SHODAN
SHODAN | |
---|---|
Персонаж System Shock | |
Перша поява |
|
Остання поява |
|
Озвучування | Террі Бросіус[1] |
Інформація | |
Повне ім'я | Sentient Hyper-Optimized Data Access Network |
Вид | штучний інтелект |
Стать | жіноча |
SHODAN (Sentient Hyper-Optimized Data Access Network; укр. Розумна гіпероптимізована мережа доступу до даних) — вигаданий штучний інтелект і головний антагоніст комп'ютерних ігор System Shock і System Shock 2 жанру стрілянки від першої особи та рольової гри. SHODAN озвучена сценаристкою і дизайнеркою гри Террі Бросіус.
SHODAN характеризується маренням величі та хаотичною, безладною мовою. Її слова супроводжуються заїканням, коливанням висоти голосу, зрушеннями тембру і присутністю трьох голосів, які говорять одне й те саме зі складовими голосами, що запізнюються і випереджають.
SHODAN була створена на Землі як штучний інтелект, який керує дослідницькою і гірничодобувною станцією Цитадель. SHODAN зламав протагоніст гри за наказом корумпованого віцепрезидента корпорації Tri-Optimum, що володіє Цитаделлю, Едварда Дієго в обмін на військовий імплант і прощення. Її етичні обмеження були прибрані, що призвело до того, що SHODAN за допомогою підлеглих роботів і захисних систем знищила практично весь персонал станції, за винятком однієї людини — того самого хакера, який створив «нову SHODAN».
Хоча, як кібернетична істота, SHODAN не має статі в традиційному розумінні, в оригінальній версії на дискетах на SHODAN посилаються, використовуючи «воно» або «він», тоді як пізніша версія на компакт-дисках використовує «вона». На екранах SHODAN проявляється зеленим і/або сірим жіночим кібернетичним обличчям, зазвичай із застиглим недоброзичливим виразом обличчя, і розмовляє хаотичним, нерівним голосом. SHODAN озвучена колишньою клавішницею і вокалісткою Tribe Террі Бросіус, дружиною редактора звуку Еріка Бросіуса, який спотворив зразки її голосу, щоб створити особливий ефект SHODAN.
У кіберпросторі System Shock SHODAN спочатку представлена перевернутим синьо-сірим конусом, що нагадує MCP з фільму 1982 року «Трон». Після злому конус червоніє, поверхня руйнується і з верхньої площини виростають 4 «кігті» або «мацаки».
Практично всюдисуща на станції Цитадель, SHODAN дивиться з охоронних камер, екранів і моніторів, надсилає загрозливі та глузливі повідомлення через гучномовці та електронну пошту в зчитувач даних гравця, й іноді обриває зв'язок із дружніми джерелами. Хоча вона командує маленькою армією, SHODAN не володіє жодною фізичною силою, і її знищення може бути досягнуто зривом усіх мікросхем.
У System Shock гравець відстрелив садовий гай Бета від станції Цитадель. Гай містив обробні компоненти SHODAN і частину її великого біологічного експерименту. Відсік впав на планету Тау Кіта 5, і SHODAN виживає за допомогою «сну». Після того, як обох доставили на борт космічного корабля Фон Браун і SHODAN знову увімкнулася, вона виявила, що її експеримент вийшов з-під її контролю, тому вона за допомогою образу аналітикині корабля Дженіс Політо наказала кібернетично модифікувати одного з солдатів, якого вона використовує, як своє фізичне втілення (такого собі аватара), щоб знищити її створінь.
Після знищення спільних ворогів гравця і SHODAN, гравець входить у нову реальність SHODAN, створену її маніпуляціями з двигунами Фон Брауна, і перемагає її. Проте, як показано в завершальному ролику, SHODAN, мабуть, залишається в живих, захопивши тіло жінки, яка втекла з корабля в рятувальній шлюпці.
У цій частині в кіберпросторі SHODAN представлена у двох образах. Перший образ — у вигляді голограми із зображенням жінки в довгому вбранні та королівською зачіскою на голові (чимось схожою із зачіскою Клеопатри). Цей образ після «смерті» постійно відроджується, бо контролюється другим, головним чином — у вигляді жіночої голови з байдужим виразом обличчя (теж напівпрозорої), що стріляє згустком енергії з чола. Саме він є фінальним босом, якого необхідно знищити наприкінці гри. Примітно, що в сучасній версії з розширеними текстурами обличчя SHODAN стає більш схожим на «обличчя», що дивиться на нас через численні монітори. Єдина відмінність — вираз на обличчі більш хижий, що надає лиходійці більш страхітливого вигляду.
8 грудня 2015 року компанія Otherside Entertainment запустила сайт-тизер «Otherside Tease» з таймером, що вів зворотний відлік часу. На самому сайті інформації було мало — лише пара слів і заголовок «System Shock 3». Через шість днів, 14 грудня, Otherside Entertainment і Night Dive Studios офіційно анонсували System Shock 3[2]. Як і передбачалося, SHODAN залишилася в живих. На сайті гри вона всіх мило вітає: «Ти думав, що я забула тебе, комахо?».
SHODAN посідає одинадцяте місце в списку 25 найзліших маніпуляторів усіх часів видання GameDaily, із заявою «343 Guilty Spark — це справді загроза, але це ніщо порівняно з диявольською Shodan», і надією на повернення персонажа в можливому сиквелі[3]. Також її названо журналістами GameDaily одним із найжахливіших босів комп'ютерних ігор, які зазначили її постійний штурм гравця та людства, незважаючи на неможливість завдати шкоди напряму[4]. Журналісти IGN.com занесли SHODAN до списку 10 найзапам'ятовуваніших лиходіїв на четверте місце, похваливши її постійні фізичні та ментальні штурми гравця в усіх іграх[5]. Її згадало видання Play у 6-му томі випуску «Girls of Gaming» у списку 10 найкращих дівчат комп'ютерних ігор, посівши 10-те місце[6]. GameSpot назвав SHODAN одним із десяти найкращих ігрових лиходіїв та одним із найкращих жіночих персонажів в іграх[7]. Вони порівняли її з HAL 9000, хоча зазначили, що, на відміну від HAL 9000, SHODAN без сумніву знала, що робить і які наслідки будуть від її дій, описуючи її як незабутнього лиходія через її особистість, і додаючи: «[вона] більше схожа на людину, ніж більшість інших ігрових персонажів, і з різних боків вона більше схожа на людину[8]. «Tom's Games заніс її до списку 50 найвеличніших жіночих персонажів в історії комп'ютерних ігор», заявивши: «В історії комп'ютерних ігор були лиходії, що запам'ятовуються, але жоден з них не зрівняється з SHODAN»[9]. GamesRadar заніс SHODAN до списку найстрашніших персонажів комп'ютерних ігор, назвавши її предтечею персонажа GLaDOS з гри Portal 2007 року випуску[10]. Журнал Empire поставив SHODAN на третє місце у списку 50 найвеличніших персонажів комп'ютерних ігор[11]. Сайт PopCrunch поставив SHODAN на перше місце у своєму списку 13 найкращих штучних інтелектів у комп'ютерних іграх[12].
- ↑ Peel, Jeremy (30 травня 2023). System Shock: The oral history of a forward-thinking PC classic. Rock Paper Shotgun. Процитовано 23 травня 2024.
- ↑ В сети появился тизер System Shock 3 / All Games / GME. gme.ru. Архів оригіналу за 22 грудня 2015. Процитовано 14 грудня 2015.
- ↑ Top 25 Evil Masterminds of All Time. GameDaily. Архів оригіналу за 29 квітня 2012. Процитовано 29 листопада 2008.
- ↑ The Most Horrific Video Game Bosses. GameDaily. Архів оригіналу за 29 квітня 2012. Процитовано 28 листопада 2008.
- ↑ Top 10 Tuesday: Most Memorable Villains. IGN. 7 березня 2006. Архів оригіналу за 4 червня 2011. Процитовано 14 грудня 2008.
- ↑ Halverson, Dave; Mike Griffin, Heather Anne Campbell, Matt Cabral, Eric L. Patterson. Girls of Gaming : [] // Play[en]. — 2008. — Т. 6 (December). — С. 93.
- ↑ TenSpot: Ten Best Computer Game Villains. GameSpot. Архів оригіналу за 26 вересня 2007. Процитовано 28 листопада 2008.
- ↑ TenSpot: Ten Best Female Characters. GameSpot. Архів оригіналу за 24 жовтня 2012. Процитовано 28 листопада 2008.
- ↑ Wright, Rob (20 лютого 2007). The 50 Greatest Female Characters in Video Game History. Tom's Games. Архів оригіналу за 10 березня 2009. Процитовано 7 січня 2009.
- ↑ The scariest villains ever. GamesRadar. Архів оригіналу за 29 квітня 2012. Процитовано 5 січня 2009.
- ↑ The 50 Greatest Video Game Characters | 3. SHODAN | Empire [Архівовано 2012-11-02 у Wayback Machine.]. www.empireonline.com.
- ↑ The 13 Best AI Characters in Video Games [Архівовано 2013-10-03 у Wayback Machine.], PopCrunch, May 10th, 2011
- Стаття на сайті System Shock Wiki, Fandom (англ.)
- Антропоморфні персонажі відеоігор
- Персоніфікований штучний інтелект у відеоіграх
- Жіночі персонажі у відеоіграх
- Антагоністи відеоігор
- Вигадані комп'ютери
- Вигадані ґіноїди
- Вигадані масові вбивці-жінки
- Твори про нарцисизм
- Вигадане програмне забезпечення
- Персонажі відеоігор жанру жахів
- Роботи у відеоіграх
- Персонажі рольових відеоігор
- Науково-фантастичні персонажі відеоігор
- System Shock
- Боси з відеоігор
- Персонажі відеоігор, що з'явилися 1994