Microsoft Word

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Microsoft Office Word
Microsoft Word 2013
Типтекстовий процесор
РозробникMicrosoft
Перший випуск1983
Стабільний випуск1612 (16.0.7668.2074)
ПлатформаAndroid
Операційна системаWindows, Mac OS
Мова програмуванняC++[1]
Українська моватак
ЛіцензіяMicrosoft EULA
Вебсайтoffice.microsoft.com/word/

Microsoft Word (повна назва Microsoft Office Word, MS Word, WinWord або просто Word, укр. Слово) — текстовий процесор, що випускається фірмою Майкрософт, входить до складу офісного пакету «Microsoft Office». Перша версія, «Multi Tool Word», була написана для Xenix [3][4][5] і перенесена під DOS у 1983 році. Пізніше створено версії для Apple Macintosh (1984), Microsoft Windows (1989), SCO UNIX, OS/2.

Історія

[ред. | ред. код]

Microsoft Word багатьом зобов'язаний Bravo — текстовому процесору з оригінальним графічним інтерфейсом, розробленому в дослідницькому центрі «Xerox PARC». Творець Bravo, Чарльз Симоні (Charles Simonyi) залишив PARC в 1981 році. Того ж літа Симоні переманив Броді, з яким разом працював над Bravo.

Перший випуск Word для MS-DOS відбувся в кінці 1983 року. Він був погано прийнятий ринком, продажі знижувала наявність конкуруючого продукту — WordPerfect. Проте версія для Макінтоша, випущена в 1985 році, набула широкого поширення. Через два роки «Word 3.01 для Macintosh» підсилив позиції (версія 3.0 рясніла помилками і швидко була замінена). Як і інше програмне забезпечення для Макінтоша, Word був повністю WYSIWYG-редактором (принцип «What You See Is What You Get» — «маю те, що бачу»).

Хоча MS-DOS і була текстовою операційною системою, позбавленою графічної оболонки, Word для DOS був першим текстовим процесором для IBM РС, який був здатний відображати розмітку тексту, наприклад, напівжирний або курсивний текст в процесі редагування. Проте він все ж таки не був в повному розумінні WYSIWYG-редактором. Інші ж текстові процесори, такі як WordStar і WordPerfect, використовували простий текстовий екран з кодами розмітки, іноді текст був кольоровим.

Проте, оскільки в більшості програмного забезпечення під DOS застосовувалися власні комбінації «гарячих клавіш» для кожної команди, що важко запам'ятовувалися (наприклад, в Word'і для DOS збереження файлу виконувалося по комбінації ESC-T-S) і більшість секретарів уміли користуватися тільки WordPerfect, компанії вельми неохоче переходили на продукти, що конкурували з ним і мали порівняно невеликі переваги.

Перша версія Word для Windows, випущена в 1989 році, продавалася за ціною 500 доларів США. Вона демонструвала вибраний компанією Майкрософт шлях розвитку: як і сама Windows, вона багато що узяла від Macintosh, і використовувала стандартні клавіатурні скорочення (наприклад, CTRL-S для збереження файлу). Після випуску наступного року Windows 3.0 продажі поповзли вгору (Word 1.0 набагато краще працював з Windows 3.0, ніж зі старішими версіями Windows/386 і Windows/286), головний конкурент — WordPerfect — не зміг випустити робочу версію під Windows, що виявилося для нього смертельною помилкою. Версія 2.0 затвердила WinWord на позиції лідера ринку.

У Word для Macintosh ніколи не було серйозних конкурентів, навіть не зважаючи на наявність програм типу Nisus, що надавала можливість виділення декількох незв'язних шматків тексту (що з'явилася тільки в Word 2002 тільки з Office XP) і не зважаючи на думку багатьох користувачів про відсутність кардинальних відмінностей між версіями 3.01, випущеною в 1987 році і версією 5.0, випущеною в 1991. Проте, версія 6.0 для Macintosh, що вийшла в 1994 році, була багатьма сприйнята досить скептично. Це була перша версія без значних відмінностей в коді ядра між версіями під Windows і під Mac. Версія під Windows, що йшла після 2.0, була пронумерована як 6.0 для координації назви версій під різні платформи.

Наступні версії додавали можливостей, що виходять за рамки простого текстового процесора. Інструменти малювання дозволяли виконувати примітивні операції верстки, такі як додавання графіки в документ, хоча, звичайно, спеціалізовані програми для верстки краще справляються з цими завданнями. Впровадження об'єктів, порівняння версій документа, багатомовна підтримка і багато інших можливостей були додані за декілька років, опісля.

Microsoft Word на сьогодні є найпопулярнішим текстовим процесором у вжитку, що зробило його закритий формат документа стандартом, і багато програм конкурентів мають підтримку сумісності з даним форматом. Розширення «.doc» на платформі IBM РС стало синонімом двійкового формату Word 97—2000. Фільтри експорту і імпорту в даний формат присутні в більшості текстових процесорів. Велика частина інформації, потрібної для роботи з даним форматом, здобувається за допомогою зворотного інжинірингу, оскільки велика її частина відсутня у відкритому доступі. Формат документа різних версій Word часто міняється, відмінності бувають досить тонкими. Форматування, що нормально виглядає в останній версії, може не відображатися в старих версіях програми, оскільки зворотна сумісність часто відсутня.

Специфікація двійкового формату файлів Word 97-2007 була опублікована Microsoft у лютому 2008 року. Word 2003 має власний XML-формат, що офіційно використовує публічно документовану схему, названу WordprocessingML, котра доступна у всіх редакціях Word 2003. Apache Jakarta POI — програмна бібліотека, написана на Java, мета якої — надати можливість читання і запису в бінарний формат файлів Microsoft Word.

В Office 2007 Microsoft використовує формат файлів Office Open XML для всіх своїх офісних додатків. Office Open XML в квітні 2008 був стандартизований ISO.

Як і решта застосунків з Microsoft Office, Word може розширювати свої можливості за допомогою використання вбудованої макромови (спочатку використовувався WordBasic, проте з версії Word 97 застосовується VBA — Visual Basic for Applications). Проте це надає широкі можливості для написання вбудовуваних в документи вірусів (так звані «макровіруси»). Найяскравішим прикладом була епідемія хробака Melissa. У зв'язку з цим, багато хто вважає розумною рекомендацію завжди виставляти найвищий рівень налаштувань безпеки при використанні Word. Також бажано використовувати антивірусне програмне забезпечення. Першим вірусом, що заражав документи Microsoft Word, був DMV, створений в грудні 1994 року Дж. Макнамара для демонстрації можливості створення макровірусів. Першим же вірусом, що потрапив в «дику природу» і викликав першу у світі епідемію макровірусів (у липні-серпні 1995), був Concept.

12 серпня 2009 року суд штату Техас заборонив продаж програми Word на території США, в зв'язку з тим що Microsoft незаконно використовує метод читання XML-файлів, патент на який належить канадській компанії i4i[6]

Формати файлів

[ред. | ред. код]

Хоча розширення «.doc» використане в багатьох різних версіях Word, насправді мова йде про чотири різних формати файлів:

 • Word for DOS
 • Word for Windows 1 та 2; Word for Mac 4 та 5
 • Word 6 та Word 95; Word 6 for Mac
 • Word 97, 2000, 2002, 2003 та 2007; Word 98, 2001, X та 2004 for Mac

Нове розширення «.docx» означає Office Open XML і використовується Word 2007 for Windows та Word 2008 for Mac. Word нездатний читати та писати документи OpenDocument без конвертора.

Microsoft не гарантує коректне відображення документів на різних робочих станціях, навіть якщо вони використовують однакові версії Microsoft Word[7]. Це означає, що документ у відправника може виглядати не зовсім так, як в отримувача кореспонденції з документом.

Захист паролем документів MS Word

[ред. | ред. код]

На документ Microsoft Word можуть бути встановлені три типи паролів:

 • Пароль для відкриття документа
 • Пароль для зміни документа
 • Пароль на внесення приміток і виправлень (для версій 2003 і молодших). У нових версіях MS Word 2007\2010 цей тип паролю називається «Пароль для обмеження форматування і редагування»

Не залежно від версій MS Word, в якій було створено документ, «пароль дозволу запису» і «пароль на внесення приміток і виправлень» можна видалити з документа миттєво[6]. Ці типи паролів призначені не так для захисту документу, як для забезпечення сумісної роботи над документом. А основний захист документу від несанкційованого доступу, забезпечує «пароль для відкривання документа».

В документах ранніх версій MS Word (до MS Office 2003 включно) пароль для відкриття файлу може бути легко зламаним.

В останніх версіях MS Office 2007/2010 компанія Microsoft використовує стабільний алгоритм шифрування AES с 128-бітним ключем. Формування ключа відбувається шляхом 50000/100000 кратного застосування SHA-1 хеш функції, що робить перебір паролів надто повільним, і при використанні стабільного пароля шанси його підібрати близькі до нуля[7].

Microsoft Office Open XML

[ред. | ред. код]

Згадані вище формати файлів .doc є двійковими файлами. Microsoft обрав для офісних застосунків побудований на XML формат файлів в Office 2007: Microsoft Office Open XML. Цей формат не повністю відповідає стандарту XML. Проте, ця специфікація загальнодоступна як стандарт Ecma 376. Це відбулося тоді, коли публічно відкрита документація на формат файлів стала стандартною для Word, і це робить порівняно легшою, хоч і не тривіальною, роботу конкурентів і інтерпретаторів. Зусилля зі встановлення OOXML як стандарту ISO також продовжуються[коли?]. Інший XML-подібний публічний формат файлу, що підтримує Word 2003, є WordprocessingML.

Існує можливість писати плаґіни, що дають змогу Word читати і записувати формати, що не мають вбудованої у програму підтримки.

Випущені версії

[ред. | ред. код]

Версії для MS-DOS

[ред. | ред. код]
 • листопад 1983 Word 1
 • 1985 Word 2
 • 1986 Word 3
 • 1987 Word 4, також відомий як Microsoft Word 4.0 для PC
 • 1989 Word 5
 • 1991 Word 5.5
 • 1993 Word 6.0

Версії для Apple Macintosh

[ред. | ред. код]
Вікно програми Word 2007
 • листопад 1989 Word для Windows
 • 1991 Word 2 для Windows
 • 1993 Word 6 для Windows (номер «6» було введено для продовження лінійки номерів DOS-версій, єдиної нумерації з Mac-версіями і з WordPerfect, лідером ринку серед текстових процесорів на той час)
 • 1995 Word 95, також відомий як Word 7
 • 1997 Word 97, також відомий як Word 8
 • 1999 Word 2000, також відомий як Word 9
 • 2001 Word XP, також відомий як Word 2002 або Word 10
 • 2003 Word 2003, також відомий як Word 11, офіційна назва Microsoft Office Word 2003
 • 2007 Word 2007, революційна зміна інтерфейсу, підтримка формату Office Open XML (docx)
 • 2010 Word 2010
 • 2013 Word 2013
 • 2015 Word 2016, для Windows 10

Версії для SCO UNIX

[ред. | ред. код]

Критика

[ред. | ред. код]

Найчастіше Microsoft Word критикують за низьку безпеку, закритий джерельний код, закритий формат файлів (відкрито-документований формат файлів DOCX з'явився тільки у версії 2007, хоча є можливість за допомогою програми розширень працювати з ним у версіях XP і 2003), відсутність повноцінної крос-платформовості. Це спонукало окремі організації перейти до використання інших текстових процесорів.

Див. також

[ред. | ред. код]
 • Microsoft Office Word Viewer — безкоштовний застосунок для операційної системи Windows, що дозволяє перегляд, друк і копіювання документів у форматі Microsoft Word без необхідності встановлювати Microsoft Word.

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. In which programming language is Microsoft Office written?
 2. категорія проєкту Вікімедіа
 3. A. Allen, Roy (October 2001). Chapter 12: Microsoft in the 1980's. A History of the Personal Computer: The People and the Technology (вид. 1st edition). Allan Publishing. с. 12—13. ISBN 0-9689108-0-7. Архів оригіналу (PDF) за 2 липня 2006. Процитовано 4 липня 2006.
 4. Microsoft Office onlice, Getting to know you…again: The Ribbon. Архів оригіналу за 26 червня 2013. Процитовано 19 квітня 2008.
 5. The history of branding, Microsoft history. Архів оригіналу за 28 травня 2009. Процитовано 19 квітня 2008.
 6. Суд заборонив Microsoft продавати Word в США. Архів оригіналу за 23 червня 2010. Процитовано 13 серпня 2009.
 7. Why does my Microsoft Word document display differently on different computers?. Puget Sound Software, LLC and Leo A. Notenboom. 2006. Архів оригіналу за 26 червня 2013. Процитовано 23 січня 2008.

Посилання

[ред. | ред. код]