Ку (імператор)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ку
Diku.jpg
Інші імена Ді Ку
Титул міфічний імператор
Попередник Чжуань-сюй
Наступник Яо
Батько Цзяо Цзі
Дружина Цзян-юань, Цзянь-ді , Цин-ду і Чан-і

Ку (*嚳) — міфічний імператор Стародавнього Китаю, один з П'яти легендарних імператорів. Інше ім'я Ді ку. Мав прізвисько Гаосінь.

Народження[ред.ред. код]

Був праонуком Жовтого імператора. Син Цзяо Цзі. За переказами, Ку народився чудесним чином і сам сказав, що його звуть Цзюнь. Він уявлялся істотою з пташиною головою і тулубом мавпи.

У джерелах раннього Середньовіччя Ку малюється зі щитом на голові й зі зрослими зубами, що були у нього від народження як знак незвичайного героя.

Діяльність[ред.ред. код]

Вважається, що він у 15 років почав допомагати в управлінні свого дядька (варіант: братові) Чжуань-сюю, а у 30 років зійшов на престол і володарював 70 (або 75 років), помер у 100- річному віці.

Джерела («Ши цзи» Сима Цяня) малюють його ідеальним, справедливим правителем, який брав багатства у землі і дбайливо використовував їх, ласкаво наставляв народ і вчив його отримувати вигоду, обчислював рух сонця і місяця, зустрічаючи і проводжаючи їх; розпізнавав духів і з повагою служив їм. Дії його були завжди своєчасними, а одяг — як у простого чиновника.

Родина[ред.ред. код]

Існує багато переказів про дружин Ку. Одна з них не стосувалася ногами землі. Їй часто снилося, що вона ковтає сонце, і після цього у неї народжувався син. Вона народила Ді Ку вісім синів. У стародавніх історичних пам'ятках, де Ку представлений як реальний володар, у нього чотири дружини: Цзян-юань, Цзянь-ді, Цин-ду і Чан-і.   

Джерела[ред.ред. код]

  • Legge J. The Chinese Classics. Hong Kong, 1960. Vol. V, pt II, p. 573, 580.