Portal

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Portal

Portal boxcover.jpg

Розробник Valve Corporation
Видавець Valve Corporation (Steam)
Electronic Arts
Дистриб'ютор Electronic Arts
Частина серії Portal series[d]
Наступна гра серії Portal 2
Дата випуску Microsoft Windows:

NA 10 жовтня 2007
CIS 10 жовтня 2007
Xbox 360:
NA 10 жовтня 2007
CIS 18 жовтня 2007
PlayStation 3:
NA 11 грудня 2007
Xbox Live Arcade:
WW 22 жовтня 2008
Mac OS X:
WW 12 травня 2010
Linux:
WW 2 травня 2013
NVIDIA Shield:
WW 12 травня 2014

Жанр(и) Головоломка / Екшн
Вікові
рейтинги
ESRB: T — Teens
PEGI: 16+
Платформа Microsoft Windows, macOS, PlayStation 3, Xbox 360, Linux, SteamOS і Android
Рушій гри Source
Режим гри одиночна гра і багатокористувацька гра
Носій DVD-DL
Системні
вимоги
Мінімальні:[1]

Оптимальні:[2]

Керування Xbox 360 Геймпад, клавіатура
Сайт orange.half-life2.com

Portal (укр. Портал) — відеогра-платформер з головоломками та видом від першої особи, створена компанією Valve Corporation. Гра була випущена для персональних комп'ютерів та Xbox 360 в збірці The Orange Box 10 жовтня 2007 року. Портована версія Portal для гральної консолі PlayStation 3 розроблялася студією Electronic Arts UK та була випущена 11 грудня 2007 року[3].

Гра поширюється у складі збірки The Orange Box як на DVD та BD-ROM, так і через систему цифрової дистрибуції Steam. Світовим видавцем збірки є корпорація Electronic Arts. На території України та країн СНД Portal поширюється компанією Бука в двох комплектах: у складі The Orange Box[4] та як незалежний програмний продукт[5].

Події Portal розвиваються у всесвіті Half-Life, в Aperture Science Enrichment Center — комп'ютеризованому центрі накопичення досвіду при Aperture Science. Гравець виступає в ролі дівчини на ім'я Челл, яка проходить випробування всередині Лабораторії. Ігровий процес сконцентрований на рішенні головоломок за допомогою ручного портального пристрою Aperture Science, який дозволяє створювати на плоских поверхнях портали — двоє зв'язаних між собою розрива матерії, через які можна миттєво переміщатися в просторі[6].

Portal отримала високі оцінки та безліч нагород ігрової критики, включаючи низку титулів «Гра 2007 року».[7][8] Довкола сюжету гри та його причетності до подій в іграх серії Half-Life ведуться різні обговорення на форумах, а герої гри та елементи геймдизайну стали популярними інтернет-мемами[9][10].

Розробка[ред.ред. код]

Попередницею Portal є гра Narbacular Drop, яка розроблялася групою студентів з Інституту технологій Дігіпен[11].

Гра була випущена і досі поширюється безкоштовно[12]. Згодом, творці Narbacular Drop, які виступали під назвою Nuclear Monkey Software, влаштували презентацію своєї гри в офісі Valve Software, в ході якої, за словами Дага Ломбарді, зворушений Гейб Ньюелл, не діждавшись кінця демонстрації, схопився із стільця і заявив, що їм негайно варто увійти до складу Valve. Дебютним проектом нового відділення, яке складалося з чотирьох програмістів та трьох дизайнерів[13], став Portal[14].

У основі Portal лежить модифікована версія рушія Source[15], який використовувався в грі Half-Life 2 та її сиквелах. Технологічно Portal відноситься до Orange Box-ігор, оскільки входить у набір The Orange Box, всі ігри якого побудовані на єдиній версії рушія Source. Гра підтримує динамічну побудову тіней, систему часток та кінематографічну фізику.

Зміни в грі та технічна реалізація[ред.ред. код]

Велику кількість цікавої інформації про те, як раніше виглядала гра, про технічні аспекти і зміни геймплею розробники включили в систему голосових коментарів, які вперше з'явилися в іграх Valve з проектом Half-Life 2: Lost Coast[16]. Так, розробники розказують, що перерисовування зображення, яке видно через портал, виконується для перших дев'яти ітерацій: рушій Source підтримує до дев'яти відображень, а нескінченність досягається шляхом копіювання зображення першого порталу в дев'ятий. Інший приклад: в Portal, на відміну від решти ігор всесвіту Half-Life, гравець при падінні з великої висоти не отримує пошкодження. Творці пояснюють це наявністю спеціальних пристосувань на ногах головної героїні, відомих як універсальні колінні замінники. Деякі зміни торкнулися й ігрового процесу окремих локацій. На рівні з Кубом Компаньйоном з самого початку використовувалась не куб, а сфера, яка підскакувала при зіткненні з землею, що значно ускладнювало задачу проходження рівня. Схожа сфера була додана в ускладнену версію цієї карти.

Крім коментарів творців, інформацію про зміни в грі несуть і рекламні відеоролики. Уважні глядачі могли примітити, що в трейлері до Portal, головний герой виглядає, як чоловік в оранжевій робі, в той час як Valve розказувала про дівчину в ролі головного героя. Це можна пояснити тим, що в Valve, не бажаючи завчасно розкривати деталі сюжету, при записі ролика вирішили підмінити модель дівчини якою-небудь іншою, наприклад невикористаною чоловічою.

Ігровий процес[ред.ред. код]

Ігровий процес обертається навколо Переносного пристрою створення порталів (англ. Aperture Science Handheld Portal Device) — видуманого пристрою, який дозволяє створювати портали. Портали обмежені плоскими поверхнями. В один і той самий час можуть бути відкриті тільки два портали, що відрізняються за кольором — блакитний та помаранчевий. При відкритті нового порталу, раніше відкритий портал даного кольору закривається. Крім того, портали того самого кольору можуть відкриватись поверх один одного, в той час, як протилежний за кольором портал повинен бути відкритий в іншому місці і не допускає перекривання. Портали зберігають кінетичну енергію тіла, що проходить крізь них, це явище часто використовується при вирішенні головоломок. У цих випадках портали відкриваються таким чином, щоб перед входженням в один портал гравець набирав кінетичну енергію, а після виходу з іншого порталу її витрачав на подолання перешкоди.

Крізь портальний прохід неможливо відкрити інші портали, проте можна проходити і переносити предмети. Для перенесення предметів в пристрій порталів вбудований спрощений вид гравітаційної зброї з Half-Life 2, яка дозволяє піднімати предмети і переміщувати їх у просторі в безпосередній близькості від себе. Відкриття порталів за замовчуванням прив'язано до кнопки миші, а маніпуляція предметами здійснюється з допомогою клавіатури. Також гравець здатен пересуватись навпочіпки і підстрибувати проте ці здібності в більшості випадків не використовуються — багато перешкод можна і необхідно долати з допомогою порталів.

Гра складається з 19 тестових кімнат, переходи між якими здійснюється з допомогою ліфта, а також ряду підсобних приміщень з безпосереднім підзавантаженням по ходу проходження (аналогічно Half-Life 2). По мірі проходження гри завдання стають все важчі, заставляють комбінувати різноманітні прийоми, такі як: переміщення вантажного куба на кнопку, використання енергетичної кулі як джерела енергії, використання закону збереження енергії та інше. Перешкоди включають в себе стіни, на яких неможливо створити портал, кислоту, силові поля (проходження через ці поля знищує предмети, які в цей час несе гравець, а також закриває портали, залишаючи лише пристрій для їхнього створення). Після проходження дев'ятнадцяти тестових кімнат головоломки продовжуються «за кулісами» центру тестування. Цей етап дещо складніший, оскільки рівні містять багато декоративних елементів (на противагу попереднім доволі схематичним і строгим рівням), що підкреслюють розробники в ігрових коментарях. У кінці гри відбудеться єдина битва з боссом, яка потребує вже відточених здібностей в керуванні порталами. Із противників в грі представлені лише ракетна і кулеметна турель, причому вони обидві є нерухомими.

Портали[ред.ред. код]

Принцип пересування через портали: гравець стрибає в синій портал та, вистрибуючи з помаранчевого, опиняється на правій платформі
Складніша техніка: гравець використовує два сині портали, щоб пришвидшитися та опинитися на крайній правій платформі. Другий синій портал гравець створює під час першого вистрибування з помаранчевого.

Термін «Портал», що використовувався в описі гри, характеризує неіснуючий в реальному світі об'єкт, він зустрічається в фантастичній літературі в різних формах і володіє різними властивостями. Але в більшості випадків під порталом розуміють об'єкт, здатний миттєво переміщувати людей і предмети в просторі, тим самим здійснюючи телепортацію. В голосових коментарях розробники відмічають, що гравець очікує зустріти за порталом інший світ, проте в Portal представлена саме місцева телепортація, в зв'язку з чим перші декілька задач є ввідними і мають на меті навчити гравця «механіці порталів». Окрім того розробники хотіли, щоб гравець відчув себе в безпеці всередині порталу, тому, коли портал закривається, він не може вбити або знищити ігровий об'єкт всередині себе, а тільки виштовхує їх.

В Portal гравець стикається із системою двох порталів, зв'язаних між собою. Портали рівноцінні і обидва в рівній степені є як входом, так і виходом. Портали можуть розміщуватись на достатньо плоских нерухомих поверхнях. Розміщений на плоскій поверхні один із порталів працює за принципом проходу в стіні, але, ввійшовши в портал, гравець виходить не з іншої сторони стіни, а через другий портал, який може знаходитись на будь-якій плоскій поверхні. Таким чином досягається миттєве переміщення між двома віддаленими точками.

В грі має вид дверного отвору чи вікна форми еліпсу, окрайцьованого, схожої на вогонь кольорової рамки, що переливається. Через такий портал може переходити людина і також можна переносити предмети, причому вони зберігають всі свої фізичні величини, включно з імпульсом, з яким вони входять в портал. Окрім того портальний прохід пропускає через себе світло, що дозволяє побачити обстановку і об'єкти, що знаходяться з іншої сторони порталу. На цій властивості засновано один цікавий візуальний ефект гри, при якому два портали, відкритих один навпроти одного, створюють враження нескінченності ряду порталів одного кольору, схожий ефект можна отримати, якщо поставити один навпроти одного дзеркала.

Крім того портали, відкриті на підлозі і стелі, що збігаються один з одним, створюють ефект «нескінченного падіння» — гравець, який увійшов у портал починає вільно падати, пролітаючи через «нескінченне» число портальних проходів. При цьому гравець також може побачити образ самого себе. Для стороннього глядача очевидно, що гравець багатократно вилітає з порталу на стелі і падає в портал на підлозі.

Додаткові карти[ред.ред. код]

Після проходження гри відкривається можливість проходити додаткові карти, якими є видозмінені тестові камери основної частини гри з 13-ї по 18-ю. Додаткові карти діляться на розширені (англ. advanced maps) та карти для змагань (англ. challenged maps).

Розширені карти 

Розширені карти є ускладненими версіями тестових камер, взятих за основу. В них можуть бути додані стіни, на яких не відкриваються портали, звичайні поля можуть бути замінені кислотою, а турелі можуть бути закриті в спеціальні коробки, які не дозволяють їх збивати. Тестова камера з Кубом Компаньйоном, дещо змінена, також сам куб замінений на сферу, яка підскакує при падінні з висоти і котиться рівною підлогою, що значно ускладнює завдання.

Карти для змагань 

Карти для змагань пропонують гравцю випробування трьох видів: на мінімальну кількість кроків (англ. least steps), на мінімальну кількість відкритих порталів (англ. least portals) та на мінімальний час проходження (англ. least time), при цьому самі тестові камери не змінюються. Після проходження карти показується статистика, в якій результат гравця порівнюється з трьома можливими значеннями, які відповідають бронзовій, срібній та золотій медалі. Побивши якесь із значень, гравець отримує належну медаль. Ціллю режиму є збір всіх медалей у всіх випробуваннях на всіх картах.

Система досягнень[ред.ред. код]

В Portal, як і в інших іграх The Orange Box вбудована система досягнень (англ. achievements), яка ґрунтується на виконанні ряду другорядних завдань і подолання визначених сюжетних поворотів. Здобуті досягнення не дають ніяких переваг при проходженні, вони лише відмічаються в меню гри та мережевій статистиці Valve. Наприклад, частина досягнень зараховується при проходженні ключових сюжетних моментів. Отримавши в Тестовій кімнаті 11 повноцінну портальну зброю, гравець отримує звання Lab Rat (укр. Лабораторний пацюк). Також гравець нагороджується званням Fratricide (укр. Братовбивця) за знищення Куба Компаньйона в Тестовій кімнаті 17 та за втеча з «вечірки» в Тестовій камері 19 званням Partygoer (укр. Завсідник вечірок). А той, хто пройшов всю гру отримує Heartbreaker (укр. Розбивач сердець).

Ряд завдань вимагає деякої активності в процесі гри. Досягнення отримує той, хто пролетить 30 000 футів вниз (Terminal Velocity — укр. Гранична швидкість) і стрибне на 300 футів у довжину (Long Jump — укр. Довгий стрибок). Також нагороджуються ті, хто зіб'є зі стін 33 камери нагляду (Camera Shy — укр. Полохливий) і зіткнуть одну автоматичну турель іншою (Friendly Fire — укр. Вогонь по своїм).

Крім того, гравець отримає нагороду за проходження додаткових карт. За виконання двох, чотирьох і шести розширених карт видаються Cupcake (укр. Кекс), Fruitcake (укр. Фруктовий торт) та Vanilla Crazy Cake (укр. Величезний ванільний торт), відповідно. Той же, хто пройде всі завдання на картах для змагань на бронзу, срібло і золото, отримає досягнення Basic Science (укр. Новачок в науці), Rocket Science (укр. Справжній вчений) и Aperture Science (укр. Першовідкривач).

Сюжет[ред.ред. код]

Головна героїня опам'яталась в капсулі всередині камери відпочинку із скляними прозорими стінами. В камері, крім капсули, є столик, на якому стоїть радіо (грає інструментальна версія фінальної пісні гри Still Alive) і лежить папір з інформацією про досліди, а також є унітаз. Очевидно, камера призначена для довгого проживання. За межами камери видно білі стіни, підлогу і стелю коридору навколо неї, а в одній із стін зроблено вікно з матовим склом в кімнату нагляду. Вихід з камери перекриває велика, гладенька стіна. Майже відразу після пробудження дівчини лунає комп'ютеризований жіночий голос, який вітає героїню в «Aperture Science Enrichment Center».

Після вступного слова голос попереджує про міри безпеки і відкриває на стіні портальний прохід. Пересуваючись коридорами комплексу, Челл вивчає властивості порталів. Спочатку в неї немає нічого: портали генеруються самостійно, тобто їх відкриває головний комп'ютер комплексу ГЛеДОС для навчальних цілей. Проте, через декілька кімнат, в руки героїні потрапляє ручний портальний пристрій Aperture Science, що здатен створювати один блакитний портал. В процесі проходження кімнат, створюється враження, що дівчина — як миша в лабіринті, який створений деяким вченим. В ході експерименту голос ГЛеДОС супроводжує персонажа. Вислови, що вимовляється комп'ютером, в більшості випадків смішні для людського сприйняття, вони інколи наївні і дурні, наприклад, на одному із етапів голос старанно, але неправдоподібно імітує «стан повної депресії та відчаю». Всі кімнати дослідницького лабіринту схожі оформленням: всюди білі і сталеві поверхні, повсюдно прикріпленні відеокамери. Також, досить часто в стінах зустрічаються вікна з матовим склом в кімнати нагляду, проте жодної живої душі за ним не видно, також як і не видно світу ззовні стін «Лабораторії».

Ближче до фінальних тестів, коли в руках Челл знаходиться вже повноцінна портальна зброя, в одній із гладких і чистих кімнат дівчина знаходить прохід за стіну в невеличке приміщення з трубами, ґратками, заводською підсобною обстановкою. Приміщення виконано в помаранчевих тонах, на відміну від біло-блакитного оформлення тестових кімнат, крім того, в ньому знаходиться радіо, яке аналогічне баченому спочатку, з тією ж мелодією. Комп'ютерний голос ніяк не реагує на знахідку героїні. Пізніше дівчина знаходить ще одну схожу кімнату, але більшу за розміром. Стіни таких кімнат розписані чимось подібним на кров, в деяких є фотографії та інші папери. Криваві написи різноманітні, але здебільшого там міститься вислів Торт — брехня (англ. The cake is a lie). Цей вислів повинен бути цікавим через те, що жіночий голос ГЛеДОС періодично обіцяє тортик в кінці всіх дослідів.

Нарешті, приходить черга останнього, дев'ятнадцятого тесту, в ході якого голос особливо активно нагадує про обіцяне тістечко. Наприкінці коридору несподівано з'являється полум'я, до якого невблаганно наближається дівчина — туди її несе платформа. В цей час ГЛеДОС заспокоює Челл, кажучи, що лабораторне обладнання термостійке і не принесе шкоди. Героїня встигає врятуватись. ГЛеДОС, не очікуючи такої спритності, наказує дівчині зупинитись, говорить, що пожартувала і, що насправді вогонь був останнім випробуванням. Втікачка не слухає і вже впевнено пересувається підсобними приміщеннями, схожими на ті, які вона вже бачила. Повсюди в таких приміщеннях її переслідують криваві символи, що вказують, куди йти (очевидно, тікає не вона перша), і механічний жіночий голос, який лунає то глухо, то ясно із пристроїв, прикріплених де-не-де на стінах. У закутках тестового лабіринту дівчина не знаходить жодної людини і врешті-решт добирається до круглої кімнати з величезною механічною конструкцією, що звисає з невидимої стелі. Ця конструкція і розмовляла з героїнею всю гру.

Машина боїться швидкого кінця і всяко намагається викрутитися, наскільки їй може вистачити її комп'ютерного інтелекту, проте, сама того не розуміючи, видає інформацію про те, що вона знищила всю лабораторію, випустивши в приміщення отруйний газ. Той же газ може вбити дівчину, якщо вона не знищить машину протягом п'яти найближчих хвилин. Спустивши в утилізатор чотири мозкових центри комп'ютера, схожих на кулі з оком, що світиться, героїня влаштовує величезний вибух. Перед своїм знищенням машина заявляє, що ззовні прийшло дещо жахливе, і деяка могутня сила загрожує всьому, і тільки вона, машина, спроможна була захистити дівчину від цієї сили. ГЛеДОС запевняє, що знищивши її, героїня скоїла непоправне лихо.

Після вибуху камера піднімається вверх, екран заливає біле світло. На останніх кадрах показаний світ поза «Лабораторією», зелені рослини і КПП на виїзді в «Aperture Science», засипаний різноманітними уламками.

Після того демонструється коротка заставка. Камера пролітає технічними каналами «Лабораторії», повз різноманітні труби та інші конструкції. В кінці польоту глядач бачить темну кімнату, заставлену стелажами, на яких лежать сфери, ззовні подібні на мозкові центри ГЛеДОС. В центрі кімнати стоїть торт зі свічкою. Ряд із сфер по черзі включається, опускається механічна ручка і гасить свічку.

Починаються титри, під час яких звучить заключна пісня. В ній комп'ютер співає про те, що вона все ще жива і переживе дівчину-втікачку, не зважаючи на те, що та «розбила їй серце на шматки і кинула кожний в вогонь».

В інших іграх[ред.ред. код]

Лабораторія, в якій проходить дія гри, також згадується в Half-Life 2: Episode Two. А саме, говориться, що в намаганні обігнати дослідницький центр Black MesaPortal гравець може знайти один із кабінетів, в якому проектор змінює слайди, які демонструють плани з обгону Чорної Мези і її випередження в отримані урядового гранта і в фінальній сцені, під час зустрічі з GLaDOS — на моніторах навколо неї часто видно емблему — логотип Чорної Мези), не жаліючи засобів, вчені Лабораторії дослідження природи порталів побудували могутню зброю — корабель Борей (англ. Borealis). Це, в цей час, єдине, що зв'язує дві гри, хоча представники Valve обіцяли, що сюжет Portal відобразиться на сюжетах нових ігор всесвіту Half-Life. Швидше за все, подробиць слід очікувати від Half-Life 2: Episode Three, оскільки саме в ньому Алікс Венс та Гордон Фрімен відправляться на вивчення «Борея».

На одному із рівнів гри X-Men Origins: Wolverine, якщо пересунути телепорт вправо, то можна пройти в іншу кімнату і, зайшовши в телепорт, можна побачити довгоочікуваний торт і напис на стінах «Surprise» в стилі Portal.

Події до сюжету гри[ред.ред. код]

Задовго до виходу гри був запущений її промо-сайт. Він оформлений як командна консоль керування GLaDOS (v. 1.09). Для входу в систему необхідно ввести LOGIN, LOGON або USER і будь-яке слово як ймення, а як пароль використовувати PORTAL чи PORTALS. Таким чином можна отримати доступ до користувацької частини системи з дюжиною доступних команд. Крім того, можна використовувати логін і пароль, схований в грі — CJOHNSON і TIER3, відповідно. Таким чином можна отримати адміністративний доступ до GLaDOS, в якому, проте, допуск до раніше недоступних команд закритий. Різниця в тому, що додався ще один файл — NOTES. Його можна викликати і прочитати коротку історію Лабораторії. Зокрема, відомо, що спершу Aperture Science займалась створенням штор для ванної. А C. Johnson, під чиїм логіном був здійснений вхід — не хто інший, як Кейв ДЖонсон, директор Aperture Science.

Попри те, що HELP виводить всі доступні команди, існує ще одна недокументована команда. Якщо ввести фразу THECAKEISALIE (Торт — брехня), що досить часто зустрічається в грі, то можна побачити повідомлення, залишене одним із співробітників Лабораторії, в якому він викладає свої страхи і сумніви. „Коли ти останній раз покидав будівлю? А хтось після тебе виходив назовні? Я не знаю чому комплекс ізольований. Я не знаю, хто в нас за головного. Не думаю що фраза «піду додому» тепер відноситься до нашої роботи.“ Також в записці говориться, що незважаючи на проблеми з фінансуванням і обладнанням в рядових працівників, в комплексі був побудований Центр розвитку (англ. Enrichment Center). «Але я виявив декілька речей, наприклад, на цих терміналах написи можуть виводитись не побуквено, а відразу цілком. Доки ми працюємо на обладнані двадцятирічної давності, в них звідкись знайшлись кошти на те, щоб вибудувати Центр Розвитку.» Це послання підкріплено зображеннями з камери нагляду. На зображені — дещо, що нагадує камеру, в якій спочатку гри з'являється Челл. Проте, вся обстановка в цій камері стара (наприклад, замість капсули — іржава кушетка, така була показана на Game Developers Conference). Зображення камери підписано «01 Підвал Відпочинку» (англ. 01 Relaxation Vault). „Подивись-но на запис камери. Чим би цей «підвал відпочинку» не був, дверей в нього немає.“ В кінці повідомлення є приписка, що якщо проходитиме начальник, необхідно натиснути Enter. Якщо це зробити, або натиснути будь-яку літерну клавішу, то з'явиться таблиця з інформацією про витрати. Зокрема, майже мільйон доларів був вкладений в дещо, що позначене INTUB-XLG.

Персонажі[ред.ред. код]

Челл (англ. Chell) — піддослідна дівчина, при моделюванні якої використовувалось лице Алісії Глайдвел[17]. Як вона потрапила в Лабораторію і ким вона була до подій Portal — невідомо. Більше того, в ході гри гравець не зможе вияснити навіть ім'я дівчини, воно стає відоме тільки з довідки гри. Челл має східний тип очей, темне волосся, що зібрані в невеликий пучок, одягнена в помаранчеву робу (в США таку робу носять в'язні) з написом «Aperture», а до її гомілок прикріпленні спеціальні пристрої (нагадують ресори), які дозволяють вберегтися травм при падінні з будь-якої висоти.

ГЛеДОС (англ. GLaDOS, Genetic Lifeform and Disk Operating System) — генетична форма життя і дискова операційна система, озвучена Елен МакЛейн. Цей штучний інтелект, розроблений вченими Aperture Science в ході змагань з дослідницьким центром Black Mesa за грант, контролює всю Лабораторію, включаючи наземну та зовнішню частини. Здобувши розум, вона (комп'ютер говорить жіночим голосом) здобула і свідомість. Пословам Елен Маклейн, ГЛеДОС відчуває себе одинокою. Цим можна пояснити балакучість комп'ютера, коли він нарешті знайшов слухача — гравця. В комп'ютера є цікавість до тортів. ГЛеДОС всю гру розмовляє з Челл про них, як про нагороду в кінці дослідів, а на моніторах в серверному залі мерехтять безліч зображень цих кондитерських виробів.

Гумор[ред.ред. код]

В грі достатньо важливим об'єктом 17-го рівня «Лабораторії» є Вантажний Куб Компаньйон (англ. Weighted Companion Cube). ГЛеДОС пропонує гравцю пройти цей рівень разом з цим кубом, який відрізняється від решти тим, що в нього на кожній грані намальовано «рожеве сердечко». По ходу рівня гравець стикається з позарівневими приміщеннями, на стінах яких можна побачити сліди інших піддослідних. І стає зрозуміло, що багато з них збожеволіли і в самотності лабораторних дослідів уособлювали Куба зі своїм найкращим другом, надали йому душу і таким чином втратили останній глузд. Причому під час проходження рівня ГЛеДОС тільки те й робить що турботливо попереджує Челл про те, що Куб не вміє говорити, не може загрожувати її життю ножем і взагалі є неживою істотою.

Рівень з Кубом Компаньйоном є яскравим прикладом чорного гумору — однієї із ключових особливостей Portal, що дозволила грі завоювати популярність[18]. Оскільки до самого кінця гравець не знає, що «Лабораторія» покинута, а єдиною розумною істотою, крім героїні, в ній є комп'ютер, оснащений штучним інтелектом, поведінка ГЛеДОС виглядає цинічно і бездушно. Крім цього, гравець бачить стіни поза полем зору камер нагляду, на яких минулі піддослідні залишили зображення і написи: фотографії людей, замість облич яких — малюнок Куба Компаньйона з ангельськими крилами, замальовки Навантажених Кубів, турелей та енергетичних куль, відбитки долонь; прохання про допомогу, фрази «Торт — брехня», зарубки про минулі дні[18].

Музика[ред.ред. код]

Спершу, офіційний сайндтрек не випускався окремо яким-небудь із способів, і вся музика витягувалась прямо із GCF-архіва Portal. Проте, пізніше Valve надала до продажу The Orange Box Original Soundtrack[19], який включав підбірку з 19-ти звукових тем із Half-Life 2: Episode One, Half-Life 2: Episode Two, Team Fortress 2 і Portal. Від Portal в збірник ввійшли тільки 5 доріжок та одна пісня Still Alive в двох версіях.

Нижче представлений повний список звукових тем, які були присутні в грі, приблизно в порядку появи:

 1. Subject Name Here — 1:44 (потрапив у збірник)
 2. Taste of Blood — 3:06
 3. Android Hell — 3:45
 4. Self Esteem Fund — 3:30 (потрапив у збірник)
 5. Procedural Jiggle Bone — 4:34
 6. 4000 Degrees Kelvin — 1:01
 7. Stop What You Are Doing — 4:00 (потрапив у збірник)
 8. Party Escort — 4:21
 9. You're Not a Good Person — 1:24 (потрапив у збірник)
 10. No Cake For You — 4:05
 11. You Can't Escape You Know — 6:24 (потрапив у збірник)
 12. Still Alive — 2:56 (потрапив у збірник)

Зі всіх музичних файлів тільки останній, «Still Alive» (укр. «Все ще жива»), є піснею: її виконує акторка, яка озвучила ГЛеДОС, Еллен МакЛейн, а написана пісня Джонатаном Коултоном.[20] Ця пісня звучить під час фінальних титрів гри, а її інструментальна версія програється радіоприймачами, які можна знайти на деяких ігрових картах. На диску The Orange Box Original Soundtrack можна знайти Still Alive (J.C. Mix) — вокальний ремікс оригінальної пісні, зроблений самим автором.

Відгуки[ред.ред. код]

Portal був визнаний однією із найкращих ігор зі збірника The Orange Box, та часто отримував вищі оцінки оглядачів, ніж Half-Life 2: Episode Two чи Team Fortress 2, які відмічали унікальну ігрову механіку, а також чорний гумор[21]. Деякі критики не схвалювали надміру пусті приміщення гри, а також одночасно і схвалювали, і докоряли за коротку тривалість гри Portal[22]. Попри це, гра отримала безліч нагород за підсумком 2007 року.

Огляди
Світові
Видання Оцінка
1UP.com 9,0/10[23]
Absolute Games 83%[27]
Eurogamer 9/10[24]
G4 5/5[21]
GameSpy 4,5/5,0[25]
IGN 8,2/10[26]
Игромания 4,9/5[30]
Страна игр 10/10[28][29]
Українські
Видання Оцінка
Gameplay 4.5/5[31]
Агрегатори
Агрегатор Оцінка
GameRankings 90,4%[7]
Metacritic 90/100[8]

Немало ігрових журналістів видали Порталу нагороду «Найкраща гра 2007 року». Серед них були австралійська відеоігрова телепредача Good Game («Гра року 2007» — англ. Game of the Year)[32], присвячений іграм портал Shacknews («Гра року 2007» — англ. Game of the Year)[33] та розважальний ресурс A. V. Club («Найкраща гра 2007 року» — англ. Best Game of 2007)[34]. Культовий британський портал Way of the Rodent в ході церемонії Rodent Game Awards назвав розробку Valve «Темно-Срібною грою року 2007» (англ. Deep Silver Game of the Year 2007)[35] [36], заявивши, що «Portal — екстраординарний. Ніколи раніше гравець не отримував в нагороду можливість підглянути і взнати, що наші уявлення про відеоігрові стіни помилкові; можливість побувати по іншу сторону матового скла, можливість проникнути в саме нутро гри». Європейський відеоігровий сайт Eurogamer поставив гру на перше місце в рейтингу «50 Найкращих ігор 2007-го року» (англ. Top 50 Games of 2007)[37]. Колеги Valve по індустрії також оцінили працю компанії. На конференції розробників ігор Game Developers Conference в рамках програми нагородження видатних ігор Portal отримав вищу премію року — «2007 Найкраща гра року» (англ. 2007 Game of the Year)[38]. Російські друковані видання підтримали західних оглядачів, але не оцінили гру настільки ж високо. Игромания удостоїла її п'ятого місця в рейтингу «Підсумки 2007 року: 10 найкращих ігор»[39], а Страна Игр визнала «Найкращою головоломкою»[40][41].

Всі критики беззастережно визнали Portal надоригінальним продуктом ігрової промисловості. Дальше всіх пішов розважальний американський канал G4TV, який узагальнив всі думки, назвавши працю дизайнерів Valve «Найоригінальнішою грою» (англ. Most Original Game)[42]. Решта оглядачів були конкретнішими. Повагу і похвалу заслужили ігрова механіка та дизайн. Автори популярних комік-стріпів Penny Arcade оцінили ігровий процес словами «Найкраща нова ігрова механіка» (англ. Best New Game Mechanic)[43], а вже згадана Страна Игр знайшла в проекті «Найкращий оригінальний дизайн» [41][44]. Крім «Найкращої гри» чоловічий журнал Way of the Rodent нагородив Portal за Тестову кімнату № 19, яку він назвав «Найкращим ігровим рівнем» (англ. Best Game Level)[35][36]. А розробники відеоігор оцінили і дизайн, і геймплей зразу, подарувавши команді гри на Game Developer Choice Awards трофей «2007 Найкращий ігровий дизайн» (англ. 2007 Best Game Design)[38] і «2007 Інновація» (англ. 2007 Innovation)[38].

Значну частку оригінальності Порталу надали сценаристи, створивши захоплюючий сюжет і незвичних персонажів. Дві нагороди отримала ГЛеДОС : від GameSpot («Найкращий оригінальний персонаж» — англ. Best New Character)[45] і G4TV («Найкращий оригінальний персонаж» — англ. Best New Character)[46], причому канал G4TV також мав наміри нагородити «Куба Компаньйона». Але й він не пішов неоціненим, отримавши приз від Страны Игр («Найкращий персонаж другого плану»)[41][44], яка була в кроці від того, щоб нагородити ГЛеДОС. А повністю весь сюжет отримав визнання від Penny Arcade («Найкращий сюжет» — англ. Best Writing)[43].

Музика, написана для гри, також отримала декілька нагород і була оцінена гравцями. Penny Arcade визнала музику «Найкращим саундтреком» (англ. Best Soundtrack)[43]. Зі стану критиків виступив інформаційний портал про індустрію розваг IGN, назвавши пісню Коултона Still Alive «Найкращою піснею для фінальних титрів» (англ. Best End Credit Song)[47].

Як вже говорилося, Portal був вельми тепло прийнятий не тільки ігровою критикою[7][8][29][30], яка час від часу називала гру геніальною. Гравці при першій нагоді проявили себе в області створення модифікацій і нових ігрових карт, в тому числі і завдяки тому, що в Portal з самого початку була закладена зручна система додавання цілих наборів рівнів головоломок. Користувацькі розробки з'являються не тільки на великих порталах, на зразок FPSBanana.com. З моменту виходу гри відкрились спеціалізовані ресурси, які розміщують любительські карти в великій кількості[48]. Серйозним відкриттям творців модифікацій стало те, що механіка Portal застосовна і до інших однокористувацьких ігор на рушії Source, достатньо лише скопіювати карти гри в директорію Portal[49]. Нарешті, любителям Flash-ігор, група We Create Stuff, створила двовимірну версію Portal: The Flash Version зі своїми, оригінальними рівнями[50][51], які пізніше були перенесені як набори допоміжних карт Portal: The Flash Version Mappack в ПК-видання гри[52] [53]. Крім того, надихнувшись, за словами автора, Portal: The Flash Version, французький розробник, відомий під прізвиськом T4ils, створив homebrew-гру для Nintendo DS: StillAliveDS[54]. В ній збережени основні риси ігрової механіки гри-прабатька, але в мету кожного рівня входить не тільки досягнення виходу, але й збирання чотирьох кусочків торту[55]. Також в грі є простий редактор рівнів, який дозволяє швидко створювати нові ігрові карти[56], які згодом можна викласти на офіційному сайті програми[57]. StillAliveDS також відрізняється графічним дизайном, виконаним в стилі, несхожому з оригінальною грою.

Крім того, фанати проявили велику велику активність в іншій області. Прихильники гри оцінили чорний гумор, що кружляє навколо Куба Компаньйона, і самі прив'язалися до цього неживого героя. Глобальною Мережею стали розповсюджуватись різноманітні фан-арти, шпалери для робочого столу і вигадливіші варіанти здійснення своєї прив'язаності до героя гри[58]. Окрім цього, в Інтернеті з'явився шаблон, який можна роздрукувати, і склеїти свою власну невелику копію Куба Компаньйона[59][60]. Автори вебкомікса Penny Arcade також не забули можливості посміятись над популярним створінням і згадати Куб в одному із своїх художніх творінь[61]. Команда Valve Software явно чекала такої реакції публіки, тому в їхньому магазині сувенірних товарів майже зразу після виходу гри з'явилась м'яка іграшка Weighted Companion Cube, яка була розпродана у переддень Різдва і Нового Року[62]. Розробники відеоігор також віддали данину поваги витвору Valve. Так, в комп'ютерній грі Тургор як пасхальне яйце в декількох локаціях можна знайти покриті кіптявою фрагменти Куба Компаньйона.

Інші версії гри[ред.ред. код]

Portal: First Slice[ред.ред. код]

Portal: Still Alive[ред.ред. код]

Portal 2[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Half-Life 2 The Orange Box System Requirements! (англійською). YouGamers. Архів оригіналу за 2013-06-27. 
 2. Steam — Portal. Steam. Архів оригіналу за 2013-06-27. 
 3. The Orange Box (Ps3). GameSpylang=en. Архів оригіналу за 2013-06-27. 
 4. Half-Life 2: The Orange Box. Бука. Архів оригіналу за 2013-06-27. 
 5. Portal. Бука. Архів оригіналу за 2013-06-27. 
 6. Half-Life 2: Orange Box — Portal — історія однієї піддослідної
 7. а б в Середній бал у західній ігровій пресі на сайті Gamerankings.com
 8. а б в Portal (pc: 2007): Reviews. Metacritic. Архів оригіналу за 2011-08-19. 
 9. Valve to sell official Weighted Companion Cube plushies (англійською). arstechnica. Архів оригіналу за 2013-06-27. 
 10. Kiss Me, Kill Me, Thrill Me: ups and downs in gaming 2007 (англійською). arstechnica. Архів оригіналу за 2013-06-27. 
 11. Narbacular Drop — нова Source гра. HL-Inside. Архів оригіналу за 2013-06-27. 
 12. Офіційний сайт Nuclear Monkey Software
 13. Інтерв'ю з Valve на сайті Gamehelper PC. HL-Inside. Архів оригіналу за 2013-06-27. 
 14. Помилка цитування: Неправильний виклик <ref>: для виносок mania не вказаний текст
 15. Інтерв'ю з Еріком Джонсоном на сайті GameSpot. HL-Inside. 2007-04-25. Архів оригіналу за 2013-06-27. 
 16. Обзор Half-Life 2: Lost Coast. Боевой Народ. ???. Архів оригіналу за 2011-01-28. Процитовано 2008-07-18. 
 17. Hodgson David. Half-Life 2 (Orange Box): Prima Official Game Guide. — Prima Games, 2007. — ISBN 0-7615-5693-1.
 18. а б Portal Was a Triumph (англійською). Granades.com. 2007-10-26. Архів оригіналу за 2011-01-28. Процитовано 2008-08-02. 
 19. Valve Store — The Orange Box OST
 20. Відео на Youtube
 21. а б G4 Review — The Orange Box (англійською). G4TV. ???. Архів оригіналу за 2011-08-19. Процитовано 2007-10-19. 
 22. IGN: Portal Review (англійською). IGN. ???. Архів оригіналу за 2011-01-28. Процитовано 2007-10-19. 
 23. Shawn Elliot. (2007-10-10). Portal (PC) (англійською). 1UP. Архів оригіналу за 2011-08-19. Процитовано 2008-02-25. 
 24. Tom Bradwell. (2007-10-10). Portal (англійською). Eurogamer. Архів оригіналу за 2011-08-19. Процитовано 2008-02-25. 
 25. Sal Accardo. (2007-10-09). Portal (PC) (англійською). Gamespy. Архів оригіналу за 2011-01-28. Процитовано 2008-02-25. 
 26. Dan Adams. (2007-10-09). Portal Review (англійською). IGN. Архів оригіналу за 2011-01-28. Процитовано 2008-02-25. 
 27. Владимир Горячев. (15 октября 2007). Обзор Orange Box. AG.ru. Процитовано 2008-04-19. 
 28. «Страна Игр» № 21(246), 2007
 29. а б Рецензия игры на сайте GameLand.ru, оцінки на ресурсі «Страна Игр», сайту і читачів
 30. а б Рецензія на сайті журналу «Игромания»
 31. 4yvak. (2007-10-12). Orange Box — Рецензия. Gameplay. Архів оригіналу за 2013-06-27. Процитовано 2009-10-15. 
 32. Good Game Stories — Game of the Year (англійською). Good Game. ???. Архів оригіналу за 2011-01-28. Процитовано 2008-07-18. 
 33. Game of the Year Awards 2007 (англійською). Shacknews. ???. Архів оригіналу за 2011-01-28. Процитовано 2008-07-18. 
 34. A. V. Club Best Games of 2007 (англійською). A. V. Club. 2007-12-24. Архів оригіналу за 2011-08-19. Процитовано 2007-12-24. 
 35. а б WotR 90 — Rodent Awards 2007 — The Resaults!
 36. а б Результати церемонії Rodent Game Awards 2007 на сайті Soft Club
 37. Eurogamer’s Top 50 Games of 2007 (англійською). Eurogamer. ???. Архів оригіналу за 2011-08-19. Процитовано 2008-01-01. 
 38. а б в The 8th Annual Game Developer Choice Awards
 39. Итоги 2007 года: 10 лучших игр. Игромания. ???. Архів оригіналу за 2013-06-27. Процитовано 2008-07-18. 
 40. Лучшие игры 2007: Номинации по жанрам на сайте GameLand
 41. а б в Журнал «Страна Игр» № 03(252), февраль 2008
 42. X-Play Best of 2007: Most Original Game (англійською). G4. 2007-12-18. Архів оригіналу за 2011-08-19. Процитовано 2007-12-19. 
 43. а б в Penny Arcade! We’re Right Returns (англійською). Penny Arcade. 2007-12-28. Архів оригіналу за 2011-08-19. Процитовано 2007-12-28. 
 44. а б Лучшие игры 2007: Специальные награды на сайті GameLand
 45. GameSpot’s Best of 2007: Best New Character(s) (англійською). CNet. 24 грудня 2007. Процитовано 2007-12-26. 
 46. X-Play Best of 2007: Best New Character (англійською). G4TV. ???. Архів оригіналу за 2011-08-19. Процитовано 2008-07-18. 
 47. IGN Best of 2007 (англійською). IGN. 2007-12-26. Архів оригіналу за 2011-01-28. Процитовано 2007-12-26. 
 48. PortalMaps — архив карт для игры
 49. Карты Half-Life 2 в Portal
 50. Portal: The Flash Version
 51. Matt Peckham. (2007-10-11). Portal: The Flash Version. PC World. Архів оригіналу за 2011-01-28. Процитовано 2008-05-05. 
 52. Nick Breckon. (2008-05-05). Flash Version of Portal Converted to Actual Map Pack (англійською). Shacknews. Архів оригіналу за 2011-01-28. Процитовано 2008-05-05. 
 53. Portal: The Flash Version Mappack. HL-Inside. 2008-05-05. Архів оригіналу за 2011-01-28. Процитовано 2008-07-28. 
 54. StillAliveDS: The Game (англійською). ???. Архів оригіналу за 2011-01-28. Процитовано 2008-08-03. 
 55. The dark humor of Portal is Still Alive on the Nintendo DS (англійською). Portable VideoGamer. 2008-05-31. Архів оригіналу за 2011-01-28. Процитовано 2008-08-03. 
 56. StillAliveDS: Tutorial (англійською). Архів оригіналу за 2011-01-28. Процитовано 2008-08-03. 
 57. StillAliveDS: Browse all maps (англійською). Архів оригіналу за 2011-01-28. Процитовано 2008-08-03. 
 58. Пошук картинок в Google на запит Companion Cube
 59. Кубик в розрізі
 60. Склеєний Кубик
 61. Penny Arcade 2007-10-19
 62. Valve Store — Weighted Companion Cube Plush

Посилання[ред.ред. код]