Юеяцюань

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 00:38, 14 лютого 2022, створена TohaomgBot (обговорення | внесок) (Перекладено дати в примітках з англійської на українську)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Юеяцюань
кит. 月牙泉
Юеяцюань
Вид на озеро із сусідньої дюни
Вид на озеро із сусідньої дюни
40°05′12″ пн. ш. 94°40′10″ сх. д. / 40.08667° пн. ш. 94.66944° сх. д. / 40.08667; 94.66944
Розташування
Країна  КНР
Регіон Yueyaquand
Розташування КНР КНР, Ґаньсу
Геологічні дані
Розміри
Площа поверхні 0,005  км²
Глибина макс. 7,5 м (1960 рік)
1,3 м (1990 рік) м
Вода
Басейн
Країни басейну КНР
Інше
Юеяцюань. Карта розташування: Китайська Народна Республіка
Юеяцюань
Юеяцюань (Китайська Народна Республіка)
Мапа

CMNS: Юеяцюань у Вікісховищі

Юеяцюань (кит.: 月牙泉; піньїнь: Yuèyá Quán, "озеро-півмісяць") — озеро, що знаходиться за 5 кілометрів на північний захід від міста Дуньхуан в провінції Ґаньсу, на північному заході Китаю. Озеро розташоване в самому серці пустелі Гобі — природна пам'ятка Китаю. Воно має форму півмісяця й оточене оазою з пагодами в традиційному стилі і садами. Довжина озера становить 150 м.

Історія

Храм на березі озера

Озеро отримало свою назву в період династії Цін. Мандрівники та місіонери Мілдред Кейбл та Франческа Френч відвідали озеро на початку XX століття під час їхньої подорожі в регіоні й записували свої враження в книзі «Пустеля Гобі»: «Все, що ми побачили навколо нас - це численні яруси високих піщаних пагорбів. Ми вже засумнівалися у вірності наших пошуків, але коли, з останнім відчайдушним зусиллям, ми вибрались за останній хребет і подивилися вниз на те, що лежало на його межі, ми побачили озеро і його краса оп'янила нас».[1]

Дюни захищають озеро Юеяцюань від піщаних бур і вітрів. Незважаючи на таку природну «охорону», ця природна пам'ятка, що розташована в одному з найбільш посушливих місць на планеті, перебуває під загрозою зникнення. У 1960-х роках глибина озера становила від чотирьох до п'яти метрів, в найглибшому місці досягаючи семи метрів. А на початку 1990-х років — лише 90 см. Обміління було викликано будівництвом греблі на річці Данг, через що постраждала екосистема пустелі Гобі, а напрям течії підземних вод, які живили озеро Юеяцюань, були порушені.

У 2006 році китайська влада спільно з екологами розробили план відновлення такого унікального озера. Їм вдалося запобігти його повному обмілінню: заборони на буріння свердловин і будь-яку сільськогосподарську діяльність виявилися результативними.[2]

Озеро Юеяцюань входить до складу Світової спадщини ЮНЕСКО.

Озеро й навколишні пустелі користуються великою популярністю в туристів, яким пропонують турпоїздки на верблюдах або позашляховиках.

Примітки

  1. Mildred Cable with Francesca French, The Gobi Desert. London: Readers Union & Hodder and Stoughton, 1950, p. 63.
  2. No, it's not a mirage: Tiny 2,000-year-old oasis in China that keeps city alive is saved from being swallowed by desert. Mail Online. 13 травня 2013. Процитовано 14 травня 2013.

Посилання