Contra Gracchos Tiberim habemus

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 09:22, 1 липня 2021, створена 93.72.220.158 (обговорення) (орфографія, пунктуація, вікіфікація)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Contra Gracchos Tiberim habemus — латинський крилатий вислів  — Проти Гракхів у нас є Тибр.

Тиберій і Гай Гракхи — юнаки з прославленого плебейського роду, онуки знаменитого полководця Корнелія Сципіона Африканського, який здобув вирішальну перемогу над Ганнібалом (тобто над карфагенянами) у 201 р до н. е. Брати увійшли в історію як ініціатори аграрних реформ, які передбачали поділ громадських земель ( ager publicus) між збіднілими плебеями.

Реформи розпочалися в 133 р. до н. е., коли Тиберій був обраний народним трибуном (tribunus plebis). Вони зустріли шалений опір багатіїв і привели до найсильніших цивільних чвар і безладів, в ході яких брати Гракхи були вбиті. Тиберій загинув під час небувалого побиття громадян у народних зборах в день виборів народного трибуна на наступний рік. Його труп був скинутий в Тибр — річку, яка здавна служила владі Риму засобом позбавлення від неугодних громадян і злочинців. Гай Гракх загинув десять років по тому, намагаючись продовжити на посаді народного трибуна реформи брата.

При Суллі і Доміциані Рим був смиренний і покірно розбавляв вино водою. Тибр віді грав у даному випадку роль Лети: «Contra Gracchos Tiberim habemus. Bibere Tierim, id est seditionem oblivisci». (Пити з Тибру — значить забувати про заколот).

(Гюго В. Отверженные. — Киев: Радянська школа, 1986. — Т.1. — с.457)

Див. також

Література

  • Цыбульник Ю. С. Крылатые латинские выражения. — М.: ООО «Издательство АСТ», 2003. — С. 68. — 830 с. — isbn 5-17-016376-2.