Яловичорські гори

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Яловичорські гори
Яловичорські гори (позначено синім кольором)
Яловичорські гори (позначено синім кольором)

47°49′ пн. ш. 25°06′ сх. д. / 47.817° пн. ш. 25.100° сх. д. / 47.817; 25.100Координати: 47°49′ пн. ш. 25°06′ сх. д. / 47.817° пн. ш. 25.100° сх. д. / 47.817; 25.100
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Україна Україна
Чернівецька область
Путильський район
Система Українські Карпати
Тип гірський хребет
Висота 1574,4 м (Яровиця)
Ідентифікатори і посилання
Яловичорські гори. Карта розташування: Україна
Яловичорські гори
Яловичорські гори
Яловичорські гори (Україна)
CMNS: Яловичорські гори у Вікісховищі
Краєвид у Яловичорських горах

Яловичо́рські го́ри (інша назва — Гори Яловичори) — гірський масив в Українських Карпатах. Розташований у південній частині Путильського району Чернівецької області.

Довжина масиву (з півночі на південь) — приблизно 30 км. Із заходу обмежений долиною річок Білий Черемош і Перкалаб, з південного сходу — долиною Сучави, з північного сходу — Верховинсько-Путильським низькогір'ям (зокрема долиною річки Путили). Яловичорські гори на півдні межують з Мармароським масивом і відділені від нього українсько-румунський кордоном.

Яловичорський масив складається з численних хребтів, найбільший з яких Яровиця (найвищий у Буковинських Карпатах). До масиву також відносять хребет Чорний Діл (хоча деякі географи вважають його частиною Мармароського масиву, і зокрема Чивчинських гір). Хребти простягаються здебільшого з північного заходу на південний схід і розчленовані річками: Сарата, Яловичора, Лопушна та їхніми притоками. Є кілька перевалів: Джогіль, Семенчук.

Масив складається з порід черемоської світи, які місцями виходять на поверхню у вигляді оголених стрімких скель та брил. Більшість пригребеневої частини головних хребтів та їхніх відногів представлена досить розлогими полонинами. Підніжжя хребтів вкриті ялиновими та смерековими лісами.

Яловичорські гори заселені слабо та порівняно ізольовані від популярних туристичних маршрутів. Тому тут збереглось багато автентичних природо-географічних комплексів.

Деякі хребти[ред. | ред. код]

Деякі вершини[ред. | ред. код]

Заповідні території та пам'ятки природи[ред. | ред. код]

Про назву масиву[ред. | ред. код]

Донедавна цю частину Українських Карпат називали по-різному і не завжди правильно: гори Путили, Яровиця, південна частина Покутсько-Буковинських Карпат або просто від назви того чи іншого хребта (наприклад, Лосова). Запропонована географами назва Яловичорські гори пов'язана з назвою річки Яловичори, яка розсікає центральну найвищу частину гірського масиву, і тутешніми населеними пунктами — Нижній та Верхній Яловець (місцева назва — Яловичори).

Джерела[ред. | ред. код]