Вушна декомпозиція
У теорії графів ву́хо неорієнтованого графа G — це шлях P, дві кінцеві точки якого можуть збігатися, але в іншому випадку не дозволяється повторення вершин або ребер, так що будь-яка внутрішня точка шляху P має в шляху степінь два. Вушна́ декомпози́ція неорієнтованого графа G — це розбиття множини його ребер на послідовність вух, так що кінцеві точки кожного вуха належать раніше виділеним вухам послідовності, при цьому внутрішні вершини кожного вуха не належать попереднім вухам. Крім того, в більшості випадків перше вухо в послідовності має бути циклом. Відкри́та або пра́вильна вушна́ декомпози́ція — це вушна декомпозиція, в якій дві кінцеві точки кожного вуха, крім першого, відрізняються.
Вушну декомпозицію можна використати для опису деяких важливих класів графів, і як частину ефективних алгоритмів на графах. Вушну декомпозицію можна узагальнити для матроїдів.
Деякі важливі класи графів можна описати певним типом вушних декомпозицій.
Граф k-вершинно-зв'язний, якщо видалення будь-яких (k − 1) вершин залишає зв'язний підграф, і k-реберно-зв'язний, якщо видалення будь-яких (k − 1) ребер залишає зв'язний підграф.
Гесслер Вітні[en] отримав такий результат[1]:
- Граф з 2-вершинно-зв'язний тоді й лише тоді, коли для нього існує відкрита вушна декомпозиція.
Інший результат належить Герберту Робінсу[2]:
- Граф 2-реберно-зв'язний тоді й лише тоді, коли для нього існує вушна декомпозиція.
В обох випадках число вух обов'язково дорівнює контурному рангу графа. Роббінс застосував вушну декомпозицію 2-реберно-зв'язних графів як засіб доведення теореми Роббінса, що це точно графи, яким можна задати сильно зв'язну орієнтацію. Оскільки Вітні і Роббінс першими досліджували вушну декомпозицію, її іноді називають си́нтезом Ві́тні — Ро́ббінса[3].
Нерозподі́льна вушна́ декомпози́ція — це відкрита вушна декомпозиція, така, що для кожної вершини v, за винятком однієї, v має сусідню вершину, яка з'являється в декомпозиції пізніше від вершини v. Цей тип декомпозиції можна використати для узагальнення результату Вітні:
- Граф з є 3-вершинно-зв'язним тоді й лише тоді, коли G має нерозподільну вушну декомпозицію.
Якщо така декомпозиція існує, її можна вибрати відносно ребра uv графа G так, що u належить першому вуху, v є новою вершиною в останньому вусі з більш ніж одним ребром і uv є вухом, що складається з одного ребра. Цей результат вперше висловили явно Чер'ян і Махешварі[4], але, як пише Шмідт[5], він еквівалентний результату тез Ph.D. дисертації 1971 року Лі Мондшейна. Структури, тісно пов'язані з нерозподільними вушними декомпозиціями максимальних планарних графів, звані канонічними упорядкуваннями, є також стандартним засобом візуалізації графів.
Визначення, наведені вище, можна перенести також на орієнтовані графи. Вухом тоді буде орієнтований шлях, у якому всі внутрішні вершини мають напівстепінь входу і напівстепінь виходу, рівні 1. Орієнтований граф є сильно зв'язним, якщо він містить орієнтований шлях із будь-якої вершини в будь-яку іншу вершину. Тоді виконується така теорема:
- Орієнтований граф є сильно зв'язним тоді й лише тоді, коли він має вушну декомпозицію.
Аналогічно, орієнтований граф є двозв'язним, якщо для будь-яких двох вершин існує простий цикл, що містить обидві вершини. Тоді: Орієнтований граф є двозв'язним тоді й лише тоді, коли він має відкриту вушну декомпозицію.
Вушна декомпозиція непарна, якщо кожне вухо має непарне число ребер. Фактор-критичний граф — це граф з непарним числом вершин, такий, що при видаленні з нього будь-якої вершини v решта вершин мають досконале парування. Ласло Ловас[6] виявив, що:
- Граф G є фактор-критичним графом тоді й лише тоді, коли G має непарну вушну декомпозицію.
У загальнішому сенсі, результат Франка[7] дозволяє знайти для будь-якого графа G вушну декомпозицію з найменшою кількістю парних вух.
Деревна вушна декомпозиція — це правильна вушна декомпозиція, в якій перше вухо є окремим ребром і для кожного наступного вуха існує єдине вухо , , в якому обидві кінцеві точки лежать на [8]. Укладена вушна декомпозиція — це деревна вушна декомпозиція, така, що всередині кожного вуха множина пар кінцевих точок інших вух , що лежать усередині , утворює множину вкладених інтервалів. Паралельно-послідовний граф — це граф із двома виділеними різними кінцями s і t, який можна утворити рекурсивно, комбінуючи менші паралельно-послідовні графи одним із двох способів — послідовним з'єднанням (ототожнюємо один кінець одного з графів з одним кінцем іншого графа, а інші два кінці обох графів стають кінцями об'єднання) і паралельним з'єднанням (ототожнюємо обидві пари кінців обох менших графів).
Девід Епштейн отримав такий результат[9]:
- 2-вершинно-зв'язний граф є паралельно-послідовним графом тоді й лише тоді, коли він має вкладену вушну декомпозицію.
Більш того, будь-яка відкрита вушна декомпозиція 2-вершинно-зв'язного паралельно-послідовного графа має бути вкладеною. Результат можна узагальнити на паралельно-послідовні графи, які не є 2-вершинно-зв'язними, за допомогою відкритої вушної декомпозиції, яка стартує зі шляху між двома кінцями.
Концепцію вушної декомпозиції можна узагальнити з графів на матроїди. Вушна декомпозиція матроїда визначається як послідовність циклів матроїда, що має дві властивості:
- кожен цикл у послідовності має непорожній перетин з попередніми циклами.
- кожен цикл у послідовності залишається циклом, навіть якщо всі попередні цикли в послідовності стягнути.
Якщо застосувати до графового матроїда[en] графа G, це визначення вушної декомпозиції збігається з визначенням правильної декомпозиції G — неправильні декомпозиції виключаються вимогою, що кожен цикл включає принаймні одне ребро, яке належить попереднім циклам. Якщо використати це визначення, матроїд можна визначити фактор–критичним, якщо він має вушну декомпозицію, в якій кожен цикл у послідовності має непарне число нових елементів[10].
Вушну декомпозицію 2-реберно-зв'язних графів і відкриту декомпозицію 2-вершинно-зв'язних графів можна знайти за допомогою жадібних алгоритмів, які знаходять кожне вухо окремо. Простий жадібний алгоритм, який обчислює одночасно вушну декомпозицію, відкриту вушну декомпозицію, st-нумерацію[en] і st-орієнтацію за лінійний час (якщо вони існують), запропонував Шмідт[11]. Підхід ґрунтується на обчисленні особливого виду вушної декомпозиції, розкладу на ланцюги з одним правилом генерування шляхів. Шмідт показав[5], що нерозподільну вушну декомпозицію можна побудувати за лінійний час.
Ловас[12], Маон, Шибер і Вишкін[13], а також Міллер і Рамачандран[14] навели ефективні паралельні алгоритми для побудови вушних декомпозицій різних типів. Наприклад, щоб знайти вушну декомпозицію 2-реберно-зв'язного графа, алгоритм Маона, Шибера і Вишкіна[13] проходить такі кроки:
- Знаходимо кістякове дерево заданого графа і вибираємо корінь дерева.
- Для кожного ребра uv, що не є частиною дерева, визначаємо відстань між коренем і найменшим спільним предком u і v.
- Для кожного ребра uv, що є частиною дерева, знаходимо відповідне «головне ребро», ребро wx не з дерева, таке, що цикл, утворений додаванням wx до дерева, проходить через uv і таке, що серед усіх ребер w і x має найнижчого предка, якомога ближчого до кореня.
- Утворюємо вухо для кожного ребра не з дерева, що складається з цього ребра і ребер дерева, для яких це ребро є головним. Упорядковуємо вуха за відстанями головного ребра від кореня.
Цей алгоритм можна використати як процедуру для інших задач, зокрема для перевірки зв'язності, розпізнавання послідовно-паралельних графів і побудови st-нумерації графів (важлива процедура для перевірки планарності).
Вушну декомпозицію матроїда з додатковим обмеженням, що будь-яке вухо містить одне і те саме фіксоване число елементів матроїда, можна знайти за поліноміальний час, якщо є оракул незалежності[en] для матроїда[15].
- ↑ Whitney, 1932.
- ↑ Robbins, 1939.
- ↑ Gross, Yellen, 2006.
- ↑ Cheriyan, Maheshwari, 1988.
- ↑ а б Schmidt, 2013b.
- ↑ Lovász, 1972.
- ↑ Frank, 1993.
- ↑ Khuller, 1989.
- ↑ Eppstein, 1992.
- ↑ Szegedy, Szegedy, 2006.
- ↑ Schmidt, 2013a.
- ↑ Lovász, 1985.
- ↑ а б Maon, Schieber, Vishkin, 1986.
- ↑ Miller, Ramachandran, 1986.
- ↑ Coullard, Hellerstein, 1996.
- J. Cheriyan, S. N. Maheshwari. Finding nonseparating induced cycles and independent spanning trees in 3-connected graphs // Journal of Algorithms. — 1988. — Т. 9, вип. 4. — С. 507–537. — DOI: .
- Collette R. Coullard, Lisa Hellerstein. Independence and port oracles for matroids, with an application to computational learning theory // Combinatorica. — 1996. — Т. 16, вип. 2. — С. 189–208. — DOI: .
- D. Eppstein. Parallel recognition of series-parallel graphs // Information & Computation. — 1992. — Т. 98, вип. 1. — С. 41–55. — DOI: .
- András Frank. Conservative weightings and ear-decompositions of graphs // Combinatorica. — 1993. — Т. 13, вип. 1. — С. 65–81. — DOI: .
- Jonathan L. Gross, Jay Yellen. Graph theory and its applications. — 2nd. — Chapman &Hall/CRC, Boca Raton, FL, 2006. — С. 498–499. — (Discrete Mathematics and its Applications (Boca Raton)) — ISBN 978-1-58488-505-4. Архівовано з джерела 3 грудня 2021
- Samir Khuller. Ear decompositions // SIGACT News. — 1989. — Т. 20, вип. 1. — С. 128.
- László Lovász. A note on factor-critical graphs // Studia Sci. Math. Hung.. — 1972. — Т. 7. — С. 279–280.
- László Lovász. 26th Annual Symposium on Foundations of Computer Science. — 1985. — С. 464–467. — DOI:
- Y. Maon, B. Schieber, U. Vishkin. Parallel ear decomposition search (EDS) and ST-numbering in graphs // Theoretical Computer Science. — 1986. — Т. 47, вип. 3. — DOI: .
- G. Miller, V. Ramachandran. Efficient parallel ear decomposition with applications. — Unpublished manuscript, 1986.
- H. E. Robbins. A theorem on graphs, with an application to a problem of traffic control // The American Mathematical Monthly. — 1939. — Т. 46. — С. 281–283. — DOI: ..
- Jens M. Schmidt. A Simple Test on 2-Vertex- and 2-Edge-Connectivity // Information Processing Letters. — 2013a. — Т. 113, вип. 7. — С. 241–244. — DOI: .
- Jens M. Schmidt. The Mondshein sequence. — 2013b.
- Олександр Шрайвер[en]. Combinatorial Optimization. Polyhedra and efficiency. Vol A. — Springer-Verlag, 2003. — ISBN 978-3-540-44389-6.
- Balázs Szegedy[en], Christian Szegedy. Symplectic spaces and ear-decomposition of matroids // Combinatorica. — 2006. — Т. 26, вип. 3. — С. 353–377. — DOI: .
- H. Whitney[en]. Non-separable and planar graphs // Transactions of the American Mathematical Society. — 1932. — Т. 34. — С. 339–362. — DOI: .