Іравадійська рівнина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Топографічна карта М'янми

Іравадійська рівнина — рівнина, що займає центральну частину М'янмі, приурочена до Іравадійського грабену[1]. Названа за річкою Іраваді, що протікає рівниною з півночі на південь й впадає до Андаманського моря.

Складена товщею пісковиків, що легко розмиваються, сланців і глин, в якій були вироблені великі древні річкові долини. У них в новітній геологічний час нагромадилися могутні світи алювію річок Іраваді, Чиндуїн та Сітаун.

В пониззі Іраваді і Сітауну утворилася дельта, одноманітну поверхню якої ускладнюють останці з латеритними утвореннями. Відносні висоти цих форм рельєфу не перевищують 15 м.

Місцями виходи міцніших порід підносяться над поверхнею рівнини у вигляді гряд і низьких гір. Найбільший з таких хребтів — Пегу — розділяє долини Іраваді і Сітауну і тягнеться від Янґону до Мандалаю.

На півночі рівнини також виражені невисокі водороздільні хребти — Зіб'ю, Хмангін, Лойм'є і інш. Всі ці невисокі гори відрізняються крутими схилами, а русла річок приурочені до тіснин.

Див. також

Примітки

  1. Бірма // Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.

Джерела