Ялина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ялина
Ялина європейська (Рісеа abies)
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Судинні (Tracheophyta)
Надклас: Насінні (Spermatophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Порядок: Соснові (Pinales)
Родина: Соснові (Pinaceae)
Рід: Ялина (Picea)
A.Dietr., 1824
Види
Понад 35; дивитись текст.
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Picea
EOL logo.jpg EOL: 14029
IPNI: 31978-1
ITIS logo.jpg ITIS: 18033
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 3328
Picea abies, Ілюстрація, 1887

Яли́на (Picea)(Смерека) — рід хвойних дерев родини соснових; близько 50 видів, поширених від субтропіків на великій висоті до помірних і холодних районів Північної півкулі. Найпівденніший вид, Picea morrisonicola живе на Тайвані на 23° Пн. широти, на висотах 2500-3000 метрів.

Опис[ред.ред. код]

Це вічнозелені дерева 20 — 60 ( — 90) м заввишки; крони широко конічні; стовбур прямий. Кора від сірого до червонувато-коричневого кольору, тонка і луската. Бруньки яйцеподібні, на вершині округлюється до гострого, іноді смолисті. Листя окреме, залишається на дереві до 10 років, вершина зазвичай гостра. Шишки ростуть на однорічних гілках. Пилкові шишки ростуть по одному або згруповані, довгасті, від жовтого до фіолетового кольору; пилок проливається навесні. Насіннєві шишки від зеленого до фіолетового кольору, коли зрілі, восени від блідо до темно-коричневого кольору, обмежені в основному верхніми гілками, від яйцевидних до циліндричних. Насіння крилате.

Ялини-рекордсмени[ред.ред. код]

Найтовще дерево з виду Picea sitchensis діаметром на рівні грудей 539 см. Два найвищі записані дерева виду Picea sitchensis 96,7м і 96,4м, знаходяться в штаті Каліфорнія. Вік 852 років записаний для виду Picea engelmannii, очевидно, поточний рекорд для роду.

Поширення в Україні[ред.ред. код]

В Україні поширена смерека звичайна або європейська (Picea abies (L.) Karsten, або Picea excelsa Link.), 20 — 40 (50) м заввишки, та до 1 м товщини. Плодоношення з 15, у насадженнях з 25 — 30 pоків; вік до 150, іноді й до 200 pоків.

Смерека тіньо — та вологовитривале дерево, витримує незначне заболочення, найкраще розвивається на суглинкових і супіскових ґрунтах. В Україні смерека займає близько 850 000 га або 12,5% всіх лісових порід (третє місце після сосни й дуба). Смерека поширена насамперед у КарпатахГаличині й на Буковині та на сході і північному-сході Закарпаття); у нижчій смузі лісів разом з буком і ялицею, у вищій (понад 900 — 1 200 м) становить суцільні (смерекові) ліси з убогим трав'яним настилом. Менші простори займає С. на Передкарпатті й Розточчі; невеликі острови (звич. як домішка до сосни й дуба) на Підляшші, Півд.-Зах. Поділлі й Чернігівщині.

Смерека дає цінну деревину (вона біла, легка і м'яка), яку широко використовують у будівництві, деревообробній, целюлозно-паперовій промисловості, у виготовленні муз. інструментів тощо; кора смереки має 7—15% дубильних речовин. Зі смереки добувають смолу, дьоготь, терпентину, живицю, деревний оцет; її розводять як декоративне дерево в парках, використовують у ліс. смугах тощо.

У Карпатах трапляється гірська форма звичайна смерека, яку раніше вважали за окремий вид (Picea montana). На Кавказі поширена Смерека східна (Picea orientalis (L.) Link, et Carr.), в озелененні має значення Смерека енґельманська (Picea engelmannii Engelm.) і Смерека колюча (Picea pungens Engelm.).

Ялинка як атрибут[ред.ред. код]

Ялинка виступає атрибутом новорічних свят.

У Карпатах деякі селяни над дверима, просто на даху прив'язують ялинку для означення того, що божественна енергія священного Дерева життя сходитиме на хату, на родину[1].

Класифікація[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Сосна звичайна Це незавершена стаття про Хвойні.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.