Тіт Пуллон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 20:23, 18 травня 2021, створена TohaomgBot (обговорення | внесок) (Не можна використовувати інші статті у Вікіпедії як джерела, див. ВП:АД)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тіт Пуллон
Народився1 століття
Стародавній Рим
Помер1 століття
невідомо
КраїнаСтародавній Рим
Діяльністьдавньоримський військовий
УчасникБитва при Фарсалі 48 до н. е. і Галльська війна
Військове званняцентуріон
Батьконевідомо
Матиневідомо

Тіт Пулло́н (Тіт Пулло, Тіт Пулліон; лат. Titus PulloTitus Pullo) — центуріон XI легіону. Юлій Цезар згадує його у творі «Записки про Галльську війну» і в «Записках про цивільну війну».[1]

У творах Цезаря

Розділ 44 книги 5 присвячений двом римським центуріонам XI легіону — Луцію Ворену й Тіту Пуллону:


У тому легіоні були дві дуже хоробрі людини, центуріони, які повинні були отримати підвищення до першого рангу, їх звали Тіт Пуллон і Луцій Ворен. Між собою вони постійно сперечалися, кому з них має бути надана перевага, коли призначатимуть на командну посаду, і кожен рік вони продовжували суперництво за просування в службі з усе більшою ворожістю. Коли перед фортецями йшла запекла битва (прим. Римський табір оточили нервії), Пуллон, один з них, сказав: «Що ж ти сумніваєшся, Ворен? І яку ж кращу можливість проявити свою доблесть ти шукаєш? Саме в цей день наші суперечки повинні вирішитися!». Як тільки він промовив ці слова, кинувся за лінії фортифікацій, і атакував ту частину військ опонента, де ворогів було більше. Але й Ворен не залишився під прикриттям фортець: підтверджуючи свою гарну репутацію, він відразу пішов за Пуллоном. Тоді, коли до ворога залишалося зовсім небагато, Пуллон кинув свій метальний спис в супротивника, і пробив одного з багатьох ворогів, що наближалися, і, поки вражений ворог падав мертвий, інші вороги закрили його своїми щитами, і всі почали кидати в Пуллона свою зброю, не даючи йому жодної можливості для відступу. Щит Пуллона був пронизаний, і метальний спис встромився в його перев'яз. Через це його піхви розгорнулися, а спис заважав його правій руці вихопити меч; його оточував натовп ворогів, і він потрапив у дуже скрутне становище. Його суперник (Ворен) прийшов йому на допомогу. В той момент весь натовп повернувся від Пуллона в сторону нового суперника, розраховуючи пронизати його наскрізь метальними списами. Ворен енергійно кинувся до них з мечем і прийнявся до рукопашної сутички. Вбивши одного ворога, він ненадовго відтіснив інших; але в запалі битви Ворен оступився і, потрапивши в невелику яму, впав. Тепер вже, в свою чергу, йому приходить на допомогу Пуллон; і обидва, неушкоджені, перебивши безліч ворогів, відступили углиб фортець, під найгучніші оплески своїх товаришів. Так захотіла Фортуна, щоб обидва вони, хоча й були суперниками і конфліктували, стали рятівниками один для одного і прийшли один одному на допомогу в скрутну хвилину. І ніхто не зміг би сказати точно, який з цих двох є більш гідним і кому варто було б віддати перевагу над іншим.

[2]

Кінець цитати

Ще раз ім'я Тіта Пуллона з'являється в " Записках про громадянську війну " [1], в книзі III.67, коли Цезар розповідає про події битви при Діррахіі (біля 10 липня 48 року до н. е.), Тобто 6 років після першої згадки. Пуллон бореться в легіоні Помпея :

Лазутчики повідомили Цезарю, що туди прийшов легіон з усіма знаменами. Це повідомлення було підтверджене спостереженнями, зробленими з деяких високих редутів. Місце це перебувало приблизно у п'ятистах кроках від нового табору Помпея. Цезар, сподіваючись знищити цей легіон, і з великим бажанням нагородити себе за шкоду, завдану в той день, покинув біля шанцевих робіт дві когорти, котрі повинні були робити вигляд, що працюють над укріпленням. Сам же він вивів проти легіона Помпея і його малого табора тридцять три когорти, що лишились, у подвійні лінії; серед цих когорт був і 9-й легіон, що втратив багато центуріонів і таким чином зменшився у чисельності військового складу. Задля цієї цілі він пішов якомога непомітно у зворотньому напрямку. І спочатку він не помилився у своїх припущеннях: він прийшов раніше, ніж Помпей міг помітити, і, незважачи на сильні укріплення таборів, швидко атакував помпеянців з лівого флангу, на якому перебував сам, вибивши їх з валу. Перед брамами табору була колюча огорожа. Тут на короткий час здійнявся бій, причому наші намагалися прорватися через брами, а ті захищали їх. Особливо хоробрий супротив показав тут Т. Пулліон, завдяки якому, як ми зазначали, було зраджене військо Г. Антонія. Але хоробрість наших перевершила: вони знищили огорожу, вторглися спершу у головний табір, а відтак у фортецю, яка знаходилась всередині, куди й сховався розбитий легіон, і там перебили кілька тих, що чинили опір.

Художій образ

Тіт Пуллон — один з головних героїв серіалу HBO/BBC «Рим» (2005—2007), в основі сюжету якого покладені реальні факти воєнних походів, правління й загибели Гая Юлія Цезаря, боротьба за владу і початок правління Октавіана Августа. Однак, попри історичні свідоцтва, у серіалі Тіт Пуллон (актор Рей Стівенсон) — простий легіонер XIII легіона, котрий перебував у підпорядкуванні Луція Ворена, а не центуріон XI Клавдіївого легіону, яким був у реальності. Повністю вигаданий і його зв'язок з єгипетською царицею Клеопатрою.

В циклі фантастичних романів Гаррі Тертлдава «Хроніки зниклого легіона» є одним з епізодичних персонажів. Представлений простим легіонером. Головна причина того, що він з'являвся на екрані, було суперництво з Луцієм Варінієм, який так само зображений простим легіонером.

Див. також

Джерела

  1. а б Commentarii de Bello Civili. www.thelatinlibrary.com. Архів оригіналу за 27 квітня 2006. Процитовано 11 лютого 2018.
  2. Commentaries on the Gallic War/Book 5/44

Посилання