PCN

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Класифікаційне число покриття (англ. Pavement classification number, PCN) є стандартом Міжнародної організації Цивільної Авіації (ІКАО), що використовується у комбінації з класифікаційним числом повітряного судна (ACN) для визначення параметрів міцності ЗПС, руліжної доріжки чи перону аеродрому (чи рампи). Це допомагає у визначенні, чи ЗПС аеропорту, руліжна доріжка чи перон (чи рампа) не піддаються надмірному зносу і розривам, що дозволяє продовжити термін служби останніх, а також надаючи додаткові можливості безпечного приземлення літальних апаратів.

Як це працює[ред. | ред. код]

Насправді число PCN визначається кодом з п'яти частин, що розділені похилими рисками, кожна з яких описує частину покриття.

Першою частиною є числове значення PCN, що визначає потужності по витримці навантаження на покриття. Значення завжди є цілим, округленим від визначеного значення. Величина розраховується, базуючись на серії факторів, таких як геометрія літального апарату та патерни трафіку покриття, і не обов'язково визначає пряму міцність покриття.

Друга частина позначається літерою: або R, або F, в залежності від власне покриття ― відповідно Жорстке (англ. rigid), переважно ― бетон, чи Нежорстке (англ. flexible), переважно ― асфальт.

Третя частина також позначається літерою від A до D, що визначають міцність того, що лежить під покриттям, також називається основою. Таким чином, основа, визначена як A, буде дуже міцною, такою як бетоно-стабілізована глина. Основа класу D буде дуже слабкою, наприклад, ґрунт.

Нежорстке покриття має чотири категорії для основи:

Категорія Міцність Значення
Міцне A CBR 15 (Всі CBR, що більші за 13%)
Середнє B CBR 10 (Для CBR від 8% до 13%)
Слабке C CBR 6 (Для CBR від 4% до 8%)
Ультра слабке D CBR 3 (Для CBR нижче 4%)

Жорстке покриття має чотири категорії для основи:

Категорія Міцність Значення
Міцне A k = 150 MN/m3 (550 lb/in3) (Всі значення k, більші за 120 MN/m3)
Середнє B k = 80 MN/m3 (300 lb/in3) (Для значень між 60 та 120 MN/m3)
Слабке C k = 40 MN/m3 (150 lb/in3) (Для значень між 25 та 60 MN/m3)
Ультра слабке D k = 20 MN/m3 (75 lb/in3) (Для значень k, що менші за 25 MN/m3)

Четвертою частиною може бути або літера, або число зі значенням, що визначають максимальний тиск в шинах, який може витримати покриття. У літерах це визначається наступним чином: W є найвищим, що означає, що покриття може витримати будь-який тиск в шинах. Бетонні поверхні можуть витримати більший тиск в шинах, ніж будь-який комерційний літальний апарат може мати на сьогоднішній день, тому майже завжди використовується для таких поверхонь значення W. Інша літерна класифікація наведена нижче:

Категорія Клас поверхні Максимальний тиск у шинах
Необмежено W Без обмежень по тиску
Високе X 1.75 МПа (254 psi)
Середнє Y 1.25 МПа (181 psi)
Низьке Z 0.5 МПа (72 psi)

П'ята і остання частина описує, як було розроблено перше значення: T визначає технічну оцінку, U визначає використання (англ. usage) ― фізичний режим тестування.

Таким чином, значення PCN 80/R/B/W/T означає, що значення міцності покриття є 80 (безрозмірне), є жорстким (скоріш за все бетон), є із середньоміцної підгрупи, без обмежень за тиском у шинах, і було розраховане за допомогою технічної оцінки.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  • Advisory Circular 150/5335-5B - Standardized Method of Reporting Airport Pavement Strength - PCN. Федеральне управління цивільної авіації США. 26 серпня 2011. Архів оригіналу за 6 вересня 2017. Процитовано 5 вересня 2017. 

Зовнішні посилання[ред. | ред. код]