Shigella

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Шигела
мікрофотографія Shigella sp.у зразку калу
мікрофотографія Shigella sp.
у зразку калу
Біологічна класифікація
Домен: Бактерії (Bacteria)
Тип: Proteobacteria
Клас: Gamma Proteobacteria
Ряд: Enterobacteriales
Родина: Enterobacteriaceae
Рід: Shigella
Castellani & Chalmers 1919
Види
S. boydii
S. dysenteriae
S. flexneri
S. sonnei
Посилання
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 620
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Shigella

Шигела (лат. Shigella) — рід грам-негативних нерухомох бактерій паличковидної форми, що не утворюють спор, і близькі за походженням до Escherichia coli і Salmonella. Причинний агент шигельозу людини та інших приматів[1].

Класифікація[ред.ред. код]

Відомі види Shigella класифіковані у чотири серогрупи:

Групи A—C фізіологічно подібні; S. sonnei (група D) може бути диференційований на підставі біохімічних випробувань метаболізму.

Патогенез[ред.ред. код]

Інфекція Shigella зазвичай передається через їжу (фекально-оральне забруднення). Залежно від віку і фізичного стану людини, лише 10 клітин може бути достатньо, щоб викликати інфекцію. Shigella викликає дизентерію, яка приводить до руйнування епітеліальних клітин слизистої оболонки сигмовидної і прямої кишок. Деякі штами воробляють ентеротоксини і Токсин Shiga, подібний до веротоксину бактерії E. coli O157:H7[2].

Найзагальніші симптоми — діарея, лихоманка, нудота, рвота, спазми живота і бажання викликати рух у кишківнику. Стул може містити кров, слиз або гній (дизентерія). У окремих випадках, молоді діти можуть мати припадки. Симптоми можуть проявитися через тиждень після зараження, але частіше всього починаються від двох до чотирьох днів після споживання зараженої їжи. Симптоми зазвичай протікають протягом кількох днів, але можуть і протягом тижнів.

Дизентерія викликана Shigella лікується ампіциліном, TMP-SMX або фторхінолонами, наприклад ципрофлоксацином.

Посилання[ред.ред. код]

  1. Ryan KJ; Ray CG (editors) (2004). Sherris Medical Microbiology (вид. 4th ed.). McGraw Hill. ISBN 0-8385-8529-9. 
  2. Hale TL, Keusch GT (1996). Shigella. In: Baron's Medical Microbiology (Barron S et al, eds.) (вид. 4th ed.). Univ of Texas Medical Branch. (via NCBI Bookshelf) ISBN 0-9631172-1-1.