Смоляна яма

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 00:07, 29 січня 2022, створена Leonst (обговорення | внесок) (оформлення)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Піч-Лейк, Тринідад

Смоляна яма (англ. tar pit), правильніше бітумна яма (англ. asphalt pit) або бітумне озеро (англ. asphalt lake) — місце, де підземний бітум виходить на поверхню, створюючи велику ділянку природного асфальту[1][2].

Відомі смоляні ями

Смоляні ями Ла-Брея, Каліфорнія

У світі існує всього лише декілька відомих бітумних озер:

Також бітумні озера є в Техасі, Перу, Ірані, Росії і Польщі. Безліч смоляних ям є в околицях Мертвого моря, а в часи Йосипа Флавія Мертве море називали Асфальтовим озером через шматки бітуму, що плавали в нім.

Палеонтологічне значення

Тварини, що потрапляли до смоляних ям, часто угрузали у них, що робить ці ями відмінними місцями для виявлення кісток доісторичних тварин[3]. Зокрема, з одних тільки каліфорнійських смоляних ям Ла-Брея було витягнуто понад півмільйона кісток тварин, у тому числі шаблезубих тигрів, мамутів, ведмедів, величезних грифів та безліч різноманітних гризунів, ящірок і комах. Скелети з Ла-Брея, що становлять найбільшу у світі колекцію решток тварин, що існували 15 тисяч років тому, виставлені в місцевому музеї Лос-Анджелеса[4].

Примітки

  1. lake.htm[недоступне посилання з липня 2019], Geological Society of Trinidad and Tobago (GSTT), principle for an asphalt lake
  2. reader.php?BiotID=485, The Suburban Emergency Management Project(SEMP), Asphalt Lakes
  3. Учені уточнили обставини загибелі мамонтів в асфальтових ямах
  4. [1] [Архівовано 9 квітня 2013 у Wayback Machine.] Смільні ями Ла Бреа

Джерела

Література

Ресурси