Maréchal de camp

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Еполети maréchal de camp кавалерії 1786.

Maréchal de camp (іноді неправильно перекладається як фельдмаршал, дослівний переклад Маршал табору) було найнижчим генеральським званням, що існувало в армії Королівства Франції та Першої республіки приблизно з другої половини XV століття до 1793, коли воно було замінено на генерала бригади, а потім знову відновлено у відновленому королівстві між 1814 та 1848[1]. Приблизно відповідає званню генерал-майора нинішніх армій.

Звання maréchal de camp з'явилося у XV столітті. Воно походить від старого звання генерал-сержант-майора[en] (фр. sergent-major général). Генерал-сержант-майор був третім за старшинством у армії, після генерала та генерал-лейтенанта. Однією з його завдань було розміщення військ на полі бою. Він був також відомий у французькій армії як «бойовий сержант» (фр. sergent de bataille). У англомовних країнах звання генерал-сержант-майора стало називатися генерал-майором.

Передумови та історія[ред. | ред. код]

Звання maréchal de camp було молодшим з двох офіцерських звань французької армії, старшим - генерал-лейтенант (lieutenant-général des armées). Звання бригадира було проміжним між званнями полковника та maréchal de camp, але воно не вважалося генеральським званням. Проте, коли у 1770-х були введені знаки відмінності, знаком відмінності бригадира була одна зірка, а знаком відмінності maréchal de camp — дві зірки (як і його іноземного еквівалента, звання генерал-майора).

Коли у 1788 звання бригадира було скасовано, maréchaux de camp взяли на себе командування бригадами у французькій армії, але зберегли свої двозіркові відзнаки. У 1793 під час Французької революції звання було перейменовано указом Конвенту від 21 лютого 1793 на генерал бригади (général de brigade), тому що бригада була під його звичайним командуванням[2]. З реставрацією Бурбонів у 1815 звання генерал бригади знову стало називатися maréchal de camp, але після Французької революції 1848 була повернута назва генерал бригади.

Чисельність[ред. | ред. код]

  • У 1789 було 768 maréchaux de camp.
  • У 1792 з'явилося 12 нових.

Знаки відмінності[ред. | ред. код]

Інші країни[ред. | ред. код]

Подібні звання були у XVII та XVIII століттях у іспанській (Mariscal de Campo) та португальській арміях (Marechal de Campo).

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Colby, Frank Moore; Talcott Williams; Herbert Treadwell Wade (1922). The New International Encyclopædia. Dodd, Mead and company. с. 532.
  2. Décret de la Convention nationale du 21 Février 1793, l'an ſecond de la République Françoiſe ; Rélatif à l'organiſation de l'Armée , & aux penſions de retraite & traitement de tout Militaire , de quelque grade qu'il ſoit (фр.). Gallica. 21 лютого 1793. Архів оригіналу за 28 вересня 2020. Процитовано 22 лютого 2016.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]