Самокат
Ця стаття не містить посилань на джерела. (жовтень 2018) |
Самокат, також ро́лер[1] — колісний транспортний засіб, що приводиться в рух відштовхуванням ногою від землі.
У сучасному виконанні найчастіше являє собою майданчик для ніг (під назвою дека), з нековзним покриттям подібним до матеріалу шліфувальної шкурки, між двома колесами, розташованими одне за другим. Спереду до платформи кріпиться вертикальна стійка-кермо, як правило регульована по висоті, з прогумованими ручками. При їзді водій відштовхується одною ногою від землі, стоячи другою на деці і тримаючись за кермо.
Історія створення
Точний час створення першого самоката не встановлено, але його зображення зустрічаються вже на стародавніх фресках. Перші відомості про виготовлення самоката, відносяться до 1761 року, самокат був виготовлений в Німеччині каретним майстром Міхаелем Касслером. У 1791 році, у Франції, граф де Сіврак виготовив самокат дуже схожий на самокат Міхаеля Касслера, який назвав — «Селяріфер». Важливим удосконаленням став винахід Карла фон Драйза, що ним став самокат з керованим переднім колесом. Принцип пересування залишився колишнім. Самокати з керованим колесом набули популярності у Франції та Англії. Англійські самокати, на відміну від німецьких, мали залізну раму.
Класифікація самокатів
Самокати класифікуються за їх ознаками:
- За діаметром коліс: малі, великі;
- За призначенням: гоночні, напівгоночні, трюкові, для дорослих;
- За прохідністю: міські, шосейні, кросові, снігоходні;
- За конструктивними особливостями: велопривідні і складні.
Сучасний самокат
Діаметр коліс сучасного самоката буває 10 см, 12 см, 14 см, 15см (6 дюймів), 20 см, а також є самокати з надувними колесами 12 дюймів і від 8 кг вагою. Колеса виготовляються з пластику, з обгумованого пластика, поліуретану або ПВХ.
Вага самоката може коливатися від 2-х до 5 кг.
Максимальна висота рульової стійки становить 1 м. При цьому, будучи телескопічної конструкції, вона зкладається, що забезпечує зручність при перенесенні та зберіганні самоката.
Більшість самокатів має складану конструкцію, що робить їх зручними для транспортування.
Основним матеріалом для самокатів є алюміній і сталь, частіше їх сплави.
Див. також
- Колінний самокат[en] — засіб пересування для осіб з однією травмованою нижньою кінцівкою, що вживається замість милиць
Примітки
- ↑ Ролер // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.