Фізіологія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Фізіоло́гія (грец. φυσιολογία — природознавство)— це наука про життєві процеси, діяльність окремих органів та їх системи і в цілому всього організму. Основним у фізіології є експериментальний метод дослідження, який обґрунтував англійський учений Френсіс Бекон.

Предметом вивчення фізіології є функції живого організму, їх зв'язків між собою, регуляція і пристосування до навколишнього середовища, походження і розвиток в процесі еволюції і індивідуального розвитку особини.

Виникнення[ред. | ред. код]

Виникнення фізіології як науки пов'язане з ім'ям Вільяма Гарвея, який відкрив замкнений кровообіг (1628). Розвиток фізіології завжди визначався досягненнями анатомії та інших природничих наук.

Важливою подією в розвитку фізіології було винайдення графічного методу реєстрації тиску німецьким вченим Карлом Людвігом у 1874 р. Прилад, який він винайшов, мав назву - кімограф.[1]

Скоро після цього винаходу були запропоновані методи реєстрації скорочення серця і м'язів (Енгельман), застосована техніка повітряної передачі (капсула Марея), яка дозволила записувати, навіть на значній відстані, ряд фізіологічних процесів в організмі: дихальні рухи грудної клітки і живота, перистальтику і зміну тонусу шлунка, кишечнику та ін..

Автором одного з перших у Росії підручників з фізіології був Ілля Фаддейович Ціон.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Физиология человека, Том 1, В.М. Покровский, Г.Ф. Коротько

Література[ред. | ред. код]

  • Чайченко Г., Цибенко В., Сокур В. (2003). Фізіологія людини і тварин. Київ: Вища школа. с. 463. 
  • Фізіологія людини: Підручник / В. Ганонг. Переклад з англ. Наук. ред. перекладу М. Гжегоцький, В. Шевчук, О. Заячківська. – Львів: БаК, 2002. – 784 с. – ISBN 966-7065-38-3
  • Людина / Навч. посібник з анатомії та фізіології. — Львів. 2002. — 240 с.
  • Нариси з історії фізіології на Україні / Д. С. Воронцов, В. М. Нікітін, П. М. Сєрков; АН УРСР, Укр. т-во фізіологів, біохіміків і фармакологів. — К.: Вид-во АН УРСР, 1959. — 256 с.: іл.