Мармузети

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 12:13, 7 лютого 2022, створена RomaKogut (обговорення | внесок) (вікіфікація, стиль, шаблон)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

«Мармузети» (фр. marmousets), також відомі як «маленькі люди» (фр. les petites gens) — прізвисько групи радників французького короля Карла VI, уперше вживане в хроніках Жана Фруассара. Хоч вони не були принцами і не перебували на державній службі, це не завадило їм дуже тісно «товаришувати» з королем. Завдяки такому «товаришуванню» вони отримали доступ до управління державою. Для «мармузетів» була характерною ще одна якість — солідарність один з одним. Вибрані Карлом VI в 1388 році, вони заприсяглися залишатися друзями і діяти разом[джерело?].

Назва групи, по суті те саме, що і мармозетка (мавпа), у той час також було презирливим позначенням англійців[джерело?].

Історія

Карл VI Божевільний. Портрет роботи Огюста де Креза[fr], після 1837

Карла VI короновано в 1380 році у віці 11 років. Через неповноліття короля керувати королівством доручили регентам, якими стали його дядьки — Філіпп II Бургундський, Іоанн I Беррійський, Людовик I Анжуйський і Людовик II де Бурбон.

3 листопада 1388 року Карл VI на засіданні королівської ради заявив, що вже не дитина і приймає владу в свої руки[1]. Вважають, що звільнити герцогів-регентів від їхніх обов'язків і взяти на себе управління державою короля переконав єпископ-герцог[fr] Ланський П'єр Еслен де Монтегю[fr], один із перів Франції[2]. Як наслідок, дядьків усунули з ради, їхні вимоги компенсувати витрати на управління країною залишили без уваги. Хоча регенти поїхали в свої володіння, мабуть спокійно, однак, наступного дня без видимої причини помер П'єр Еслен де Монтегю. В тому, що його смерть була результатом отруєння, ніхто не сумнівався[джерело?].

Фактично апатичний і слабохарактерний король передовірив владу іншій придворній партії, котрі здобули популярність як «мармузети». До них увійшли Олів'є де Клісон, Жан де В'єн, Жан ле Мерсьє[fr] , Жан де Монтагю[fr] та Бюро де Ла Рів'єр,[3] П'єр ле Бег де Віллен[fr] , до них також приєдналися Ніколя дю Боск[fr] , Арно де Корб'є[fr] , Жан Жювеналь дез Юрсе[fr] , Етьєнн де Ла Гранж[fr] , Гільйом IV де Мелен, Жан де Фольвіль та Тібо Хосі. Це були, переважно, радники колишнього короля Карла V, що залишилися без діла і мріяли повернутися до методів правління покійного короля. Усіх їх об'єднували родинні зв'язки, або узи дружби чи вірності. Заприсягнувшись залишатися вірними друзями, залежними один від одного, вісім клериків і лордів невдовзі стали таємною радою короля Карла, фактично очоливши французьке королівство[джерело?].

Вони поділили між собою владу таким чином: коннетабль де Клісон очолив армію, адмірал де В'єн став на чолі флоту, де ла Рів'єр взяв на себе управління палацовим господарством, а Жан де Мерсьє та Жан де Монтагю взяли на себе управління фінансами. Єдиним із колишніх правителів зміг залишитися при владі герцог де Бурбон, дядько короля з материнського боку. З парламенту та органів управління прибічників дядьків вилучили. Для припинення корупції основні державні посади мали надалі замінюватися особами, обраними королівською радою. Реформовано фінансові органи, зокрема, створено Палату ед та Курію скарбниці, і вжито заходів щодо повернення до повноцінної монети. У ході поїздки короля в Ланґедок у кінці 1389 року мармузети виявили ряд жахливих фінансових зловживань, що мали місце за намісництва Жана Беррійського.

Частково скасовано введені в часи регентства податки, упорядковано карбування монет через уведення секретних точок, Парижу повернуто його давні привілеї, купецьким прево Парижа[fr] призначено майбутнього біографа короля Жювеналя дез Юрсе. Він доклав усіх сил, щоб відновити річковий флот, відновив спокій і поступово привів економіку до стійкішого стану. Канцлером став Арно де Корб'є, який змінив структуру парламенту, в який на рівних підставах ввели представників духовенства і світської влади, з англійцями укладено трирічне перемир'я, і поступово колишні біди стали забувати — у всьому тому народ звинувачував жадібність і нерозбірливість принців.

Загалом, правління мармузетів не досягло декларованих цілей. Податкова система залишилася незмінною, адміністративні реформи не завершено[4]. Завдяки правлінню мармузетів відбулось зростання впливу брата короля — Людовика Орлеанського (1370—1407).

Становище мармузетів як таємної ради закінчилося 5 серпня 1392 року через те, що Карл VI збожеволів[5]. Ле Мерсьє, де ла Рів'єра і де Віллена ув'язнили,[6] де Монтегю втік до Авіньйона, а де Кліссон оштрафували на 100 000 франків, позбавлено титулу і вислано з Франції[6]. Деякі з мармузетів зрештою повернулися до своїх обов'язків на другорядних постах, і, хоча вони більше не були фракцією, багато їхніх ідей пізніше втілив у життя Карл VII, який фактично став спадкоємцем їхньої політики[5].

Примітки

  1. Charles VI roi de France - le Fou (03/12/1368 - 21/10/1422). Les rois de France (фр.). Архів оригіналу за 26 серпня 2011. Процитовано 15 лютого 2009.
  2. Kibler, 1995, с. 91.
  3. Anthony Rowley, Frédéric Besset. Charles VI le Bien-Aimé ou le Fol // Dictionnaire d`Histoire de France Perrin. — P. : Perrin, 2002. — 1151 с. — ISBN 978-2-262-02598-4.
  4. Рыжов К. Карл VI Безумный // Все монархи мира, Западная Европа. — 2-е изд. — М. : «Вече», 1999. — 656 с. — ISBN 5-7838-0374-X.
  5. а б Wagner, 2006.
  6. а б Knecht, 2007.

Література