Книга року Бі-Бі-Сі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Книга року Бі-Бі-Сі
BBC Ukrainian Book of the Year
BBC knyha roky 2015.png
Девіз EBRD Cultural Program
Країна Україна Україна
Тип Літературна премія
Кому вручається будь-яке повнорозмірне видання художньої прози українською мовою
Статус вручається
Нагородження
Засновано: 2005
Черговість
Відповідає BBC Україна
Сайт bbc.com/ukrainian/topics/book_award

Книга року Бі-Бі-Сі (Книга року BBC) — літературна нагорода україномовним літературним творам, що присуджується BBC Україна. Вперше премію "Книга року ВВС" було вручено 2005 року, і вона швидко стала однією з найбільш престижних літературних нагород в Україні. Команда ВВС Україна сформує довгий список номінантів, з-поміж яких експертне журі обирає короткий список фіналістів та переможця.

Автор-переможець премії отримує еквівалент 1000 британських фунтів у гривнях.[1]

З 2012 року премія оголошується у двох категоріях: «Книга року ВВС» та «Дитяча книга року ВВС». Нову, дитячу категорію було оголошено в вересні 2012 року у співпраці з Культурною програмою Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР).[2]

З 2017 року до конкурсу допускаються "будь-яке повнорозмірне видання художньої прози українською мовою або мовою інших народів, які проживають на території України, у перекладі на українську". До 2017 року до конкурсу допускалися лише прозові твори українською мовою (а не у перекладі на українською мову).[3] Український літературний критик Євгеній Стасіневич припустив,[4] що BBC Україна це правило ввели з прицілом на Андрія Куркова, який свої твори пише російською і відповідно раніше не потрапляв до конкурсу мета якого знайти найкращі україномовні літературні твори року.

Правила[ред.ред. код]

Загальні правила проведення конкурсу Книга року ВВС:[5] Премія "Книга року ВВС" вручається автору найкращої повнорозмірної книжки художньої прози українською мовою та автору найкращої дитячої книги українською мовою. Переможців визначає журі. Приз не може бути розділений.

Номінують книги на конкурс видавництва. Переможця визначає журі. Від одного видавництва у кожній категорії організатори приймають до трьох повноформатних книжок нової української прози, виданих у період між щорічним Львівським форумом видавців (проходить у вересні), а видавництвам книжок-попередніх переможців дозволяється додатково номінувати одну книгу автора-переможця.[6] Із поданих книжок, журі визначає «короткий список» (фіналістів) із п'яти або менше видатних книжок.[1]

Книжкова премія[ред.ред. код]

а) Українські видавництва пропонують до трьох найменувань повнорозмірних книжок прози, які братимуть участь у номінації "Книга року ВВС", та до трьох найменувань прози для дітей, які братимуть участь у номінації "Дитяча Книга року ВВС".

Нові книги авторів, чиї твори попередньо вигравали конкурс "Книга року ВВС", можуть подаватися видавництвом додатково. Також ВВС та/або призначене нею журі залишає за собою право номінувати до трьох найменувань книжок.

Видавництва надсилають свої пропозиції електронною поштою на адресу: ukrainian.section@bbc.co.uk (з позначкою "Книга року ВВС"), а видання, подані на конкурс, доставляють у кількості 8 примірників кожного видання, на адресу Київ 04070, Іллінська, 8, 2 під’їзд, 5 поверх, ВВС Україна. Видавництва повинні вказати свої контактні деталі та номінації, на які подаються надіслані ними видання.

б) Довгий список премії Книга року ВВС складає редакція ВВС Україна.

в) Члени журі відповідальні за складання короткого списку (шорт-ліста) із п'яти або менше видатних книжок, запропонованих на Премію. Для того, щоб увійти до цього списку, книжка має мати повну підтримку принаймні одного із членів журі. Після цього члени журі обирають переможця.

г) Членів журі обирає ВВС Україна. Премією опікується головний редактор та продюсери ВВС Україна, на яких покладається відповідальність за проект "Книга року ВВС".

Участь видавництв у книжковій премії[ред.ред. код]

а) Видавництво, номінуючи той чи інший твір, повинно надати ВВС вісім примірників твору, якщо він уже вийшов друком, або вісім роздрукованих рукописів, якщо книжка готується до друку. ВВС Україна зобов'язується не поширювати рукописи поза межами кола організаторів конкурсу. Книги чи рукописи повертатися не будуть. б) Книгам, що увійдуть до короткого списку Премії, надаватиметься право користуватися спеціально розробленим логотипом премії "Книга року ВВС".

Книжки, які приймаються до розгляду[ред.ред. код]

а) Брати участь у конкурсі "Книга року ВВС" може будь-яке повнорозмірне видання художньої прози українською мовою. Особливу увагу члени журі звертатимуть на твори, які мають темою соціальну, расову та етнічну толерантність.

б) Авторам книжок, поданих на конкурс, на момент оголошення старту щорічної премії має виповнитися 18 років. в) Автори мають бути живими на момент визначення книжки-переможця. г) Не допускаються до участі українські переклади книг, написаних іншою мовою. ґ) Книжка мусить бути опублікованою накладом не менше 1000 примірників і бути в продажу на момент оголошення довгого списку. Книги-учасниці конкурсу "Книга року ВВС" мають бути виданими між вереснем попереднього та вереснем поточного років. д) Книжка не мусить містити наклепів, не мусить розпалювати будь-яку ворожнечу і загалом мусить відповідати стандартам мовлення ВВС. е) Дитячі книжки розглядаються в окремій номінації "Дитяча Книга року ВВС". є) Книжка мусить бути оригінальною роботою автора і не порушувати копірайт чи інші права третіх сторін. ж) Автор не може бути співробітником ВВС, близьким родичем співробітника ВВС чи будь-кого іншого, пов'язаного з премією. з) Всі книжки-учасниці мають бути опублікованими в Україні між певними визначеними датами, але публікація книжки поза межами України не вважається дискваліфікацією. и) Рішення адміністратора конкурсу щодо того, чи книжка може брати участь у конкурсі, є остаточним, і листування з цього приводу не вестиметься. і) Жоден автор не буде дискваліфікованим з тієї причини, що він чи вона раніше вигравали цю чи будь-яку іншу премію.

Читацька премія[ред.ред. код]

а) Премія "Читач року ВВС", яка буде речовим призом від ВВС Україна, буде вручена автору найкращої прийнятої до розгляду рецензії на книжку із довгого списку за рішенням членів журі. б) Члени журі відповідають за укладення короткого списку до 5 видатних рецензій, поданих на Читацьку премію. в) Члени журі відповідають за визначення остаточного переможця.

Рецензії, які приймаються до розгляду[ред.ред. код]

а) У конкурсі читацьких рецензій може брати участь позитивна чи негативна рецензія будь-якої книжки з довгого списку, обсягом від 500 до 1000 слів, написана українською мовою будь-яким резидентом України (окрім авторів книжок, що увійшли до довгого списку) і подана поштою чи електронною поштою від моменту оголошення довгого списку до окремо оголошеного дедлайну. б) Подаючи рецензію, її автор висловлює свою згоду з правилами "Книги року ВВС", підтверджує своє авторство рецензії, погоджується на її використання та поширення ВВС Україна у будь-якому чи всіх її матеріалах на сайті ВВС Україна (статтях, інтерв’ю, новинах, прес-релізах, аудіо-, відео- та фотоматеріалах) та промо-матеріалах без будь-якої фінансової компенсації. в) Рецензія має бути оригінальною роботою автора і не порушувати копірайт чи інші права третьої сторони. г) Автор рецензії не може бути співробітником ВВС чи близьким родичем співробітника ВВС чи будь-кого іншого, пов'язаного з премією. ґ) Рішення адміністратора конкурсу щодо того, чи рецензія може брати участь у конкурсі, є остаточним, і листування з цього приводу не вестиметься.

Загальні правила[ред.ред. код]

а) ВВС Україна зберігає за собою право скасувати цей конкурс на будь-якому етапі, якщо, на її думку, це є необхідним, або якщо постануть обставини поза її контролем. б) ВВС Україна зберігає право відмовити книжці в участі з будь-якої причини на свій цілковитий розсуд. в) Буде вважатися, що учасники "Книги року ВВС" погодилися з цими правилами і погоджуються їх дотримуватися, беручи участь у конкурсі. г) Надані книжки не повертаються. ґ) Учасники фінальних стадій конкурсу мусять заповнити формуляр учасника. д) Ці правила відповідають законодавству Англії та Валлії.

Журі[ред.ред. код]

У різні роки членами журі премії були:[7][8][9][2][10][11][6][12][13][14][15]

2015 Юрій Володарський, літературний критик, публіцист. Книжковий оглядач журналу "ШО".
2015 Марта Шокало, випусковий редактор ВВС Україна.
2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005 - Світлана Пиркало, багаторічний координатор журі Книга року ВВС, нині прес-секретар ЄБРР
2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008 Ольга Герасим'юк, народний депутат України, телеведуча
2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2007, 2006, 2005 Віра Агеєва, професор НаУКМА
2014, 2013, 2012 Ніна Кур'ята, головний редактор ВВС Україна.
2014, 2013 Тарас Федюк, український поет.
2012 Ростислав Семків, директор видавництва «Смолоскип»
2012 Павло Солодько, журналіст інтернет-видання «Українська правда»
2011, 2010, 2009, 2008 Андрій Куликов, ведучий телеканалу ICTV
2011, 2010 Ірина Славінська, літературний критик інтернет-видання «Українська правда»
2009 Андрій Кузьменко (Скрябін), співак, телеведучий
2009 Мирослав Попович, директор Інституту філософії НАНУ
2008 Богдан Бенюк, актор
2008 Марічка Бурмака, співачка
2007, 2006 — Сергій Васильєв, культуролог, оглядач газети «Коммерсант» та журналу «ШО»
2007 Сергій Жадан, письменник, лауреат премії 2006, 2010 років
2007 Олександр Ірванець, поет
2006, 2005 Костянтин Родик, головний редактор газети «Книжник-review»
2006 Юрій Винничук, письменник, лауреат премії 2005 року
2005 Іван Малкович, поет, видавець
2005 Володимир Цибулько, поет, народний депутат України 4-го скликання

Лауреати нагороди[ред.ред. код]

Рік Автор Твір Видавництво
2017 Катерина Калитко Земля загублених, або маленькі страшні казки Видавництво Старого Лева
Анна Коршунова Комп і компанія[прим. 1] Час майстрів
2016 Таня Малярчук Забуття Видавництво Старого Лева
Галина Ткачук Тринадцять історій у темряві[прим. 1] Темпора
2015 Василь Махно Дім у Бейтінґ Голлов Видавництво Старого Лева
Андрій Бачинський 140 децибелів тиші [прим. 1] Видавництво Старого Лева
2014 Софія Андрухович Фелікс Австрія Видавництво Старого Лева
Катя Штанко Дракони, вперед! [прим. 1] А-ба-ба-га-ла-ма-га
Сергій Жадан Ворошиловград (найкраща книга десятиліття) Фоліо
2013 Ярослав Мельник Далекий простір Клуб сімейного дозвілля
Мар'яна Прохасько, Тарас Прохасько Хто зробить сніг? [прим. 1] Видавництво Старого Лева
2012 Юрій Винничук Танґо смерті Фоліо
Леся Воронина Таємне Товариство Боягузів та Брехунів [прим. 1] Грані-Т
2011 Володимир Рутківський Сині води Темпора
2010 Сергій Жадан Ворошиловград Фоліо
2009 Юрій Іздрик Таке Клуб сімейного дозвілля
2008 Люко Дашвар Молоко з кров'ю Клуб сімейного дозвілля
2007 Володимир Діброва Андріївський узвіз Факт
2006 Сергій Жадан Капітал Фоліо
2005 Юрій Винничук Весняні ігри в осінніх садах Піраміда

Премія за роками[ред.ред. код]

Книга року BBC — 2017[ред.ред. код]

До короткого списку у номінації «Книга року BBC — 2017», що відбирався з 16-и видань[17], увійшли такі твори[18]:

До короткого списку у номінації «Дитяча Книга року BBC — 2017», що відбирався з-поміж 12-и видань[17], увійшли такі твори[18]:

Книга року BBC — 2016[ред.ред. код]

До короткого списку у номінації «Книга року BBC — 2016», що відбирався з 14-и видань[20], увійшли такі твори[21]:

До короткого списку у номінації «Дитяча Книга року BBC — 2016», що відбирався з-поміж 13-и видань[20], увійшли такі твори[21]:

Книга року BBC — 2015[ред.ред. код]

П'ятірка книг-фіналістів:[23][24]

П'ятірка дитячих книг-фіналістів:

Книга року BBC — 2014[ред.ред. код]

П'ятірка книг-фіналістів:[25]

П'ятірка дитячих книг-фіналістів:

Книга року BBC — 2013[ред.ред. код]

До короткого списку у номінації «Книга року BBC — 2013», що відбирався з 20-и видань, увійшли такі твори:

 • «Фрау Мюллер не налаштована платити більше» Наталки Сняданко, "Всі три видання, що увійшли до короткого списку — романи, головні герої яких мають складні стосунки з системою. Вони мігрують між різними соціальними групами, прагнучи знайти власне місце. Всі вони — як «свій серед чужих, чужий серед своїх», прокоментувала член журі, головний редактор ВВС Україна Ніна Кур'ята.

До короткого списку у номінації «Дитяча Книга року BBC — 2013», що відбирався з-поміж 13-и видань, увійшли такі твори:

Книга року BBC — 2012[ред.ред. код]

П'ятірка книг-фіналістів «дорослого» списку[28][29]:

П'ятірка книг-фіналістів «дитячого» списку:

Книга року BBC — 2011[ред.ред. код]

Фіналісти премії «Книга року ВВС-2011»:[10]

Інцидент[ред.ред. код]

23 грудня 2011 року генеральний директор видавництва «Фоліо» Олександр Красовицький заявив, що вважає результати голосування журі премії «Книга року ВВС — 2011» нелегітимними. За його словами, опублікована на сайті ВВС рецензія на книгу «Одіссея» Євгена Положія (видавництво «Фоліо») була неправдивою — із тексту, нібито, було видно, що книгу не читали взагалі.[30]

Натомість авторка рецензії Ірина Славінська відкинула звинувачення у тому, що не читала книгу, і заявила:[31]

« Я визнаю, що в рецензії були неточності, і ці неточності допущені винятково через мій недогляд. З них частина — механічні, частина — з незнання. Але щойно я усвідомила помилковість одного речення, воно було виправлене. Ці помилки я визнаю, і готова за них вибачитися перед видавцем, а перед автором, Євгеном Положієм, я вже вибачалася неодноразово. Ми з ним уже давно ведемо листування, де він мені по пунктах вказав, де саме були помилки.  »
« Інцидент з письменником вичерпаний вже давно. Мені дивно, що це питання порушується знову і після церемонії нагородження.  »

У своїй заяві-відповіді редакція видання «BBC Україна» ствердила, що опублікована рецензія була орієнтована на читачів та ніяким чином не впливає на вибір п'яти найкращих книжок та переможця. За її словами:[31]

« Окремі неточності, допущені одним членом журі в рецензії на окреме видання, жодним чином не свідчать про те, що журі не ознайомилося з цим або іншими виданнями. Вважаємо неприпустимим екстраполювати неточності в одній окремій рецензії на роботу всього журі.  »

Книга року BBC — 2010[ред.ред. код]

П'ятірка книг-фіналістів:[11]

Книга року BBC — 2009[ред.ред. код]

П'ятірка книг-фіналістів:[6]

 • Юрій Винничук «Легенди Львова. Книга друга» («Піраміда»)
 • Юрій Іздрик «Таке» («Клуб сімейного дозвілля») — Utmarkt Guld.svg переможець
 • Олесь Ільченко «Місто з химерами» («Грані-Т»)
 • Галина Пагутяк «Урізька готика» («Дуліби»)
 • Володимир Рутківський «Джури-характерники» («А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га»).

Книга року BBC — 2008[ред.ред. код]

П'ятірка фіналістів премії:[12]

 • Михайло Бриних «Шахмати для дибілів» («Факт»)
 • Леся Воронина «Нямлик і балакуча квіточка» («Грані-Т»)
 • Люко Дашвар «Молоко з кров'ю» («Клуб сімейного дозвілля») — Utmarkt Guld.svg переможець
 • Лариса Денисенко «Сарабанда банди Сари» («Нора-друк»)
 • Марія Матіос «Москалиця» (ЛА «Піраміда»).

Книга року BBC — 2007[ред.ред. код]

П'ятірка фіналістів премії:[13]

 • Софія Андрухович «Сьомга»
 • Любко Дереш «Трохи пітьми»
 • Володимир Діброва «Андріївський узвіз» — Utmarkt Guld.svg переможець
 • Марія Матіос «Майже ніколи не навпаки»
 • Сашко Ушкалов «БЖД».

Примітки[ред.ред. код]

 1. а б в г д е премія за дитячу літературу[16]

Джерела[ред.ред. код]

 1. а б Нові правила Премії «Книга року Бі-Бі-Сі» — Бі-Бі-Сі, 17.04.2008.
 2. а б ВВС Україна оголошує нову номінацію в конкурсі Книга року ВВС 2012 — ВВС Україна, 15.09.2012.
 3. Правила проведення конкурсу Книга року ВВС — ВВС Україна, 12 вересня 2017
 4. Книга року BBC: кому і для чого потрібні літературні премії - The Village Україна, 16 грудня 2017
 5. Правила проведення конкурсу Книга року ВВС, 16 вересня 2015 - BBC Україна
 6. а б в Книжка року ВВС: «ТАКЕ» Юрка Іздрика — Українська правда, 07.12.2009.
 7. а б У Книзі року ВВС та Дитячій книзі року ВВС перемогли Махно і Бачинський - BBC Україна, 11 грудня 2015
 8. а б Книга року BBC-2014: оберуть найкращу Книгу десятиліття, 12 вересня 2014 - BBC Україна
 9. а б Переможці Книги року ВВС-2013: Ярослав Мельник та Мар’яна і Тарас Прохаськи— Бі-Бі-Сі Україна, 13.12.2013.
 10. а б Книжка року ВВС: «Сині води» Володимира Рутківського
 11. а б П'ятірка року Бі-Бі-Сі: книги-фіналісти премії — Бі-Бі-Сі, 26.11.2010.
 12. а б Книга року Бі-Бі-Сі-2008: «Молоко з кров'ю» — Бі-Бі-Сі, 19.12.2008.
 13. а б «Андріївський узвіз» названо «Книжкою року Бі-Бі-Сі 2007» — Бі-Бі-Сі, 15.12.2007.
 14. Книжка року Бі-Бі-Сі 2006
 15. Конкурс «Книга року Бі-Бі-Сі 2005» — 27.01.2006.
 16. Премія за прозу для дітей "Дитяча Книга року ВВС".
 17. а б ВВС Україна оголошує "довгі списки" Книги року ВВС-2017. Українська служба BBC. Архів оригіналу за 18 грудня 2017. Процитовано 18 грудня 2017. 
 18. а б ВВС Україна оголосила короткі списки премій Книга року ВВС-2017 та Дитяча Книга року ВВС-2017. Українська служба BBC. 5 грудня 2017. Архів оригіналу за 18 грудня 2017. Процитовано 18 грудня 2017. 
 19. а б Оголошено переможців премії Книга року ВВС-2017. Українська служба BBC. 15 грудня 2017. Архів оригіналу за 18 грудня 2017. Процитовано 18 грудня 2017. 
 20. а б ВВС Україна оголошує "довгі списки" Книги року ВВС-2016. Українська служба BBC. Архів оригіналу за 26 листопада 2016. Процитовано 30 листопада 2016. 
 21. а б ВВС Україна оголосила короткі списки премій Книга року ВВС-2016 та Дитяча Книга року ВВС-2016. Українська служба BBC. 1 грудня 2016. Архів оригіналу за 1 грудня 2016. Процитовано 1 грудня 2016. 
 22. а б Оголошено переможців премії Книга року ВВС-2016. Українська служба BBC. 9 грудня 2016. Архів оригіналу за 9 грудня 2016. Процитовано 9 грудня 2016. 
 23. Премія «Книга року ВВС-2015» оголосила короткі списки
 24. У Книзі року ВВС та Дитячій книзі року ВВС перемогли Махно і Бачинський
 25. Названо короткий список української Книги року BBC
 26. Переможці «Книги року ВВС»- 2013
 27. Переможці «Книги року ВВС» — 2013
 28. Оголошено короткі списки Книги Року ВВС
 29. Переможцями «Книги року ВВС» стали Юрій Винничук і Леся Воронина
 30. Олександр Красовицький. Офіційна заява видавництва «Фоліо» — Видавництво «Фоліо», 23.12.2011.
 31. а б BBC Україна: підстав зупиняти Книгу року не було — ВВС Україна, 26.12.2011.

Див. також[ред.ред. код]

Рейтинги:

Відзнаки: