Аріарат III

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аріарат III
дав.-гр. Ἀριαράθης Γ'

Бронзова монета Аріарата ІІІ. Аверс: басилевс у башлику. Реверс: Кібела з двома сфінксами
Басилевс Каппадокії
Правління230 до н.е — 220 до н. е.
ПопередникАріарамн
НаступникАріарат IV
Біографічні дані
Народження3 століття до н. е.
Смерть220 до н. е.[1]
ДружинаСтратоніка Каппадокійська
ДітиАріарат IV Евсеб
ДинастіяАріартиди
БатькоАріарамн
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Аріарат III (дав.-гр. Ἀριαράθης Γ') — басилевс Каппадокії (230—220 до н. е.). Син і наступник Аріарамна. Перший правитель Каппадокії, який використовував титул басилевс.

Біографія

Аріарат III був старшим сином каппадокійського династа Аріарамна. Ще у досить юному віці він був одружений з селевкідською принцесою Стратонікою. Довгий час її вважали дочкою селевкідського басилевса Антіоха II Теоса. Однак у 2005 році російські дослідники Габелко та Кузьмін висунули гіпотезу що вона була сестрою Антіоха II. Ця гіпотеза вирішила низку проблем у вивченні шлюбно-династичної політики елліністичних держав[2].

Це був перший в історії шлюб між принцесою елліністичної держави та представником варварської еліти. Завдяки йому Антіох II отримав надійного союзника у Малій Азії, а Аріарат III отримав Катаонію у якості приданого та право на титул басилевса. Саме від дати шлюбу розпочався відрахунок царської ери Каппадокії. Однак при живому батьку Аріарат не міг використовувати титул басилевса і залишався його співправителем[3].

Близько 230 до н. е. Аріарат III стає одноосібним правителем держави. Про його правління відомо вкрай мало. Припускають, що у Війні братів він підтримував свого родича Антіоха Гіеракса. Останній був одружений з сестрою Аріарата III. Дослідник Річард Біллоуз[en] вважав, що Аріарат III переміг у битві галатів і завдяки цьому зміг проголосити себе басилевсом. Однак ця версія не підтверджується джерелами. Також існують думки, що Катаонію басилевс отримав не як придане, а захопив у результаті війни[4].

У 220 до н. е. басилевс передає владу своєму сину Арарату IV, котрий на той час був ще дитиною[5]. Вважається, що Арарат III невдовзі помер.

Монети

Відомі срібні та бронзові монети Арарата III з легендою Басилевса Аріарата дав.-гр. Βασιλεωζ Ἀριαράθου. Однак на деяких бронзових монетах титул відсутній, їх відносять до часів спільного правління Аріарата з батьком[3].

Зовнішній вигляд

Єдині відомі зображення басилевса дійшли до нас на його монетах. Згідно з ними, Аріарат мав глибокі складки у рота та випнуту нижню губу. На думку Германа Гафнера, через такі характерні риси обличчя, дослідники одразу б ідентифікували зображення басилевса у разі його знаходження[6].

Примітки

Джерела