Маттіас II фон дер Реке

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Маттіас фон дер Реке
Маттіас фон дер Реке
Ландгофмейстер Курляндії
1617 — 1638
 
Народження: 1565
Смерть: 1638
Національність: німець
Підданство: Курляндія і Семигалія
Релігія: лютеранин
Рід: Реке
Батько: Matthias von der Recked

Ма́ттіас фон дер Ре́ке (нім. Matthias von der Recke; 1565(1565)1638) — курляндський державний діяч, старший радник. Ландгофмейстер Курляндії (1617 — 1638). Представник німецького шляхетного роду Реке. Син добленського комтура Маттіаса фон дер Реке і Софії фон Фіркс. Після смерті батька став володарем Ноєнбурга. Відзначився у битві під Кірхгольмом (1605), в якій ледь не полонив шведського короля Карла IX, захопивши його шолом і меч[1]. У латиській фольклорній традиції постає як відважний, але дуже жорстокий лицар, що служить самому чорту.

Імена

  • Ма́ттіас фон дер Ре́ке, або Ма́ттіяс фон дер Ре́ке (нім. Matthias von der Recke) — також Маттіяс, або Матвій.
  • Ма́ттіас фон дер Ре́к (нім. Matthias von der Reck) — у тогочасних документах.
  • Ма́ттіас ІІ фон дер Ре́ке (нім. Matthias ІІ. von der Recke) — у генеалогічних довідниках, на противагу батькові Маттіасу І фон дер Реке.
  • Ма́ттіас ІІІ фон дер Ре́ке (нім. Matthias ІІІ. von der Recke)[2]

Біографія

  • 1592 року Маттіас розпочав будівництво лютеранської церкви у Ноєнбурзі, однієї із перших у Курляндському герцогстві[3].
  • Маттіас брав участь польсько-шведській війні 16001611 років на боці Речі Посполитої. Він перебував у війську курляндського герцога Фрідріха й командував загоном із 10 залежних лицарів-кіннотників із Ноєнбурга[4].
  • 27 вересня 1605 року Маттіас відзначився у великій битві при Кірхгольмі. Під час атаки курляндців він зійшовся у рукопашному бою із самим шведським королем Карлом IX. Король ледь не потрапив до полону, але вислизнув завдяки допомозі ліфляндського барона Генріха Фреде[4][3]. У руках Маттіаса лишилися тільки королівські шолом і меч. Ці трофеї зберігалися у родинному Нойєнбурзькому замку[4] до Першої світової війни[3].
  • Після Кірхгольмської битви Маттіас привіз до Нойєнбурга близько 300 шведських полонених, які працювали як раби на будівництві у замку і маєтностях Реке. Про це нагадує так звана Шведська стіна, зведена полоненими довкола свого табору просто неба. За легендою, тих шведів, що вціліли на виснажливих роботах, Маттіас наказав заперти у сараї і спалити. Коли 1625 року шведська армія захопила Ноєнбурзький замок під час нової польсько-шведської війни, вона помстилася за своїх побратимів, дощенту зруйнувавши Нойєнбург.
  • За мужність під Кірхгольмом Маттіас отримав від ольського короля маєток в Кабілі.
  • 17 жовтня 1620 року внесений до матрикулу курляндського лицарства першим номером І класу, з титулом фрайгера[5].

Оцінки

  • У латиській фольклорній традиції Маттіас закарбувався як інфернальний персонаж: йому приписували вміння ходити по воді, яке він отримав від диявола і за що мусив віддавати тому душі своїх солдат. За легендою, барон влаштував табір для 300 шведських полонених, які працювали у його замку, а потім власноруч зігнав їх у дерев'яний сарай, підпалив його і грівся, жартуючи «Чуєте, як пищать мої мишенята?»[3]. Поблизу замку, на місці старого семигальського городища, Маттіас встановив шибениці для застрашування селян[3].

Примітки

  1. From Duke Gotthard till Duke James // Латвійський державний історичний архів.
  2. Geschichte der Herren von der Recke... 1878, S. 288.
  3. а б в г д Ноєнбурзький замок
  4. а б в Geschichte der Herren von der Recke... 1878, S. 290—291.
  5. Matrikel der Kurländischen Ritterschaft] // Klingspor, C. Baltisches Wappenbuch. Stockholm, 1882, S. 48.

Бібліографія

Посилання