Рятувальник на воді
Рятувальник на воді (іноді лайфґард[1], від англ. lifeguard) — особа, що відповідальна за безпеку людей, які перебувають у воді, у місцях відпочинку та розваг, таких як плавальний басейн, аквапарк, пляж. Професія рятувальника досить складна, вимагає певних вмінь та навичок[2][3]. Однією з найважливіших характеристик рятувальника на воді є вміння добре плавати. Вони проходять спеціальний тренінг з порятунку і наданню першої допомоги. У деяких країнах рятувальники належать до служби екстреної медичної допомоги.
Нещасні випадки на воді найчастіше відбуваються через недотримання правил безпечної поведінки на водних об'єктах, купання в нетверезому стані, необережність при вилові риби і при користуванні різними плавзасобами та подібне[4][5][6]. Організація і проведення серед населення роз'яснювальної роботи, охорона життя і безпеки людей на воді — одне з основних завдань оперативно-рятувальних підрозділів МНС України[7][8].
В обов'язки рятувальника входить порятунок людей (в деяких випадках і їх майна) у воді, та прилеглих до неї територіях. Основний обов'язок рятувальників полягає в запобіганні небезпеки на території, за яку вони відповідальні. Рятувальники можуть бути як оплачуваними працівниками, так і добровольцями[9].
Звичайні вимоги, які вимагаються від рятувальників[1][10][11]:
- освіта і володіння інформацією щодо рятування потопаючих;
- застерігати плавців про небезпеку;
- дотримання правил;
- наглядати за тими, хто купається;
- добре вміння плавати.
Біля водного простору обладнується рятувальний пост із рятувальним, сигнальними засобами[12], засобами зв'язку та іншим. У містах, де відкрито від п'яти постів, організується рятувальна станція, до складу якої входить командно-зв'язковий вузол зі спостережною вежею, рятувальним човном тощо та медичний і реанімаційний пункти[7].
Рятувальні пости поділяються за категоріями відповідно до довжини берегової смуги пляжу[13]:
- першої категорії — більш як 900 м
- другої категорії — від 300 до 900 м
- третьої категорії — до 300 м
Сигнальні прапори рятувального поста встановлюються на відстані 5 м від берега[13].
- ↑ а б Тренування українських "рятувальників Малібу": як лайфґарди Києва готуються до початку пляжного сезону. 5.ua. 5 канал. 25 травня 2021.
- ↑ Хтось пече хліб, а ми рятуємо людей: як це бути рятувальником на морі. О, Море.Сity (укр.). Процитовано 15 листопада 2023.
- ↑ Посадові інструкція начальника рятувального поста. profi.ua. Процитовано 15 листопада 2023.
- ↑ Рятувальники застерігають: будьте вкрай обережні на воді!. www.vin.gov.ua (укр.). 4 серпня 2023. Процитовано 15 листопада 2023.
- ↑ Головна причина нещасних випадків на воді – порушення правил безпеки! (укр.). Офіційний сайт Кам`янської міської ради. 13 червня 2017.
- ↑ Рятувальники аварійно-рятувального загону спеціального призначення провели практичні заняття на воді із порятунку потопаючих у м. Миколаєві. dsns.gov.ua. 15 січня 2021.
- ↑ а б В.Г. Аветисян, Ю.М. Сенчихін, С.В. Кулаков, Ю.О. Куліш, В.В. Тригуб (2009). Організація аварійно-рятувальних робіт. Глава 8. Рятувальні роботи на воді. univer.nuczu.edu.ua (укр.). Університет цивільного захисту України. Харків. Процитовано 15 листопада 2023.
- ↑ Рятувальники ДСНС нагадали громадянам правила поводження на воді. mvs.gov.ua (укр.). Процитовано 15 листопада 2023.
- ↑ У Києві за участю рятувальників КАРС відбулись навчання з порятунку людей на воді (+фото). Офіційний портал КМДА - Головна (укр.). Процитовано 15 листопада 2023.
- ↑ Наталя Забазнова, Ірина Мочульська (2 червня 2023). На Львівщині рятувальники відпрацювали навички порятунку людей на воді. suspilne.media. Суспільне. Новини.
- ↑ Секрети успішного порятунку від професійних рятувальників [відео]. Вечірній Київ (укр.). 25 липня 2017. Процитовано 15 листопада 2023.
- ↑ TRadmin. Що означають кольори прапорів на пляжі. travelroom.lviv.ua (укр.). Процитовано 15 листопада 2023.
- ↑ а б Про затвердження Правил охорони життя людей на водних об'єктах України. Офіційний вебпортал парламенту України (укр.). Процитовано 15 листопада 2023.
- «Не пірнати в незнайомих місцях й стежити за дітьми»: вінницький рятувальник нагадав правила безпеки на воді
- Наказ Міністерства внутрішніх справ України № 301 від 10.04.2017 «Про затвердження Правил охорони життя людей на водних об'єктах України»
Ця стаття не містить посилань на джерела. (травень 2017) |
Це незавершена стаття про професію. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |