Гобі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Координати: 43°45′ пн. ш. 111°50′ сх. д. / 43.750° пн. ш. 111.833° сх. д. / 43.750; 111.833

Пустеля Гобі на півночі Китаю.
Супутникове зображення Гобі

Го́бі (монг. Говь; кит. 戈壁(沙漠)) — просторий регіон у Центральній Азії (на територіях Монголії та Китаю), що характеризується пустельними і напівпустельними ландшафтами. Гобі простягається від гір Алтаю і Тянь-Шаню на сході до Північнокитайського плато на заході; на півночі Гобі переходить у степи Монголії, на півдні регіон обмежений горами Наньшань і Алтинтаг і річкою Хуанхе. Гобі складають кілька географічних регіонів: Заалтайська Гобі, Монгольська Гобі, Алашанська Гобі, Гашунська Гобі й Джунгарська Гобі. Слово «гобі» монгольського походження й означає «безводне місце», цим словом у Центральній Азії позначають геть пустельні й напівпустельні ландшафти. Гобі простягається на 1600 км від південного заходу на північний схід і 800 км з півночі на південь; площа оцінюється в 1,3 мільйона квадратних кілометрів. За сукупністю пустельних територій Гобі є найбільшою пустелею Азії.

Клімат[ред. | ред. код]

Клімат пустелі різко континентальний та залежить від висоти місцевості над рівнем моря. Пустеля має екстремальні коливання температур: зима холодна та супроводжується сильними вітрами, натомість літо дуже жарке. Також узимку температура опускається до -55 °C, водночас улітку — піднімається до +58 °C. Амплітуда коливання температур у Гобі становить 113 градусів.

Фауна[ред. | ред. код]

Тваринний світ пустелі дуже бідний, там мешкають Equus ferus przewalskii, Equus kiang, Camelus bactrianus, Canis lupus chanco.

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]