Механізм Кланна
Механі́зм Кла́нна (англ. Klann linkage) — плаский механізм, що імітує ходу тварин і здатний слугувати заміною колеса.
Конструкція і принцип роботи
Механізм складається з обертової ланки, кривошипа, двох шатунів і двох зчіпок. Всі ланки сполучені циліндричними шарнірами.
Пропорції кожної з ланок механізму визначаються з необхідності наближення до лінійного характеру руху «ніжки». За перші півоберта кривошипа «ніжка» переміщається наближено лінійно, а за решту півоберта вона піднімається на задану висоту перш ніж повернутися в початкове положення, і цикл почнеться знову. Два такі механізми, з'єднані разом через кривошипи, і зміщені один стосовно одного за фазою на пів-циклу, дозволяють корпусу машини переміщатися паралельно до земної поверхні.
Механізм Кланна має багато переваг крокувального механізму, і позбавлений, у той же час, деяких властивих їм обмежень. Він може переступати через бордюри, підійматися сходами, які недоступні для колісних рушіїв, і в той же час цей механізм не потребує управління його двигунами з боку мікропроцесорів, причому кількість цих двигунів може бути зменшено порівняно з іншими видами техніки, призначеної для виконання аналогічних функцій.
За своєю класифікацією цей механізм займає позицію між крокувальними пристроями і колісними машинами з керованими осями.
Ілюстрації
Історія
Перший у світі крокувальний механізм виготовив Пафнутій Чебишов на основі свого механізму, що перетворює обертовий рух у прямолінійний. Цей крокувальний механізм Чебишова мав великий успіх на Всесвітній виставці в Парижі у 1878 році[3].
Механізм Кланна було розроблено Джо Кланном (англ. Joe Klann) у 1994 році як додаток до теорії Бурместера, що використовується при розрахунках двошатунних чотириланкових механізмів. Він класифікується як кінематичний ланцюг Стефенсона III типу.
- U.S. Provisional Application Ser. No. 60/074,425, was filed on Feb. 11, 1998
- US Patent 6,260,862[4], issued July 17, 2001
- US Patent 6,364,040[5], issued April 2, 2002
- US Patent 6,478,314[6], issued November 12, 2002
Див. також
Примітки
- ↑ Rooney, T., Pearson, M., Welsby, J., Horsfield, I., Sewell, R. and Dogramadzi, S. (6th-8th September 2011), Artificial active whiskers for guiding underwater autonomous walking robots, CLAWAR 2011, Paris, France, архів оригіналу за 9 березня 2014, процитовано 13 липня 2019
- ↑ Enable Text [Архівовано 14 квітня 2004 у Wayback Machine.], linkage design notes.
- ↑ Николай Андреев. «Математические этюды». 12:26 08.04.11 ACADEMIA. Видеолекция. (У кінці лекції розповідається про механізм Чебишова)
- ↑ U.S. Patent 6 260 862
- ↑ U.S. Patent 6 364 040
- ↑ U.S. Patent 6 478 314
Посилання
- Klann Linkage In Phun на YouTube — Анімація здатності механізму долати перешкоди
- Legs, mk2 на YouTube Відео роботи механізму Кланна
- Son of Mr Crabby - CamBam made Klann linkage walking crab robot на YouTube Відео руху механічного краба на основі механізму Кланна
- Mechanicalspider — Механічний павук
- How does Klann's Mechanical Spider Mechanism Work? — Анімація роботи ноги механічного павука Кланна
- Steam Spider Механічний павук з приводом від парової машини.