Бібліографічне посилання
Було запропоновано приєднати статтю Бібліографічний опис до цієї статті або розділу, але, можливо, це варто додатково обговорити. Пропозиція з грудня 2023. |
Бібліографічне посилання — сукупність бібліографічних відомостей про цитований, розглядуваний або згадуваний в тексті документа інший документ, необхідних і достатніх для його загальної характеристики, ідентифікації та пошуку.[1] Бібліографічні посилання можуть розташовуватися:
- в основному тексті (внутрішньотекстові посилання);
- у підрядкових примітках (підрядкові посилання);
- у позатекстових примітках (у коментарях).
Внутрішньотекстове посилання наводять у тексті в круглих дужках.
Підрядкові бібліографічні посилання наводять у нижній частині сторінки, відокремлюючи їх горизонтальною лінією.
Кожне підрядкове посилання нумерується в тій послідовності, у якій подаються цитати чи посилання в тексті.
При цитуванні підряд одного й того самого твору (документа) у підрядкових примітках назву твору не повторюють, а заміняють словами «Там саме», або «Ibid» (для іноземних джерел). У підрядкових бібліографічних посиланнях іноді вказують і посилання на «непрямі цитати», тобто коли автору не вдалося знайти оригінал цитованого твору. Такі підрядкові посилання можуть мати такий вигляд: Цит. за:... (де вміщують бібліографічний опис твору, з якого запозичено цитату).
Позатекстові бібліографічні примітки (коментарі), як правило, вміщують у кінці тексту із зазначенням, наприклад, «Примітки до розділу 2.5», де в нумерованому порядку розташовані всі бібліографічні записи, на які було зроблено посилання в тексті. У такому разі в тексті вже не дають ні текстових розгорнутих, ні підрядкових посилань і приміток, а після закінчення цитати в квадратних дужках ставлять порядковий номер за списком у кінці твору. При написанні дисертацій не варто давати підрядкові бібліографічні посилання, а краще в квадратних дужках наводити посилання на номер у списку літератури.
- ДСТУ 8302:2015
- MLA (англ. Modern Language Association) стиль — гуманітарні науки
- APA (англ. American Psychological Association) стиль — суспільні та природничі науки
- Chicago/Turabian стиль — фізичні, природничі та суспільні науки
- Harvard стиль — гуманітарні науки та суспільні науки, медицина
- ACS (англ. American Chemical Society) стиль — хімія та інші природничі науки
- AIP (англ. American Institute of Physics) стиль — фізика
- IEEE (англ. Institute of Electrical and Electronics Engineers) стиль — інженерія, електроніка, телекомунікації, інформатика та інформаційні технології
- Vancouver стиль — медицина та фізичні науки
- OSCOLA — стандарт Оксфордського університету для цитування юридичних документів
- APS (англ. American Physics Society) стиль
- Springer MathPhys стиль[2]
Існує велика кількість програмних застосунків для полегшення створення, редагування та використання (в тексті) бібліографічних посилань та застосування до них стилей.
Класичним канонічним прикладом є типографічна система TeX (LaTeX) та її бібліографічний формат BibTeX, заснований на ній текстовий процесор LyX і його розшинення для створення високоякісних структурованих наукових презентацій beamer.
Ось деякі інші застосунки:
- cb2bib
- JabRef
- zotero
- Корисним також буде ознайомитися з вмістом категорії DiRT (див. внизу сторінки)
- ↑ ДСТУ 8302:2015
- ↑ Міжнародні стилі цитування
- ДСТУ 8302:2015. Бібліографічне посилання. Загальні положення та правила складання. — Київ : ДП «УкрНДНЦ», 2017. [Архівовано 3 січня 2022 у Wayback Machine.]
- Короткий опис стандарту. [Архівовано 1 березня 2021 у Wayback Machine.]
- Бібліографічний запис. Бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання [Текст] : (ГОСТ 7.1—2003, IDT) : ДСТУ ГОСТ 7.1:2006. — Чинний з 2007—07—01. — К. : Держспоживстандарт України, 2007. — ІІІ, ІІІ, 47 с. ; 29 см. — (Система стандартів з інформації, бібліотечної та видавничої справи) (Національний стандарт України).
- Введення в дію нового стандарту з бібліографічного опису ДСТУ ГОСТ 7.1:2006. Основні відмінності від ГОСТ 7.1.—84
- Підрядкове посилання // Літературознавча енциклопедія : у 2 т. / авт.-уклад. Ю. І. Ковалів. — Київ : ВЦ «Академія», 2007. — Т. 2 : М — Я. — С. 215.
- Наказ МОН України від 15 січня 2018 року № 32 «Про затвердження Порядку формування Переліку наукових фахових видань України»
- ДСТУ ГОСТ 7.1:2006. Бібліографічний запис, бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання [Архівовано 22 жовтня 2020 у Wayback Machine.] : метод. рекомендації з впровадження / уклали: Галевич О. К., Штогрин І. М. — Львів, 2008. — 20 с.
- СТАНДАРТИ ОФОРМЛЕННЯ БІБЛІОГРАФІЧНИХ ПОСИЛАНЬ 2018р.
- Grafiati: Оформити списки використаних джерел онлайн