Карл IX Ваза

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Карл IX
Dei Gratia Suecorum, Gottorum, Wandalorum, Finniæ, Careliæ, Lapponiæ, Septentrionis, Cayubiæ & Esttoniae, Livoniaeque Rex
Karl IX.jpg
Король Швеції
Правління 1604-1611
Коронація 15 березня 1607
Попередник Сигізмунд III Ваза
Наступник Густав II Адольф
Біографічні дані
Дата народження 4 жовтня 1550(1550-10-04)
Стокгольм
Дата смерті 30 жовтня 1611(1611-10-30) (61 рік)
Нючепінг
Місце поховання Катедра Стренгнесу, Стренгнес, Швеція
Дружина Анна-Марія
Другий шлюб Христина Шлезвіг-Гольштейн-Готторпська
Діти Маргарита, Єлизавета, Катерина, Густав, Густав Адольф, Марія Єлизавета, Карл Філіп
Династія Ваза
Батько Густав I Ваза
Мати Христина Шлезвіг-Гольштейн-Готторпська
Arms of the House of Vasa.svg

Карл IX (швед. Karl IX; *4 жовтня 1550, Стокгольм - †30 жовтня 1611, Нючепінг) — король Швеції в 1604-1611 роки, до того часу з 1599 до 1604 року — регент королівства. Походив з династії Ваза.

Біографія[ред.ред. код]

Карл IX Ваза

Був сином Густава I та Маргарита Еріксдотер. У 1560 році він став герцогом Зедерманладським. Проте майже відразу почав виступати проти свого брата — короля Еріка XIV, який намагався придушити могутніх феодалів та магнатів. Карл разом з братами Магнусом та Юханом виступив у 1563 році проти королівської влади. Проте цей заколот було придушено. До того ж Юхан одружується з представницею ворога Швеції — Катериною Ягелоннка, сестрою короля Польщі та Великого князя Литовського Сигізмунда II Августа. За це Ерік XIV позбавив Юхана прав спадкоємця трон та запроторив у замок Гріпсгольм, а влада Карла була обмежена.

Не бажаючи миритися з політикою Еріка XIV, Карл у 1568 році організує новий заколот проти короля, який виявився вдалим — Еріка було повалено, а новим королем став Юхан. З приходом нового короля Карл повернув свої володіння та вплив у державі. Проте стосунки з новим королем у Карла знову не склалися. Це було викликано деякими причинами. Король Юхан зайняв прокатолицьку позицію, намагаючись повернути вплив папи римського та Католицької церкви у Швеції. На противагу цьому Карл підтримував протестантів, зокрема навіть схилявся до кальвінізму. Іншим моментом для конфлікту було намагання Юхана III позбавити впливу заможних магнатів, зокрема й герцога Зедерманландського.

Незважаючи на ці обставини протистояння короля Юхана та герцога Карла не набували відкритого військового протистояння. Ситуація змінилася у 1592 році зі смертю Юхана III. Новим королем Швеції став його син Сигізмунд III, який був ревним католиком. Водночас Сигізмунд був королем Речі Посполитої, де перебував більше свого часу.

Фактично Швецією почав керувати герцог Карл та таємна рада. Вони відстоювали завоювання Лютеранської церкви у Швеції. Внаслідок чого Карл Зедерманландський та представники знаті змусили короля Сигізмунда на Соборі в Упсалі у 1593 році визнати зверхність лютеранства у Швеції. Вподальшому протягом 1593-1595 років герцог Карл намагався з одного боку розширити свій вплив й підтримку у королівстві, а з іншого позбавити ваги середнього шляхти.

Пам'ятник Карлу IX у Гетеборзі

Водночас накопичувалося невдоволення панування Сигізмунда III у Швеції. Цьому також сприяв Карл, який сам мріяв про владу у королівстві. У 1595 році він набув посаду регента від ріксдагу. Деякий час Сигізмунд III не втручався у події. Але врешті-решт він почав громадянську війну проти Карла Зедерманландського.

У 1598 році король висадився у Швеції із значним військом. Більшість шведів у цій війні підтримали герцога Карла. І вже 25 вересня того ж року військо під командуванням Карла вщент розбило армію Сигізмунда у Битві при Стонгебру. Після цього Карл досить швидко оволодів усією країною, придушивши спротив прихильників Сигізмунда III. У 1599 році ріксдаг оголосив Сигізмунда позбавленим трону.

Володарювання Швецією[ред.ред. код]

Починаючи з 1599 року Карл фактично стає на чолі Швеції. Проте тривалий час він не міг коронуватися на короля. Цьому заважало протистояння як з Річчю Посполитою, так і королівством Данією та Московією.

Для зміцнення влади Карл стратив найвпливовіших представників аристократії (Лінчепізька «кривава купіль»). Взагалі знать та міщани були на боці Карла.

Нарешті 20 березня (за іншими відомостями 22) 1604 року його було короновано новим володарем Швеції.

Сигізмунд Ваза не полишив спроб повернути собі корону — внаслідок цих причин і суперечку за землі сучасної Естонії і Латвії почалася Польсько-шведська війна (1600-1611). Під час цієї війни сталася найвідоміша битва, за двадцять кілометрів від обложенної Риги шведами біля Кірхольма (1605), котру Карл програв.

Зміцнивши своє становище всередині країни Карл IX Ваза розпочав підготовку до нової військової кампанії у Лівонії. Але у самий розпал цієї війни король раптово помер 30 жовтня 1611 року у Нючепінгу (провінція Зедерманланд).

Родина[ред.ред. код]

Перша дружина — Анна-Марія (1561-1589), донька Людовика VI, курфюрста Пфальцького

Діти

  • Маргарита (1580-1585)
  • Єлизавета (1582-1585)
  • Катерина (1584-1638), дружина Йоганна Казимира, графа Пфальц-Цвайбрюкенського і мати короля Швеції Карла X
  • Густав (1587)

Друга дружина — Христина (1573-1625), донька Адольфа, герцога Гольштейн-Готорпського

Діти

Джерела[ред.ред. код]

  • Ingman S. Kaarlo IX: nen Jäämeren politiikka", 1-2, 1894–1895.
  • Hildebrand E. Sveriges historia intill tjugonde seklet. Del. IV, 1904.
Попередник
Сигізмунд III Ваза
Lilla riksvapnet.svg Король Швеції
1604-1611
Lilla riksvapnet.svg Наступник
Густав II Адольф