Альфред Брендель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Альфред Брендель
нім. Alfred Brendel
Основна інформація
Дата народження 5 січня 1931(1931-01-05)[1][2][…] (93 роки)
Місце народження Loučná nad Desnoud[4] або Wiesenbergd, Нідвальден, Швейцарія[5]
Роки активності 19482008
Громадянство Австрія і Чехословаччина
Професії піаніст, композитор, поет, есеїст
Освіта Віденський університет музики й виконавського мистецтва і Майстер-клас
Вчителі Едвін Фішер, Paul Baumgartnerd і Едуард Штейерманн
Відомі учні Etsuko Hirosed
Інструменти фортепіано
Жанри класична музика
Нагороди
Діти Adrian Brendeld
alfredbrendel.com
CMNS: Файли у Вікісховищі

Альфред Брендель (нім. Alfred Brendel; нар. 5 січня 1931, Візмберг) — австрійський піаніст, британський підданий.

Життєпис

Дитинство і юність Бренделя пройшло в Загребі і потім в Граці, в кінці Другої світової війни він був відправлений на риття траншей і потрапив до лікарні з обмороженням. Весь цей час він складав музику, грав на фортепіано і малював — і є чи не єдиним великим піаністом XX століття, які не отримали систематичної музичної освіти (Брендель відвідував майстер-класи Едвіна Фішера і Едуарда Штейермана, екстерном закінчив Віденську академію музики).

Перший виступ Бренделя відбулося в Граці, коли йому було 17 років, і було повністю присвячено фуги, причому поряд з творами Баха, Брамса і Ліста Брендель виконав кілька своїх творів. Надалі, проте, Брендель повністю відмовився від письменництва. У 1949 році Брендель взяв участь в конкурсі піаністів імені Ферруччо Бузоні і отримав 4-ту премію; в 1950 році він перебрався до Відня. До 1952 року відноситься перший запис Бренделя — П'ятий фортепіанний концерт Прокоф'єва. Аж до 1970-х років Брендель багато концертував в Австрії, виконуючи, головним чином, сонати Бетховена, твори Брамса, Ліста, Шумана і Шуберта, однак міжнародне визнання прийшло до Бренделя після лондонських виступів середини 1970-х (спочатку з Бетховеном); в Лондон Брендель і переселився. З Бетховеном були пов'язані і історичні цикли концертів Бренделя 1980-х-90-х років, включаючи виконання всіх 32 сонат Бетховена в Карнегі-холі.

В останні роки Альфред Брендель займається з молодими піаністами, виступає в ансамблі зі своїм сином, віолончелістом Адріаном, публікує свої вірші. У 2002 році він був удостоєний Премії Роберта Шумана за внесок у шуманівський репертуар. У 2004 році Бренделю була присуджена Премія Ернста Сіменса — одна з найбільш престижних світових музичних нагород.

Особисте життя

Брендел двічі одружився. Перший шлюб, починаючи з 1960 по 1972 роки, був з Ірис Хейман-Гонсала, в цьому шлюбі народилася дочка Доріс, яка є поп-рок-музикантом. У 1975 році Брендель одружився з Іреною Семлер, у подружжя — троє дітей; син, Адріан, віолончеліст і дві дочки, Катаріна та Софі.

Творчість

Репертуар

В репертуарі Бренделя переважає австрійська і німецька класика. До музики XX століття Брендель звертається порівняно рідко, хоча фортепіанний концерт Арнольда Шенберга відноситься до числа найбільш важливих його робіт. Творче кредо Бренделя випливає з його заяви: «Я несу відповідальність перед композитором, а особливо перед твором» — позицію Бренделя часто описують як позицію музиканта-аналітика.

Бібліографія

  • Musik, Sinn und Unsinn. Festschrift anläßlich der Hommage an Alfred Brendel (Берлін, 2017)[6]

Визнання і нагороди

Введений в Зал слави журналу Gramophone[7].

Примітки

  1. Deutsche Nationalbibliothek Record #118514997 // Gemeinsame Normdatei — 2012—2016.
  2. Person Profile // Internet Movie Database — 1990.
  3. SNAC — 2010.
  4. Český hudební slovník osob a institucí
  5. Archivio Storico Ricordi — 1808.
  6. The Festschrift for Brendel contains contributions by, i.a., Імоген Купер, Андреас Дорщел, Тіл Фелнер, Петро Гюльке, Флоренція Найвіль та сер Саймон Реттл.
  7. Gramophone Hall of Fame (англ.). Gramophone. Процитовано 2 січня 2016.

Посилання