Хосе Антоніо Прімо де Рівера

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Хосе Антоніо Прімо де Рівера

Хосе́ Анто́ніо Прі́мо де Ріве́ра і Са́єнс де Ере́діа (ісп. José Antonio Primo de Rivera y Sáenz de Heredia) (24 квітня 1903(19030424), Мадрид — 20 листопада 1936, Аліканте) — іспанський політик, засновник партіі Іспанська фаланга. Син генерала — диктатора Іспанії Мігеля Прімо де Рівера.

Політична діяльність[ред.ред. код]

Після встановлення Другої республіки зайнявся політичною діяльністю. Основою його поглядів була ідеологія італійського фашизму Беніто Муссоліні.

У 1933 р. Хосе Антоніо Прімо де Рівера разом з молодим філософом Раміро Ледесма Рамосом почав випускати газету «EI Fascio», яка різко критикувала лібералізм, соціалістів, марксизм, анархістів, атеїстів та інших лівих. На вимогу демократичних організацій газета «Ель Fascio» була заборонена, а Хосе Антоніо Прімо де Рівера заарештований. Вийшовши з в'язниці, він продовжив політичну діяльність.

У 1933 р. він заснував партію «Іспанська фаланга» (falanga Espanola), до якої пізніше влилися ще кілька організацій націонал-синдикалістського спрямування, об'єднаних ідеалом «корпоративної держави». В 1933-1936 рр. був депутататом кортесів (парламенту Іспанії).

Також Хосе Антоніо був автором багатьох полемічних та програмних статей, віршів, включаючи гімн Фаланги «Обличчям до сонця» (Cara al sol).

Арешт і смерть[ред.ред. код]

Після приходу у 1936 до влади уряду Народного фронту заарештований, а 17 листопада «народний суд» Аліканте засуджує Хосе Антоніо до смертної кари за участь у збройному заколоті, і через 3 дні вирок приводиться у виконання.

Пам'ять[ред.ред. код]

В епоху правління Франциско Франко створюється культ Хосе Антоніо, він перепохований спочатку в Ескоріалі, а потім — в спеціально побудованій гігантської базиліці в Долині Полеглих, де у 1975 р. був похований і Франко.

Посилання[ред.ред. код]