Фізіологія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Фізіоло́гія (грец. φυσιολογία — «природознавство») — наука про життєві процеси, діяльність окремих органів та їх системи і загалом всього організму. Основним у фізіології є експериментальний метод дослідження, який обґрунтував англійський учений Френсіс Бекон.

Предметом вивчення фізіології є функції живого організму, їх зв'язків між собою, регуляція і пристосування до навколишнього середовища, походження і розвиток в ході еволюції і індивідуального розвитку особини.

Виникнення[ред. | ред. код]

Вперше термін «фізіологія» з'явився 1542 році в праці французького лікаря Жана Фернеля в значенні «Розділ медицини про функцію органів».[1] Виникнення фізіології тварин і людини пов'язане з ім'ям Вільяма Гарвея який відкрив кола кровообігу в людини (1628).

Перші дослідження з фізіології рослин проводили Френсіс Бекон та Ян Баптиста ван Гельмонт у середині XVII століття. «Батьком» фізіології рослин вважають Стівена Гейлса, а формування сучасної науки приписують Юліусу фон Саксу.

Цілісність фізіології[ред. | ред. код]

До кінця XVIII століття ботанічні, зоологічні та медичні науки розвивалися окремо. Проте наприкінці цього періоду були зроблені спостереження, що рослинні й тваринні організми мають багато спільного. Так, ембріогенез наявний як у рослин, так і в тварин. Осмотичні явища притаманні обом царствам живого. У 1820-ті роки Рене Дютроше проголосив фізіологію загальною наукою, яка вивчає діяльність живого. У 1830-х роках Теодор Шванн запропонував галузь «клітинної фізіології[en]» задля пояснення функції тваринних і рослинних клітин.

Клод Бернар у середині XIX століття запропонував визначення «внутрішнє середовище організму», а Волтер Бредфорд Кеннон ввів термін «гомеостаз»[1].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Lemoine, Maël; Pradeu, Thomas (2018). Dissecting the Meanings of “Physiology” to Assess the Vitality of the Discipline. Physiology 33 (4): 236–245. ISSN 1548-9213. doi:10.1152/physiol.00015.2018. (англ.)

Література[ред. | ред. код]