Герб Смоленського воєводства

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб Смоленського воєводства
Деталі
НосійСмоленське воєводство
Затверджений1508 (вперше зображений)

Герб Смоленського воєводства ( пол. Herb województwa smoleńskiego Herb województwa smoleńskiego) - офіційний символ Смоленського воєводства Великого князівства Литовського і Речі Посполитої .

У 1404 році Вітовт і остаточно приєднав Смоленське князівство до Литви як «Смоленську землю». 1507 року створено воєводство і практично відразу ж його герб з'являється на печатці Стефана Баторія.

Опис

Описе герба воеводства:

«У срібному полі червоне знамено с трьома кінцівками в стовп. Древко и хрестоподібне вістря золоті».

Історія

При Вітовті на печатках Великого князівства Литовського як символ Смоленської землі обов'язково зображувався ведмідь на чотирьох лапах. У давніх гербовниках ведмідь був білим, а щит — червоним. Про те, що це Смоленський герб говорять і підписи до гербів: на печатці Стефана Баторія, де герб у вигляді ведмедя з нашийником підписаний Smolen [1], на литовській печатці польського короля Сигізмунда I в нижній частині зображений ведмідь в нашийнику і підписом Smolne (Смоленський). У європейській геральдиці XV—XVI століть ведмідь міг позначати «дикі», «глухі», заліснені землі[2].

В рукопису Яна Длугоша «Insignia seu clenodia Regis et Regni Poloniae» (1464-1480) є опис герба Смоленської землі в складі Великого князівства Литовського: у срібному полі червоний прапор з трьома кінцівками в стовпець, древко і хрестоподібне вістря золоті. В рукописи Stemmata Polonica (бл. 1555 г.) з «Библиотеки Арсенала» в Парижі опис Длугоша супроводжено ілюстрацією[3].

Після створення Смоленського воєводства у 1508 році вносяться відповідні зміни і на печатках. Смоленський прапор залишається на великих Литовських печатках до закінчення існування ВКЛ.

У Польщі геральдику Литовського князівства сприймали спотворено. Саме цим, ймовірно пояснюється те, що древко прапора у польських описах стало посохом: «Воєводство Смоленське в гербі має червону корогву, золотий посох в сірому полі»[4].

Див. також

Примітки

  1. г. Смоленск (heraldicum.ru)
  2. Пчелов Е. Бестиарий Московского царства: животные в эмблематике Московской Руси конца XV – XVII вв. — М.: Старая Басманная, 2011. 204 с. — С. 176.
  3. Stemmata Polonica: rękopis nr 1114 klejnotów Długosza w Bibliotece Arsenału w Paryżu / Wydała H. Polaczkówna. — Lwów: Drukarnia Uniwerytetu Jagiellońskiego, 1926. — S. 80. — 90 S. — (Prace Sekcyi Historyi Sztuki i Kultury Towarzystwa Naukowego we Lwowie)
  4. Воеводства Великого Княжества Литовского (heraldicum.ru)