The Ukraine (книга)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«The Ukraine»
The Ukraine. Артем Чапай.jpg
Обкладинка видання 2018 року
Автор Артем Чапай
Країна Україна
Мова українська
Видавництво «Видавництво 21»
Видано 2018
Сторінок 240

The Ukraine — книга українського письменника, репортера і мандрівника Артема Чапая. Вийшла у фінал Книги року ВВС-2018 в категорії «Есеїстика»[1], потрапила в короткий список премії міста літератури ЮНЕСКО[2] та у фінал премії Літакцент[3]. Відзначена серед найкращих книжок 2018-2019 років за версією Українського інституту книги. Потрапила у список найкращих українських книг 2018 року за версією Українського ПЕН[4]. Дипломант Міжнародної літературної премії імені Олеся Ульяненка. Номінована на літературну Премію імені Юрія Шевельова.

Опис[ред. | ред. код]

Робота над книгою тривала близько восьми років[5]. Автор визначає жанр «The Ukraine» як оповідання, на противагу есеїстиці, про що вказує на обкладинці. У книзі поєдналися реальний факт і художній вимисел[6]. Видання потрапило до переліку «7 знакових книжок української малої прози» сайту Українська Правда. Життя[7], а також у список «7 книжкових новинок від українських письменників» сайту WOMO[8]. Книжка має свою читацьку підтримку у соціальній мережі Facebook під тегом: #The_Ukraine_Артема_Чапая_читають. Дизайн книги розробила Анна Стьопіна[9].

Використання неправильного артиклю The у назві The Ukraine[ред. | ред. код]

Попри те, що Україна в контексті держави англійською мовою має назву Ukraine, а не The Ukraine (що є і граматично неправильно, але ще й культурно образливим, оскільки уособлює часи коли Україна була "The Malorussian Guberniya" / "The Ukrainian Socialist Republic", тобто колонією Російської/Радянської імперією), за задумом автора назва книги подана з некоректним артиклем The спеціально, для того, аби підкреслити семантичне значення «ось Україна». Для автора назва має повне значення ось це Україна поза фасадами й бутафорією[1].

Однак на думку літературної критикині Ганни Улюри, артикль The насправді маркує в книжці ситуації парадоксально-іронічні, але він також має тенденцію уводити репортажні сюжети Чапая кудись чи не в галузь, ба, езотерики навіть[10]. Улюра вказує, що в назві книга Чапая немає помилки... «The Ukraine» не просто Україна, а ось саме ця Україна, «ну: the Україна, все як ми любимо». Так герої Чапая визначають «Український Dasein», тобто здатність свідомості рефлексувати саму себе[10].

Фабула[ред. | ред. код]

Книга присвячена двом головним персонажам, які починають знаходити в Україні ті речі, про які можна сказати the Ukraine – саме та Україна, яку знають зараз у світі. Посили деяких текстів Артема Чапая не завжди ментально, соціально, гендерно, історико-політично зручні, адже, попри те, що читач у книзі побачить багато чого, він тут не побачить стереотипів[11].

Критика[ред. | ред. код]

«The Ukraine» увійшла у фінал Книги року ВВС-2018 в категорії «Есеїстика». Українські критики високу оцінили книгу. Так українська журналістка та телеведуча Ольга Герасим'юк в рецензії сайта BBC відзначила, що «У Чапая неймовірно добре серце, він не веде сухого опису, не робить із людини матеріал — і в репортажному динамічному темпі все ж зупиняється й змальовує надзвичайно щемкі картинки, які не можна не любити в журналістиці вимираючого типу — соціальній у її першому значенні, колишньому, нефейсбучному, в журналістиці про життя людини»[12]. Літературна критикиня Ганна Улюра в рецензії у виданні «Збруч» вказала, що «правдива книжка невизначеного жанру про простих людей, яка вирішує, чим варто пожертвувати, що б з людей створювалася непроста спільнота. Один-серед-нас – це головний герой Чапая, про що б автор наразі не писав. Його герої завжди – банальні і особливі нараз: the я, the ти, the він, the вона, the вони, the ми»[10]. Позитивний відгук залишила і букт'юберка[en] Анна Єкименко-Поліщук.

Презентація[ред. | ред. код]

Книжка презентована 22 вересня 2018 року у Львові під час 25 Book Forum[9]. 30 жовтня 2018 року книжка презентована в Чернівцях у Літературному целіанському центрі[13]. Далі автор влаштував книжковий тур з презентаціями по Україні.

Відзнаки[ред. | ред. код]

Номінації[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б ВВС News Україна оголосила фіналістів Книги року ВВС-2018. www.bbc.com (uk). Процитовано 2018-12-10. 
 2. Обрано короткий список «Премії Міста літератури ЮНЕСКО». https://city-adm.lviv.ua (uk). Процитовано 2019-10-19. 
 3. а б ЛітАкцент року — 2018: короткий список. www.http://litakcent.com (uk). Процитовано 2018-12-31. 
 4. а б Найкращі українські книжки 2018 року за версією ПЕН. http://pen.org.ua (uk). Процитовано 2019-10-13. 
 5. «The Ukraine» — щепленим Гайдеґґером та black comedy, або dasein-аналіз для всіх. books-xxi.com.ua (uk). Процитовано 2018-12-11. 
 6. “Письменник має завжди бути в опозиції до влади”: відбулася презентація книжкии Артема Чапая “The Ukraine”. kolomyia.today (uk). Процитовано 2018-12-10. 
 7. 7 знакових книжок української малої прози. life.pravda.com.ua (uk). Процитовано 2018-12-10. 
 8. 7 книжкових новинок від українських письменників. womo.ua (uk). Процитовано 2018-12-10. 
 9. а б «The Ukraine» – книжка Артема Чапая про реальну Україну незабаром вийде у «Видавництві 21». books-xxi.com.ua (uk). Процитовано 2018-12-11. 
 10. а б в Ганна Улюра. The Ми. zbruc.eu (uk). Процитовано 2018-12-11. 
 11. «The Ukraine»: у Чернівцях презентують книгу, яка спричинила палкі дискусії. promin.cv.ua (uk). Процитовано 2018-12-11. 
 12. Ольга Герасим'юк. Книга року ВВС: Любити Чапая без артикля. bbc.com (uk). Процитовано 2018-12-11. 
 13. «The Ukraine». Артем Чапай презентував чернівчанам нову книгу. Фото. shpalta.media (uk). Процитовано 2018-12-10. 
 14. Номінація в категорії «Есеїстика».
 15. Премія Юрія Шевельова 2018: відомий довгий список претендентів. litakcent.com (uk). Процитовано 2018-12-11. 

Посилання[ред. | ред. код]

Уривки з книжки[ред. | ред. код]

Рецензії[ред. | ред. код]

Радіо, ТБ, Новини[ред. | ред. код]