Комелініди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Commelinids)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Комелініди
Dactylis glomerata
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Клада: Комелініди (Commelinids)
Порядки
Різноманіття[1]
4 порядки, 29 родин, ≈ 24500 видів
Вікісховище: Commelinids

Комелінідиклада однодольних покритонасінних яка містить 4 порядки. Комелініди є єдиною неформально названою кладою однодольних за системою APG IV. Решта однодольних — парафілетичні. Назва «комелініди» походить від назви роду комеліна (Commelina)[2].

Особливості[ред. | ред. код]

Спільними ознаками (синапоморфіями) комелінідів є переважно анатомічні особливості: ферулова кислота[en], що відбиває УФ, знаходиться в клітинних стінках, наявний кутикулярний віск. В епідермальних клітинах, але також і в інших тканинах, характерними є силікатні включення[1].

Таксономія[ред. | ред. код]

Історія[ред. | ред. код]

Комелініди були виокремлені в 1967 році Арменом Тахтаджаном, який назвав їх Commelinidae і призначив як підклас Liliopsida (однодольних)[3]. Однак, випустивши свою систему класифікації 1980 року, Тахтаджан об'єднав цей підклас у більший і більше не розглядав його. Назва також використовувалася в системі Кронквіста 1981 року. У рамках систем APG не використовуються офіційні ботанічні назви вище рангу порядку. Зараз комелініди є добре підтримуваною кладою однодольних; вона була визнана в усіх чотирьох системах класифікації APG, які містять по суті ті самі рослини.

Кладограма[ред. | ред. код]

Arecales

Poales

Commelinales

Zingiberales


Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Stevens P. F. (2017). Commelinids. Angiosperm Phylogeny Website. Архів оригіналу за 15 Травня 2016. Процитовано 30.12.2020. 
  2. Commelina // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  3. Тахтаджян А. Л. Система и филогения цветковых растений. — Москва, Ленинград : Наука, 1966. — 611 с.