Дворников Тит Якович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тит Якович Дворников
Тит Яковлевич Дворников
Народився13 (25) лютого 1862 або 1862[1][2]
Мощенка (Курська область), Курський повіт, Курська губернія, Російська імперія
Помер28 жовтня 1922(1922-10-28) або 1922[1][2]
Одеса, Українська СРР
·рак легень
ПохованняДругий християнський цвинтар
Країна Російська імперія
 УНР
Діяльністьхудожник
Alma materОдеське художнє училище
Відомі учніМуцельмахер Мойсей Давидович, Ольшанецький Яків Йосипович і Смоленський Лібер Бенціонович
ЗакладОдеське художнє училище

Дворников Тит Якович (рос. Тит Яковлевич Дворников; 13 (25) лютого 1862, c. Мащенки, Курська губернія — 28 жовтня 1922, Одеса) — живописець, член Товариства пересувних художніх виставок і Товариства південно-російських художників. Викладач живопису Одеського художнього училища.

Біографія

[ред. | ред. код]

Тит Якович Дворников народився у 1862 році в селі Мащенки, Курської губернії. Батько, колишній державний селянин, переїхав до Харкова й займався випічкою хліба. Допомагаючи батькові у випічці і продажу хліба Тит одночасно почав займатися в харківській художній школі.

Своє навчання живопису Дворников закінчив у Одеській рисувальній школі під керівництвом Киріака Костанді.

Одним із перших, у 1893 році Тит Дворников приєднався до Товариства південно-російських художників, і не було ні однієї виставки цього товариства, яка відбулася б без творів Дворникова.

До 1896 року був вільним слухачем Академії мистецтв, після чого, в 1897 році Тит Дворніков отримав право викладання малювання, креслення та чистописання від Академії. Це право дало можливість добувати засоби для життя — Дворніков викладав у середній школі і давав приватні уроки. З 1898 року також викладав чистописання в Одеському художньому училищі.

З 1912 року Дворников — член Товариства пересувних художніх виставок, у виставках якого регулярно брав участь.

З 1913 року став викладати живопис в Одеському художньому училищі.

У 1915 році Тит Якович Дворников тимчасово очолював Міський музей витончених мистецтв[3].

В останні роки життя Дворников став професором і керівником майстерні живопису у перетвореному до вищого навчального закладу Одеському художньому училищі[4].

Помер Т. Я. Дворніков на 61-му році життя 28 жовтня 1922 року, від тяжкої хвороби (рак легенів). Його поховали на старому одеському кладовищі, поряд з К. К. Костанді. Сьогодні їх могили знаходяться на 22 ділянці Другого Християнського кладовища[5].

«Осінній сніг»

Творчість

[ред. | ред. код]

Т. Я. Дворніков — представник молодшого покоління ТПРХ, один із найпоетичніших українських художників рубежу XIX — початку XX ст. Насамперед це майстер ліричних, камерних пейзажів, які з любов'ю передають куточки рідної природи. Його тонкі поетичні роботи пронизані південним сонцем і степовим повітрям. У більш рідкісному для його творчості портретному жанрі він проявив себе як тонкий психолог і уважний портретист[6].

«Куточок дачі»

Плодючістю Дворніков перевершував всіх одеських художників і регулярно брав участь у виставках, однак, як і його вчитель Киріак Костанді, жодного разу не показав робіт на персональній виставці. Першу з них організувало Товариство їм. К. Костанді після смерті художника, в 1926 році[7].

«Зимовий день»

Роботи художника зберігаються в музеї Академії мистецтв, Державної Третьяковської галереї, Одеському художньому музеї, Одеському літературному музеї[8], Донецькому художньому музеї та багатьох приватних колекціях.

Свого часу художник М. Соломонов так писав про Т. Дворнікова:

Мрійливий поет тихої природи, він одразу підкорював глядача своїми пейзажами. Тут ви не побачите тонкої віртуозності малюнка чи бравурного мазка. Малюнок губиться в загальній гамі тонів, на диво гармонійних за своєю художньою простотою, і в цій простоті є щось надзвичайне, що так підкуповує своєю безпосередністю і глибоким задушевним настроєм.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в база даних Музею Орсе
  2. а б в Database of Modern Exhibitions (DoME) — 2017.
  3. Одесский художественный музей возглавляли. Архів оригіналу за 5 вересня 2017. Процитовано 21 листопада 2016.
  4. Дворников Тит Яковлевич. Они оставили след в истории Одессы. Архів оригіналу за 24 червня 2016. Процитовано 21 листопада 2016.
  5. Участок № 22 Второго Христианского кладбища |. nekropol.ofam.od.ua. Архів оригіналу за 1 листопада 2016. Процитовано 21 листопада 2016.
  6. Т.Я. Дворников, К.К. Костанди, Л.О. Пастернак, «Столпы южно-украинской живописи» - Выставочные залы Одесского художественного музея. ofam.od.ua. Архів оригіналу за 21 квітня 2016. Процитовано 21 листопада 2016.
  7. Лазурський, Володимир (1926). Посмертна виставка Т.Я. Дворнікова (PDF) (російська) . Одеса. Архів оригіналу (PDF) за 15 серпня 2016. Процитовано 21 листопада 2016.
  8. А.Л. Яворская. Коллекция работ членов и экспонентов Товарищества южнорусских художников в фондах Одесского литературного музея : [арх. 22 листопада 2016] : [] // Вестник Одесского художественного музея. — 2016. — № 2.

Посилання

[ред. | ред. код]