Карстова лійка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Червоне озеро в Хорватії, недалеко від міста Імотський. 2014

Карстова лійка, також карстова вирва (рос. воронка провальная, англ. collapse sink-hole, collapse swallow-hole; нім. Einsturzkarsttrichter m, Einsturzdoline f) — карстова западина, яка утворилася внаслідок провалу склепіння підземної порожнини, що виникла при вилуговуванні гірських порід. Вивченням карстових вирв займається карстознавство.

Карстова вирва. Україна. Крим. Бабуган-яйла.

Характеристики

Карстова вирва поблизу міста Мельріхштадт у Баварії, Німеччина

Карстові вирви можуть мати різні розміри та форми: діаметр та глибину від метра до кількох сотень метрів, а форму від чашоподібних загли́бин до глибоких тріщин. Вони можуть утворюватися як поступово, так і раптово, і виникають у різних місцях усього світу.[1] На дні або з боків карстових вирв часто утворюються входи до печер. Вирви також можуть закінчуватися внизу понорами і карстовими печерами.

Карстові явища в Україні

Загалом карстові процеси розвиваються на 60 % території України. В Україні карст поширений у Карпатах, на Поділлі, Донбасі, в Криму. В деяких областях України рівень ураження карстовими процесами сягає 60-100 % території. При цьому характерними є явища карбонатного, сульфатного, соляного карсту. Особливу небезпеку викликають ділянки розвитку відкритого карсту (вирви, колодязі, провалля), що становить 27 % від всієї площі карстоутворення.[2][3][4]

Див. також

Примітки

  1. 10 найбільш вражаючих карстових вирв світу // INFORMAL 17.12.2015. Архів оригіналу за 20.01.2016. Процитовано 08.01.2016.
  2. Природні геологічні та метеорологічні загрози vseosvita.ua
  3. У селі біля Щирця утворилось провалля глибиною 12 метрів portal.lviv.ua 20.04.2021
  4. На рейсі з Чернівців провалився ґрунт, Укрзалізниця змінила маршрут потягу epravda.com.ua 20.09.2021

Посилання

Література