Яо (імператор)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Яо 堯
Псевдо Тан Яо 唐堯
Народився 2324 до н. е.
Гаою, КНР
Помер 2206 до н. е.
Країна Китай
Діяльність імператор
Титул міфічний імператор
Термін 2356—2255 до н.е.
Попередник Ку
Наступник Шунь
Батько Ку
Мати Цінду
Родичі Tao Dand
Брати, сестри Xie of Shangd, Hou Jid і Emperor Zhid
Діти Даньчжу

Яо (*堯 \ 尧) — міфічний китайський імператор. У давньокитайській міфології та історії досконаломудрий володар. Царювання Яо уявлялося конфуціанцями як «золотий період» давнини. За традицією вважалося, що він володарював у 2356—2255 роках до н. е.

Народження[ред. | ред. код]

Батьком Яо вважався імператор Ку, а матір'ю — Цінду, донька володаря вогню Хо-ді, яка народилася під час грози з каменю. Мати Яо гуляла біля витоків річки і раптом побачила червоного дракона, що вийшов з річки, на спині якого була картина із зображенням людини в червоному одязі, з блискучим обличям, восьмикольоровими бровами і довгими вусами. Раптово налетів «темний» вихор, і Цінду з'єдналася з драконом. Від цього зв'язку і народився Яо, що нагадував виглядом людину, зображену на картині.

Восьмикольорові (бацай 八彩) брови Яо, за конфуціанськими творами, знак мудрості, вміння спостерігати хід небесних світил у зв'язку з календарем. Іноді йдеться про три зіниці в очах Яо (символ прозорливості). Яо асоціювався з Чи-ді 赤帝, що мав тулуб червоного птаха (чжу няо 朱鸟)—- можливий релікт прадавніх уявлень про Яо як предка в зовнішності солярного птаха (чжу цюе 朱雀, одна з чотирьох тварин, що символізували сторони світу).

Діяльність[ред. | ред. код]

За легендами відзначився розсудливістю ще за правління свого батька, коли керував володінням Тан 唐 (його співвідносять з територіями сучасної провінції Хебей).

У царювання Яо трава в палаці перетворилася на злаки, там оселилися фенікси (фенхуан), на сходах будинку виросло дерево міньцзя («календарне дерево», на якому кожен день з початку місяця виростало, а з середини місяця спадало по одному стручку), на кухні — дерево шапу, що охолоджувало приміщення.

Яо вражав скромністю: взимку він носив оленячу шкуру, влітку — прядив'яний одяг, харчувався з глиняного посуду, піклуючись про всіх злиденних у Піднебесній. Яо видав доньок заміж за свого майбутнього наступника Шуня, а свого сина Даньчжу за нерозважливість позбавив прав на трон.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

  • У республіканський час відомий інтелектуал Чжан Тайянь 章太炎 (Чжан Бінлінь, 1868—1936) висунув ствердження, що від володоря Яо походить родина славнозвісного гангстера Ду Юешена, із яким Чжан знався особисто.[1]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. 《高桥杜氏祠堂记》 [1] [Архівовано 11 червня 2016 у Wayback Machine.]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Maspero H. Légendes mythologiques dans le Chou king // Journal Asiatique. Vol. CCIV. 1924.
  • Gisela Gottschalk: Chinas große Kaiser. Herrsching 1985, ISBN 3-88199-229-4, S. 8ff.