Азобарвники

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 18:54, 8 квітня 2021, створена Fessor (обговорення | внесок) (Відкинуто редагування Newyear123 (обговорення) до зробленого Illya Shevchenko1)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

А́зобарвники́ — барвники, які належать до класу азосполук. Відомі азобарвники всіх кольорів і відтінків; вживаються для фарбування волокон, шкіри, пластмас та інших матеріалів. Понад 50% марок синтетичних барвників є азобарвниками. Азобарвники можуть мати одну або кілька азогруп.

Отримання

Азобарвники одержують за допомогою реакції між діазосполуками та ароматичними амінами і фенолами (реакція азосполучення). Оскільки діазосполуки дуже нестійкі, їх отримують за реакцією діазотування безпосередньо перед азосполученням:

, де Y — електродонорний замісник (зазвичай NH2 чи OH).

Також отримують окисненеям гідразосполук:

Класифікація

За кількістю азогруп азобарвники поділяються на моно- та поліазобарвники.

Їх також поділяють на кислотні, основні та прямі.

Вплив структури на колір

Арильні радикали, сполучені з азогрупою і замісники сильно впливають на колір азобарвника. Додавання нових ароматичних кілець (перетворення бензенового в нафтоленове) та замісникиів поглиблює колір. Похідні азобензену мають жовтий колір і глибше, 1-бензеназонафталену — помаранчнвий і глибше. Найсильніше поглиблення кольору спостерігається при розташуванні електронодонордних замісників на одному кінці молекули, а електроноакцепторних — на іншому.

Галерея

Примітки

  1. Сульфогрупа є слабким електроноакцепторним замісником і тому мало впливає на колір

Джерела