175 років створення Кирило-Мефодіївського товариства (монета)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
175 років створення Кирило-Мефодіївського товариства
Україна Україна
Номінал5 гривень
Маса16,54 г
Діаметр35,0 мм
Гуртрифлений
Металнейзильбер
Роки карбування2020
Аверс
Аверс
Реверс
Реверс

«175 ро́ків ство́рення Кири́ло-Мефо́діївського товари́ства» — пам'ятна монета номіналом 5 гривень, випущена Національним банком України, присвячена українській таємній організації, що виникла в Києві наприкінці 1845 року, що було одним з проявів піднесення національного руху та активізації загальнослов'янського руху. Кирило-Мефодіївському товариству належить визначне місце в розвитку національно-політичної та історичної думки, становленні української ідеї. Провідну роль в товаристві відігравали: М. Костомаров, П. Куліш, Т. Шевченко, М. Гулак, Г. Андрузький, В. Білозерський.

Монету введено в обіг 26 листопада 2020 року. Вона належить до серії «Інші монети».

Опис монети та характеристики

Номінал грн. Метал Маса, г Діаметр, мм Якість
виготовлення
Гурт Тираж, штук
5 нейзильбер 16,54 35,0 спеціальний анциркулейтед рифлений 30 000

На аверсі монети розміщено: угорі на дзеркальному тлі — малий Державний Герб України, по обидва боки від якого — «2020», над гербом — напис «УКРАЇНА»; під гербом — номінал монети «5/ГРИВЕНЬ»; по обидва боки від герба та написів — стилізовані пагони з листками; написи на матовому тлі: «КNИГИ/ БУТТЯ/ УКРАЇN-/СЬКОГО/ NАРОДУ» (ліворуч), «СТАТУТ/ СЛОВ'ЯN-/СЬКОГО/БРАТСТВА/СВ. КИРИЛА/ І МЕФОДІЯ» (праворуч); логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України (унизу).

На реверсі монети на дзеркальному тлі зображено портрети членів товариства: Т. Шевченка (ліворуч), М. Костомарова (по центру), П. Куліша (праворуч), унизу — відбиток сургучевої печатки; написи: «КИРИЛО-МЕФОДІЇВСЬКЕ ТОВАРИСТВО» (угорі півколом), «175/РОКІВ» (над портретами), «ТАРАС ШЕВЧЕНКО» (під портретом Т. Шевченка), «МИКОЛА КОСТОМАРОВ» (під портретом М. Костомарова), «ПАНТЕЛЕЙМОН КУЛІШ» (під портретом П. Куліша), цитата з Євангелія від Івана: «І ПІЗНАЄТЕ ІСТИНУ, І ІСТИНА ВИЗВОЛИТЬ ВАС» (півколом над відбитком печатки з посиланням на рядок 32 глави 8 Євангелія (Ів. 8:32).

Автори

Будівля Національного банку України
  • Художники: Таран Володимир, Харук Олександр, Харук Сергій.
  • Скульптори: Дем'яненко Володимир, Атаманчук Володимир.

Вартість монети

Під час введення монети в обіг 2020 року, Національний банк України реалізовував монету за ціною 40 гривень.

Фактична приблизна вартість[1] монети, з роками змінювалася так:

Рік 2021 2022 2023
Ціна, грн. 55

Див. також

Примітки

Посилання