Lib.ru

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Lib.ru
Посилання lib.ru
Тип вебсайт і онлайн-бібліотека
Мови російська
Засновник Максим Євгенович Мошков
Започатковано 1 листопада 1994
Рейтинг Alexa 9483[1]
Адреса офісу Москва

Бібліоте́ка Макси́ма Мошко́ва — російська електронна бібліотека в інтернеті, одна з найперших і найвідоміших.

Історія бібліотеки[ред. | ред. код]

Заснована та підтримується з листопада 1994 року Максимом Мошковим. Поповнюється головним чином зусиллями користувачами Інтернету, що надсилають до бібліотеки оцифровані ними тексти. Такий спосіб комплектування забезпечує «Бібліотеці Мошкова» широку і в ряді випадків досить оперативну поповнюваність, хоча і позначається в деяких випадках негативно (помилками, пропусками) на якості текстів і призводить до проблем з авторськими правами. З 1994 року дизайн сайту не змінювався[2]. Як пояснює Мошков, у нього абсолютно відсутні художній смак та ідеї щодо зміни дизайну. У той же час його турбує, щоб сайт одночасно виглядав красиво в різних браузерах і був зручний у використанні по повільним каналам зв'язку.[3].

16 липня 2007 року ряд російських ЗМІ повідомив про те, що інтернет-портал зазнав DDoS-атак, внаслідок чого сайт протягом деякого часу функціонував нестабільно.

Структура[ред. | ред. код]

Основний розділ містить оцифровані твори, надіслані користувачами. Виділено розділ для вільної самостійної публікації своїх літературних текстів «Журнал» Самвидав, аналогічний проєкт для публікації музичних творів «Музичний хостинг», проєкт «Закордон» для подорожніх нотаток і вражень про життя за межами Росії, проєкт «Військова література» та кілька інших спеціальних проєктів.

З жовтня 2003 року на хостингу, що надається сервером бібліотеки Максима Мошкова, розміщується також бібліотека та сайт «Артефакт» — одна з бібліотек Рунет а, відкрита в 1996 році як частина інформаційного некомерційного сайту «Артефакт» [Архівовано 6 березня 2012 у Wayback Machine.].

У січні 2009 року бібліотека налічувала 8200 творів художньої літератури, представлених на 22 мовах, російські переклади по можливості дублюються оригіналами і перекладами на інші іноземні мови. Наявна в бібліотеці колекція парних текстів — найбільша в Рунеті. Бібліотека поповнюється переважно за рахунок текстів, які присилаються відвідувачами. При бібліотеці організована дискусія для обговорення прочитаного та внесення пропозицій щодо розвитку ресурсу. Як основний формат обраний Microsoft Word, що дозволяє дотримуватися типографічних стандартів верстки.

Позови проти «Бібліотеки Мошкова»[ред. | ред. код]

1 квітня 2004 року компанія «КМ Онлайн», яка формувала свою бібліотеку шляхом копіювання текстів з інших електронних бібліотек, подала серію судових позовів від імені Едуарда Геворкяна, Олександри Мариніної, Василя Головачова і Олени Катасонова проти Максима Мошкова. Згодом виявилося, що до Мошкова має претензії лише Едуард Геворкян.

Інтереси Мошкова в суді захищав Андрій Миронов, юрист студії Артемія Лебедєва, інтереси «КМ Онлайн» представляли юристи НП «Національне товариство по цифровим технологіям» (НП НОЦИТ). Справа стала прецедентом тиску на електронну бібліотеку на підставі порушення авторських прав. В ході розгляду позову з бібліотеки були вилучені книги багатьох письменників.

30 березня 2005 року Останкінський суд Москви ухвалив рішення стягнути з Мошкова на користь Геворкяна 3000 рублів як відшкодування моральної шкоди, а у виплаті компенсації за порушення авторського права відмовити.

Наступного року були подані позови відразу від декількох компаній (літературна агенція ФТМ, портал «КМ онлайн») у зв'язку з розміщенням в бібліотеці Мошкова творів Гаррі Гаррісона «Зима в Едемі» в перекладі Ю. Соколова, Олександра Зінов'єва «Мій дім, моя чужина» та «Король Лір» в перекладі Пастернака. Справа була закрита мировою угодою сторін.

Попадання в Федеральний список екстремістських матеріалів[ред. | ред. код]

Частина бібліотеки, а саме — деякі матеріали з сайту «Самвидав» (https://web.archive.org/web/20190629064836/http://zhurnal.lib.ru/) включені до Федерального списку екстремістських матеріалів під номером 381 за рішенням Череповецького міського суду Вологодської області від 13.04.2009[4]. На даний момент частина провайдерів повністю блокує доступ до сайту, а не до конкретних матеріалів[5]. Сайт був змушений змінити домен на http://samlib.ru/ [Архівовано 19 січня 2012 у Wayback Machine.][6].

Нагороди[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. https://www.alexa.com/siteinfo/lib.ru
  2. lib.ru. Архів оригіналу за 23 грудня 2005. Процитовано 4 березня 2022. 
  3. Вебдизайн библиотеки. Архів оригіналу за 20 березня 2012. Процитовано 18 березня 2012. 
  4. Минюст :: Федеральный список экстремистских материалов. Архів оригіналу за 15 червня 2011. Процитовано 18 березня 2012. 
  5. За что провайдеры блокируют «Самиздат» — Компьютерра-Онлайн. Архів оригіналу за 6 серпня 2011. Процитовано 18 березня 2012. 
  6. Lenta.ru: Интернет: Журнал «Самиздат» сменил домен из-за претензий Минюста. Архів оригіналу за 20 жовтня 2011. Процитовано 18 березня 2012. 

Посилання[ред. | ред. код]

Бібліотека Мошкова та її філії в онлайні[ред. | ред. код]

КМ проти Бібліотеки Мошкова[ред. | ред. код]

Статті[ред. | ред. код]