Марта Віфанська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 15:38, 11 грудня 2021, створена Andriy.vBot (обговорення | внесок) (виправлення дат)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Марта Віфанська
Народилася1 століття
Віфанія
Померла1 століття
Ларнака, Кіпр або Тараскон
КраїнаHerodian Kingdom of Judead
Діяльністьдомогосподарка
Знання моварамейська
Брати, сестриМарія з Витанії і Лазар з Віфанії
Гарольд Коппінг. Ісус у домі Марти і Марії

Марта з Віфанії — сестра Лазаря і Марії, згадувана у Євангеліях від Луки та Івана.

Етимологія імені

Ім'я Марта є транскрипцією грецького Μάρθα, що у свою чергу походить від арамейського מַרְתָּא — Martâ — «господиня», «пані». Арамейська форма імені з'являється у набатейських надписах знайдених у Поццуолі, що знаходяться у музеї Неаполя, та датовані 5 ст. до н. е.(Corpus Inscr. Semit., 158). Гебрейською ім'я Марта значить «гірка»[1].

У Євангелії від Луки (Лк. 10:38-42) розповідається про Марту та Марію, її сестру. Вони проживали разом у будинку в селі, назви якого не відомо. Не відомо також і назви місцевості. Проте там проходить Ісус: «І сталось, коли вони йшли, Він прийшов до одного села. Одна ж жінка, Марта їй на ім'я, прийняла Його в дім свій. Була ж в неї сестра, що звалась Марія…». Марія сідає в ногах Ісуса та слухає його, у той час Марта клопочеться гостиною. Маючи труднощі з приготуванням гостини вона жаліється Ісусові: «Господи, чи байдуже Тобі, що на мене саму полишила служити сестра моя? Скажи ж їй, щоб мені помогла.». Ісус відповів: «Марто, Марто, турбуєшся й журишся ти про багато чого, а потрібне одне. Марія ж обрала найкращу частку, яка не відбереться від неї…».

Євангеліє від Івана у 11 главі (Ів. 11) розповідає про хворобу, смерть та воскресіння Лазаря. Також з цього розділу видно, що Лазар, Марія та Марта є сестрами та братом і близькими друзями Ісуса. Коли Ісус наблизився до Витанії, Марта вибігла зустрічати його. Про Марію каже євангеліст Іван: «Марія ж удома сиділа». Лазар помер і був уже у гробі 4 дні. Далі у розповіді Марта показує свою сильну віру в Ісуса: «Коли б, Господи, був Ти отут, то не вмер би мій брат… Та й тепер, знаю я, що чого тільки в Бога попросиш, то дасть Тобі Бог!». Проте вона не розуміє спочатку відповіді Ісуса — «Промовляє до неї Ісус: Воскресне твій брат!», хоча показує віру у воскресіння останнього дня. Та на кінець діалогу Марта промовляє визнання віри "Так, Господи! Я вірую, що Ти Христос, Син Божий, що має прийти на цей світ. І промовивши це, відійшла…". Воскресаючи Лазаря Ісус ніби у відповідь цього визнання говорить до Марти: «Чи тобі не казав Я, що як будеш ти вірувати, славу Божу побачиш?».

Християнська традиція

Воскресіння Лазаря. Марія і Марта нахились до ніг Ісуса

Як видно з Євангелій у розповіді євангеліста Луки, Марта дещо захована у розповіді, прикрита своїми турботами. У Євангелії від Івана вона відіграє значну роль, та стає взірцем віруючої людини.

Молитва до Святої Марти на дев'ять вівторків

Під час молитви до Святої 9 вівторків повинна горіти свічка. Ця молитва така сильна, що перед закінченням тих 9 вівторків одержиш те, що собі випрошуєш, хоч би прохання було дуже складним.

О Свята Марто, ти чудотворна, прибігаю до тебе за допомогою і цілком покладаюся на тебе, що допоможеш в моїх потребах і будеш помічницею в моїх випробовуваннях. З подякою обіцяю тобі, що буду цю молитву всюди поширювати. Покірно, слізно прошу, потішай мене в моїх турботах і тяготах. Заради великої радості, яка наповнила твоє серце, коли ти у своєму домі в Витанії дала пристановище Спасителеві світу, благаю тебе, клопочися про мене і про мою родину, щоб ми зберегли нашого Бога в своїх серцях і тим собі заслужили спасенного Всевишнього посередництва у нашій потребі, передусім при тій турботі, яка мене тяготить …….. (вказати потребу) Матінко Божа, прошу Тебе як помічницю в кожній нужді. Допоможи, щоб за посередництвом Святої Марти перемогти ті мої тяготи і турботи, які я назвала так, як Ти перемогла змія стародревнього і положила біля Своїх ніг. Отче Наш…..Богородице Діво…..Слава Отцю…..Свята Марто, проси за нас Ісуса! (9 разів)

Або існує такий варіант молитви:

Молитва до святої Марти

О,свята Марто! Ти чудотворна, прибігаю до тебе, і надіюся на тебе, що допоможеш мені цілком у моїх потребах і будеш мені помічницею у моїх випробуваннях. З подякою обіцяю тобі, що буду цю молитву всюди розповсюджувати. Покірно і слізно прошу: потішай мене в моїх турботах і журбах. Покірно прошу: заради великої радості, яка наповнила твоє серце, коли ти в своєму домі дала пристановище Спасителеві світу, покірно і слізно прошу тебе — клопочися за мене і мою родину, щоби ми зберегли нашого Бога у своїх серця і тим собі заслужили спасенного всевишнього посередництва у нашій потребі, перед сім у тій турботі, яка мене хвилює(казати потребу). Слізно тебе, помічницю в кожній нужді прошу: преможи ті спокуси так, як ти перемогла змія, поки не лежав біля твоїх ніг далі молотися Отше Наш, Богородице діво, Слава Отцю, і Сину… і дев'ять раз: Свята Марто, проси за нас Ісуса!.

А потім:

Свята великомученице Марто, моя покровителько! Молю тебе, будь неустанною моєю опікункою та провідницею до неба, випроси для мене у Всевишнього небесного світла, сили і мужності у спокусах. Скеровуй мої кроки, руки направляй до добрих справ, а серце і волю запалюй любов'ю до Бога і ближнього. Поможи мені, аби до самої смерті я так вірно служила Богу, як ти, свята Марто, колись Йому служила. Амінь"

Патрон

Див. також

Примітки

  1. das-bibellexikon (нім.). Архів оригіналу за 25 грудня 2014. Процитовано 10 вересня 2013.

Джерела

Святе Письмо Старого та Нового Завіту. Видавництво отців Василіан «Місіонер», 2005.

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Марта Віфанська