Роберт Браун (ботанік)
Роберт Браун | |
---|---|
Народився | 23 березня 1842 Шотландія, Сполучене Королівство |
Помер | 26 жовтня 1895 (53 роки) Лондон, Сполучене Королівство |
Поховання | Вест-Норвудський цвинтар |
Країна | Сполучене Королівство |
Діяльність | мандрівник-дослідник, ботанік, геолог, зоолог |
Alma mater | Единбурзький університет Копенгагенський університет Лейденський університет Ростоцький університет |
Галузь | ботаніка |
Роберт Браун у Вікісховищі |
Роберт Браун (англ. Robert Brown; 23 березня 1842[1] , Шотландія, Сполучене Королівство — 26 жовтня 1895, Лондон) — британський науковець, дослідник і письменник.
Народився у Кемстері, Кейтнесс, навчався в університетах Единбурга, Лейдена, Копенгагена та Ростока.
Щоб відрізнити себе від свого знаменитого сучасника-тезки Роберта Брауна з Монтроуза він додавав уточнення за назвою рідного міста Кемпстер (Campsterianus). Ще у студентські роки він відвідав Шпіцберген, Гренландію та західне узбережжя моря Баффіна, а згодом провадив наукові дослідження на островах Тихого океану й узбережжях Венесуели, Аляски та Берингового моря, очолюючи експедицію, щоб скласти мапу внутрішньої частини острова Ванкувера й описати фауну та флору тих країн[2].
Браун прибув до форту Вікторія на початку 1863 року, щоб дослідити колонію острова Ванкувер. Пізніше того ж року дослідив територію від Барклі-Саунд до Кійокіт. Наступного року очолив експедицію з дослідження на острові Ванкувер території близько 2000 км тривалістю чотири з половиною місяці. Під час експедиції назви отримали багато гір, річок й озер острова[3] . Учасники експедиції, художником якої був Фредерік Вімпер, наполягли, щоб річка Браунс[4] було названо на його честь[5] . Вони знайшли золото на річці Ліч, вартістю приблизно 60 000 доларів. Браун надав більшого значення відкриттю ними вугілля у долині Комокс[6] . Він зацікавився жаргоном чинуків[1][7].
Разом з Едвардом Вімпером, братом Фредеріка, він потрапив у внутрішні льоди Гренландії у 1867 році і зробив багато відкриттів щодо їх природи, які пізніше підтвердив Роберт Пірі. Він мандрував Берберією у Північній Африці та випадково став провідним британським авторитетом у Марокко, поїхавши туди на відпочинок, але зрозумів, що не може насолоджуватися неробством.
До 30 років Браун став автором понад як 30 наукових праць і поглибленого підручника з ботаніки, на додаток до більш популяризаційних робіт. Він описав свої подорожі островом Ванкувер й здобув докторський ступінь на основі цього в Університеті Ростока у 1869 році.
Він читав лекції з геології, ботаніки та зоології в Единбурзі та Глазго, був членом багатьох наукових товариств в Англії, Америці та Європі. Він був президентом Королівського фізичного товариства Единбурга та членом ради Королівського географічного товариства.
У 1876 році Браун переїхав до Лондона і решту життя провів за письменницькою діяльністю, заробляючи на життя журналістом. Крім ботаніки, він також плідно писав про зоологію, геологію та географію як для вченої, так і для загалу. Прикладом такої праці є великий коментар, який він зробив до перевидання 1896 року оповіді 1807 року Джона Р. Джевітта про раба, в якому Браун розмірковує про зміни в житті корінних народів Північно-західного узбережжя від часів перших європейських дослідників наприкінці XVIII століття, до правління Макіни та полону Джевітта, до його власних досліджень у 1863 році, коли ще точилися міжплемінні війни, до періоду у середині 1890-х років, коли багато націй опинилися на межі вимирання.
Відповідно до Оксфордського словника англійської мови, у книзі Брауна 1886 року «Spunyarn and Spindrift, A sailor boy's log of a voyage out and home in a China tea-clipper» міститься найдавніше відоме вживання слова гаджет.
Браун був сильним, упевненим, веселим чоловіком, але надто багато працював, не міг розслабитися і водночас був виснажений лондонським життям. Він був змучений тим, що його найкращі роботи залишилися невизнаними[8]. Він помер 26 жовтня 1895 року, у віці 53 років, працюючи до ночі своєї смерті як письменник[3] . Його поховали на Вест-Норвудському цвинтарі.
Окрім багатьох наукових праць, статей та оглядів різними мовами, серед його публікацій:
- Manual of Botany (1874)
- Science for All (five volumes, 1877–82)
- The World Its Cities And Peoples (volumes IV—IX, 1882–85)
- Spunyarn and spindrift: a sailor boy's log of a voyage out and home in a china tea-clipper (1886)[9]
- The Story of Africa and Its Explorers (four volumes, 1892–95; new edition, 1911)
- The adventures of John Jewitt: only survivor of the crew of the ship Boston during a captivity of nearly three years among the Indians of Nootka Sound in Vancouver Island (1896) reprint with notes and 30-page introduction by Robert Brown at Internet Archive.
- ↑ а б Hayman, John, ред. (1989). Robert Brown and the Vancouver Island Exploring Expedition. Vancouver: University of British Columbia Press. ISBN 0-7748-0322-3.
- ↑ Brown, Robert (1842-1895). Dictionary of National Biography, 1901 supplement. Т. Volume 1. Процитовано 31 січня 2024.
- ↑ а б Walbran, Captain John T. (1971). British Columbia Place Names, Their Origin and History (вид. Facsimile reprint of 1909). Vancouver/Toronto: Douglas & McIntyre. ISBN 0-88894-143-9. Архів оригіналу за 3 March 2016.
- ↑ Browns River. BC Geographical Names.
- ↑ Akrigg, G.P.V.; Akrigg, Helen B. (1986), British Columbia Place Names (вид. 3rd, 1997), Vancouver: UBC Press, ISBN 0-7748-0636-2
- ↑ Mackie, Richard Somerset (1995). The Wilderness Profound, Victorian Life on the Gulf of Georgia. Victoria, BC: Sono Nis Press. ISBN 1-55039-058-9.
- ↑ Robertson, David Douglas. Chinook jargon - More on Robert Brown he knew his jargon. chinookjargon.com. Процитовано 7 червня 2018.
- ↑ The adventures of John Jewitt: only survivor of the crew of the ship Boston during a captivity of nearly three years among the Indians of Nootka Sound in Vancouver Island (1896) reprint with commentary by Robert Brown, and «in memory» section about him, at Internet Archive
- ↑ Spunyarn and spindrift : a sailor boy's log of a voyage out and home in a china tea-clipper. Houlston and sons. 1886. OCLC 980487011.
- ↑ IPNI, R.Br.ter.
- Народились 23 березня
- Народились 1842
- Уродженці Шотландії
- Померли 26 жовтня
- Померли 1895
- Померли в Лондоні
- Поховані на Вест-Норвудському цвинтарі
- Випускники Единбурзького університету
- Випускники Копенгагенського університету
- Випускники Лейденського університету
- Випускники Ростоцького університету
- Автори ботанічних таксонів
- Мандрівники XIX століття