Кримськотатарська автономія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Національний прапор кримських татар.
Частка кримських татар у Криму згідно з Переписом населення 2001 року.

Кримськотатарська автономія — концепція відновлення національно-територіальної автономії[ru] кримських татар у межах України замість територіальної Автономної Республіки Крим, яку було утворено в 1990-х роках з Кримської області під впливом російських іредентичних рухів, підживлюваних КДБ СРСР та пізніше ФСБ Росії, на межі розпаду СРСР за участі Юрія Мєшкова й командування Чорноморського флоту.

Після анексії Криму Росією в 2014 році розглядається як основний з-поміж інших варіантів подальшої долі півострову після його повернення.

До визнаної злочинною і незаконною депортації кримських татар 1944 року в Криму існувала національно-територіальна автономія кримських татар. Після їхнього повернення автономію так і не було відновлено.

Історія[ред. | ред. код]

Питання статусу кримськотатарського народу[ред. | ред. код]

7 квітня 2017 року у Верховній Раді України було зареєстровано проєкт закону № 6315, який має визначити статус кримськотатарського народу. У травні 2017 року було створено робочу групу, яка підготувала проєкт змін і доповнень до Конституції України в частині Криму. У березні 2018 року з цього питання відбулася зустріч керівництва Меджлісу з главами дипломатичних місій і акредитованих в Україні міжнародних організацій.

Ставлення в Україні до автономії кримських татар[ред. | ред. код]

За даними опитування, проведеного фондом «Демократичні ініціативи» та Центром Разумкова у 2018 році, показав, що 50 % жителів України підтримують створення Кримськотатарської національної автономії, в той час як тільки 28% респондентів виступають проти такої ідеї. Найбільшу підтримку створення в Криму кримськотатарської автономії висловлюють жителі Західного регіону (56%) та Центру (59%), тоді як на Півдні та на Сході цю ідею схвалюють 36–38%[1][2].

Серед кандидатів у президенти України (2019 — 2024) в підтримку створення кримськотатарської автономії виступають Петро Порошенко[3], Анатолій Гриценко[4], Андрій Садовий[5], Роман Безсмертний[6].

Святослав Вакарчук, голова партії Голос, виступає за надання Криму статусу кримськотатарської національної автономії[7].

Документи[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Крим у громадській думці українців. Архів оригіналу за 13 квітня 2019. Процитовано 10 червня 2019.
  2. Половина українців хоче, щоб Крим отримав кримськотатарську автономію. Архів оригіналу за 1 березня 2019. Процитовано 10 червня 2019.
  3. (рос.)Порошенко: Рада должна закрепить крымскотатарскую автономию в Конституции [Архівовано 21 березня 2020 у Wayback Machine.]
  4. Гриценко: Крымскотатарская автономия должна быть создана, учитывая интересы коренного народа. Архів оригіналу за 1 березня 2019. Процитовано 10 червня 2019.
  5. Садовий однозначно підтримав кримськотатарську автономію
  6. В Конституції має бути розділ «Кримськотатарська автономія» — Безсмертний. Архів оригіналу за 1 березня 2019. Процитовано 10 червня 2019.
  7. Вакарчук: Украине пора законодательно закрепить крымскотатарскую автономию. Крым.Реалии (рос.). Архів оригіналу за 21 березня 2020. Процитовано 21 березня 2020.

Посилання[ред. | ред. код]