QGIS

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
QGIS
QGIS 2.2 показує меню зі зміненим дизайном
Тип геоінформаційна система
Розробник QGIS Development Team
Перший випуск липня 2002
Версії 3.36.3 (17 травня 2024)[1]
Платформа x86, x86_64 і ARM
Операційна система Windows, Linux, Mac OS X, Android(beta)
GNU фреймворк Qt
Мова програмування C++, Python, Qt
Доступні мови багатомовна
Стан розробки активний
Ліцензія GNU GPL
Онлайн-документація qgis.org/en/docs/index.html
Репозиторій github.com/qgis/QGIS
Вебсайт qgis.org/uk/site/

QGIS (раніше відомий як «Quantum GIS») — вільна крос-платформена геоінформаційна система (ГІС). QGIS є однією з найбільш функціональних і зручних настільних геоінформаційних систем та динамічно розвиваються.[4]

Функціональність

[ред. | ред. код]

Основним призначенням системи є обробка і аналіз просторових даних, підготовка різної картографічної продукції. Інтерфейс QGIS побудований на базі бібліотеки Qt. Пакет має гнучку систему розширень, які можна створювати на мовах С++ і Python. Підтримуються різноманітні векторні і растрові формати з ESRI Shapefile і GeoTIFF включно.

GIS QGIS дозволяє користувачам створювати карти з безліччю шарів, використовуючи різні картографічні проєкції. Карти можуть бути зібрані в різні формати і використовуватися з різною метою. У системі QGIS карти можуть складатися з растрових або векторних шарів. Типовими для такого роду програмного забезпечення, векторні дані зберігаються як точка, лінія, полігон. Підтримуються різні види растрових зображень. Програмне забезпечення може виконувати геоприв'язку зображень.

Розширені Функції

[ред. | ред. код]

QGIS забезпечує інтеграцію з іншими відкритими ГІС-пакетами, в тому числі PostGIS, GRASS і MapServer, щоб надати користувачам широкі функціональні можливості. Плагіни, написані на Python, C++, розширюють можливості QGIS. Є плагіни для геокодування за допомогою Google Геокодування API, виконання геообробки (fTools) схожими на стандартні інструменти ArcGIS, інтерфейс з PostgreSQL/PostGIS, SpatiaLite і MySQL баз даних, і використовування Mapnik як карту візуалізації.

Розвиток

[ред. | ред. код]

Гарі Шерман почав розробку Quantum GIS на початку 2002 року, і це стало інкубатором проекту Open Source Geospatial Foundation в 2007 році. Версія 1.0 була випущена в січні 2009 року. QGIS широко використовує бібліотеки Qt. QGIS дозволяє інтеграцію плагінів, використовуючи або C + + або Python. На додаток до Qt, необхідні залежності QGIS включають GEOS і SQLite. GDAL, GRASS GIS, PostGIS і PostgreSQL також рекомендується, бо вони забезпечують доступ до додаткових форматів даних.

QGIS працює під керуванням різних операційних систем, включно з MacOS X, Linux, UNIX та Windows. Для користувачів Mac, перевага QGIS над GRASS GIS у тому, що вона не вимагає віконної системи X11 для переміщення, а сам інтерфейс набагато чистіший і швидший. QGIS може також використовуватися як графічний інтерфейс користувача у GRASS. QGIS має невеличкий розмір файлу порівняно з комерційними ГІС і вимагає менше пам'яті і потужності процесора; отже, його можна використовувати на старих комп'ютерах або паралельно з іншими додатками, де потужності процесора можуть бути обмежені.

QGIS веде активна група добровольців-розробників, які регулярно випускає оновлення та виправлення. Станом на 2012 рік, розробники перевели в QGIS 48 мов і цей додаток використовується на міжнародному рівні в академічному або професійному середовищі.

Ліцензування

[ред. | ред. код]

Як вільне програмне забезпечення відповідно до ліцензії GNU GPL, QGIS можуть бути вільно змінені для виконання різних або більш спеціалізованих завдань. Є два приклади: QGIS Браузер і QGIS серверних додатків, які використовують один і той же код для доступу до даних і візуалізації, але яляють різні інтерфейси. Також є безліч плагінів розширювати базову функціональність програмного забезпечення.

Формати даних

[ред. | ред. код]

QGIS дозволяє використання DXF, шейп файли, покриття і персональні бази геоданих. MapInfo, PostGIS і ряд інших форматів підтримуються в QGIS. Вебсервіси, в тому числі Web Map Service та Web Feature Service, також підтримуються, щоб дозволити використання даних із зовнішніх джерел.

Ухвалення

[ред. | ред. код]

Ряд державних і приватних організацій взяли QGIS. Серед інших, це програмне забезпечення є в австрійському штаті Форарльберг, і в Швейцарії, в кантоні Золотурн.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Release 3.36.3 — 2024.
  2. а б http://www.qgis.org/
  3. OSM Apps Catalog
  4. Выпуск свободной настольной геоинформационной системы QGIS 2.8. Архів оригіналу за 8 березня 2015. Процитовано 7 березня 2015.

Посилання

[ред. | ред. код]