Xbox 360

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Xbox 360 logo.svg
Xbox 360
Ліворуч: Xbox 360 Elite, праворуч: Xbox 360 S та новий контролер
Виробник Microsoft
Сімейство Xbox
Тип Гральна консоль
Покоління Сьоме покоління
Дата виходу
Носій DVD, CD
Зворотня
сумісність
Xbox
Попередник Xbox
Наступник Xbox One

Xbox 360 — гральна консоль сьомого покоління. Друга за рахунком гральна система (перша — Xbox), випущена компанією Microsoft. Основними конкурентами Xbox 360 є Sony PlayStation 3 та Nintendo Wii. Розроблена спільно з компаніями IBM, ATI і SiS. Сервіс Xbox Live дозволяє грати через мережу, завантажувати різноманітний контент: демоверсії, трейлери, музику, ТБ-шоу тощо Є три різновиди цієї консолі: Arcade, Pro і Elite (версії Core і Premium зняті з виробництва, їх замінили Arcade і Pro відповідно).

22 листопада 2005 відбувся офіційний запуск в США. За перші два тижні з початку продажів у США було продано понад 400 тис. комплектів Xbox 360. До кінця 2005 року з'явилася у Європі і Японії. Реліз у Японії виявився невдалим, — за півтора року було продано всього 420 тис. консолей.

Назву Xbox 360 в Майкрософт вибрали не відразу. Були варіанти Xenon, Xbox 2, Xbox Next та NextBox. Від варіанту Xbox 2 відмовилися через назву головного конкурента — PlayStation 3.

Технічні характеристики[ред.ред. код]

 • Процесор IBM Xenon (архітектура PowerPC), містить 3 симетричних ядра (по два апаратних потоки на кожне) що працюють на загальній тактовій частоті 3,2 ГГц.
 • 1 Мбайт загального кешу L2
 • Графічний чип Xenos від ATI
 • 10 Мбайт вбудованої пам'яті eDRAM, 500 млн полігонів в секунду
 • 512 Мбайт ОЗУ (вона використовується і CPU, і GPU)

Заявлена сумарна продуктивність системи — 1 Т FLOPS (продуктивність CPU — 115 Гфлопс) Підтримка режимів: 480i, 480p, 720p, 1080i, 1080p, співвідношення сторін 4:3 і 16:9. На деяких телевізорах HDTV-ready спостерігається несумісність. Проблему обіцяли виправити у наступних оновлення.

 • Знімний жорсткий диск на 20/60/120 Гбайт (опціонально)
 • Привід DVD-ROM

Приставка поставляється в трьох варіантах — Arcade, Pro і Elite. Варіанти Arcade і Pro — заміна ранніх версій Core і Premium. Оновлені варіанти комплектуються новими материнськими платами: Falcon або Jasper. На обох материнських платах присутня покращена система охолодження і HDMI-вихід. Материнські плати Falcon, на відміну від Zephyr, комплектуються 65 нм центральним процесором, що дозволило зменшити тепловиділення системи і енергоспоживання. Консолі на базі материнської плати Falcon стали комплектуватися блоком живлення з вихідною потужністю 175 ват, на відміну від 203 ват на попередніх версіях консолі.

До базової комплектації (Arcade) входять бездротовий ігровий контролер, карта пам'яті на 256 Мбайт для збереження ігор, кабель для підключення до телевізора через композитний вхід або інтерфейс SCART і кілька «аркадних» ігор на DVD-диску. Додатково можна придбати необхідні пристрої (жорсткий диск, HDTV-відеокабель, HDMI-видеокабель, ПДУ і т. д.).

Після початку продажу стали відомі деякі недоробки в апаратній частині приставки: так, при спробі змінити положення консолі з вертикального на горизонтальне (або навпаки), вставлений в оптичний привід консолі (Hitachi-LG GDR-3120L) диск з високою часткою ймовірності буде зіпсований.

Xbox 360 Pro[ред.ред. код]

Pro-комплектація прийшла на зміну Premium-версії консолі. У нових версіях консолі поставили нову материнську плату і поліпшену систему охолодження, завдяки якій приставка менше нагрівається. Комплектація стала найкращим вибором для тих, хто не хоче купувати Elite-версію, але бажає мати вінчестер і компонентний кабель. Крім цього, комплектація мало відрізняється від Elite-версії, що видно в таблиці вище. Версія припинила своє існування. Доказом цього служать нові партії Arcade, на коробках яких присутні тільки вона сама і Elite-комплектація.

Xbox 360 Elite[ред.ред. код]

Напередодні різдвяних свят 2006, приблизно в один і той же час із запуском PlayStation 3 і Wii в США, через офіційний сайт приставки Microsoft стало можливим придбати спеціальну «елітну» версію апарату. Відмінності від звичайний версії: чорна приставка, чорний геймпад і чорна гарнітура для мережевого спілкування. Крім того, в комплекті з Elite-приставкою йде жорсткий диск ємністю 120 Гбайт (наприкінці 2009 року з'явилися версії з жорстким диском об'ємом 250 Гб), однак його можна придбати і за окрему плату для версій Arcade або Pro. Також додається стандартний набір інтерфейсів для підключення приставки як до звичайного, так і до HD-телевізора або монітора.

Xbox 360 Arcade[ред.ред. код]

Спочатку, молодшою редакцією була консоль Xbox 360 Core. 23 жовтня 2007 Майкрософт замінила її на «аркадні» видання. Воно виділяється тим, що містить 5 ігор Live Arcade безкоштовно. У перших варіантах Xbox 360 Arcade комплектувалася бездротовим геймпадом, картою пам'яті на 256 Мбайт і диском Xbox Live Arcade. Останні варіанти комплектації не містять у собі карту пам'яті, оскільки приставка містить в собі 256 Мбайт вбудованої пам'яті. Також, як і у старших комплектацій, у Xbox 360 Arcade є HDMI-вихід.

Операційна система[ред.ред. код]

Xbox 360 працює під управлінням операційної системи, написаної спеціально для цієї приставки. Ця операційна система, яку аналітики називають «Xbox 360 OS», є на 90% переписаною операційною системою для перших Xbox (т. зв. «Xbox OS»), а та, в свою чергу, є на 90% переписаною Windows 2000[Джерело?]. Таким чином, в операційній системі, під управлінням якої працює Xbox 360, трохи менше одного відсотка коду з Windows 2000, а все інше — спеціально написані заміни та доповнення. Проте, варто зазначити, що йдеться про першу прошивку. У наступних прошивках йде модифікація ядра паралельно з десктопними версіями Windows, але з акцентом на апаратне забезпечення. Остання версія прошивки має пошарове завантаження (як в Windows 7) і ядро, аналогічне MinWin. Так само додалася підтримка ZuneHD і сервісів Zune.

Робота з оригінальною Xbox[ред.ред. код]

Частково працює з іграми для оригінальної Xbox. Деякі ігри (найбільш вдалі, на думку Microsoft) входять до списку сумісності і запускаються через вбудований емулятор, оновлюваний через Xbox Live або в офлайн-режимі з CD-R дисків, самостійно записаних користувачем. Для роботи емулятора обов'язково жорсткий диск, на якому знаходяться профілі ігор, патчі та інша службова інформація.

Ігри, яких немає в списку сумісності, не запускаються. Список сумісності поповнюється з кожним оновленням програмного емулятора перше Xbox. Оновлення емулятора відбувається при завантаженні в привід диска від старої консолі.

Xbox Live[ред.ред. код]

У день запуску Xbox 360 Microsoft оновила мережевий сервіс Xbox Live і додала до нього безкоштовний варіант підписки «Silver». Xbox Live Silver не потребує абонентської плати і доступний у всіх варіантах приставки. Все, що потрібно зробити користувачеві, — створити свій профіль. При цьому він отримує доступ до офіційних форумів приставки, доступ до Xbox Live Arcade і Marketplace і можливість спілкуватися з іншими користувачами через Xbox Live. У підписку «Silver» не входить повноцінна підтримка мережевої гри, проте в деяких іграх з відносною мережевий підтримкою (наприклад, Viva Piñata) користувачі «Silver» зможуть грати по мережі. «Silver»-аккаунт також підтримує голосове спілкування і відеоконференції, для роботи яких необхідні спеціальні гарнітура і USB-камера Xbox Live Vision, відповідно.

Основний варіант підписки «Gold» надає користувачеві всі можливості «Silver», а також повноцінну мережеву гру, за межами сторонніх сервісів, про які було сказано вище. Крім того, власники платних облікових записів можуть отримувати доступ до деяких безкоштовних файлів дещо раніше, ніж ті, хто користується безкоштовним обліковим записом. На 6 січня 2009 в Xbox Live було зареєстровано понад 17 мільйонів передплатників. [Джерело?]

Аксесуари[ред.ред. код]

Для консолі є багато аксесуарів, таких як дротові і бездротові контролери (джойстики), змінні передні панелі, гарнітури (бездротова й провідна) і камера для розмов по Live, клавіатура Messenger Kit для чату, карти пам'яті з ємністю 128, 256, 512 мегабайт, жорсткі диски (120, 60 і 20 гігабайт) і ще дуже багато речей, стилізованих під Xbox 360.

 • Wireless Headset — бездротова гарнітура, працює в частотному діапазоні 2,4 ГГц на відстані до 9 метрів від консолі. Вбудованої батареї вистачає на 8 годин роботи. Зарядка здійснюється за допомогою пристрою, що йде в комплекті.
 • Wireless + PC AN08 — бездротова гарнітура для ПК, працює в частотному діапазоні 2,4 ГГц на відстані до 9 метрів від контролера, який живить з USB від ПК. Входить дві пальчикові батарейки. Має сумісність з Xbox 360.
 • Messenger Kit — клавіатура, що вбудовується в джойстик для швидкого набору повідомлень. Підсвітка клавіатури дозволяє набирати текст у темряві.
 • Hard Drive — знімний жорсткий диск. Є варіанти на 20, 60, 120 і 250 Гб.
 • HD-DVD Player — зовнішній оптичний привід для читання HD-DVD дисків. Зараз випуск припинений.
 • Headset — провідна гарнітура для голосового спілкування.
 • Play & Charge Kit — дає додатковий час для гри, коли батареї контролера вже майже розрядилися. Без підзарядки можна грати близько 30 годин. Рівень заряду показується спеціальним індикатором.
 • Quick Charge Kit — зарядний пристрій для зарядки двох акумуляторних батарей.
 • Universal Media Remote — мультимедійний пульт для управління консоллю. Має підсвічування для роботи в темноті.
 • Wireless Networking Adapter — WiFi адаптер.
 • Wireless Racing Wheel — бездротове кермо.
 • Live Vision — камера для спілкування в відеочаті та для ігор, де реалізовано розпізнавання рухів.
 • Special Edition Faceplates — знімні лицьові панелі.

Проект Natal[ред.ред. код]

Проект Natal (англ. Project Natal) — кодове ім'я проекту «контролю без контролера» (англ. controller-free gaming and entertainment experience), що розробляється Майкрософт, завдяки якому користувач зможе взаємодіяти з консоллю без геймпада або будь-яких інших маніпуляторів за допомогою жестів, голосових команд, рухи тіла. Натал являє собою периферійний пристрій, що підключається до приставки. У пристрій вбудовані дві високоякісні відеокамери, здатні сканувати тривимірний простір і датчики розпізнавання голосу . Майкрософт заявляє, що пристрій буде сумісний з усіма існуючими моделями Xbox 360 . Передбачається, що Natal можна буде використовувати як в іграх, так і в новому поколінні застосунків для Xbox 360, в тому числі і в NXE.

New Xbox Experience (NXE)[ред.ред. код]

Приклад втілення на Xbox Live.

В ході прес-конференції Microsoft на виставці E ³ 2008 була анонсована нова оболонка (англ. dashboard) — «The New Xbox Experience». Саме меню стане тривимірним, а гравці зможуть створювати свої аватари, зовні схожі на Mii — аватарів власників Nintendo Wii. Крім нового дизайну, додасться кілька нових функцій. Чи стане можливим частково записувати ігри на жорсткий диск для скорочення часу завантаження під час гри і рівня шуму консолі, але диск потрібен буде для перевірки на легальність і запуску гри. Буде додана можливість створювати «вечірки» (англ. Parties) — своєрідні чати або конференції серед друзів, в ході яких можна обмінюватися повідомленнями, фотографіями та відео, зокрема, буде реалізована можливість спільного перегляду куплених в Xbox Live фільмів і серіалів. Крім того, додасться розділ Primetime, в якому користувачі Xbox Live зможуть брати участь в інтерактивних тривимірних версіях ТБ-передач. Першою такою програмою була заявлена 1 vs. 100. Офіційно NXE вийшла в світ 19 листопада 2008. Але 1 листопада 2008 на західних торрентах з'явилася урізана версія NXE (без функції Avatars), більшість власників Xbox 360 вже випробували цю версію і багатьом вона сподобалася.

Захист від копіювання і злом приставки[ред.ред. код]

Як і інші консолі, Xbox 360 оснащена системою захисту від піратства, що допускає запуск ігор тільки з ліцензійних дисків. Однак ця система була зламана шляхом перепрошивання приводу DVD-ROM приставки. Для злому приводу, потрібно зняти гарантійну пломбу (для обережного зняття, без пошкодження, використовується прогрівання побутовим феном для волосся, протягом 20-30 секунд).

Також кожен привід DVD-ROM приставки має свій внутрішній ключ. При розбіжності цього ключа з ключем, записаним в материнській платі, запуск ігор неможливий.

Технічні проблеми[ред.ред. код]

Три червоних вогню, що повідомляють про «спільному відмову системи», відомо серед геймерів, як «червоне кільце смерті» (англ. red ring of death)

З самого свого запуску в 2006 році приставка Xbox 360 отримала «погану славу» у преси і споживачів через низьку надійність і великий відсоток браку.

Основною проблемою є перегрів системи, що приводить до виходу з ладу пристрою. На думку німецького технічного журналу «c't», основною причиною цієї поломки є використання неправильного типу безсвинцевого припою і недостатнього охолодження. Ця проблема в кінцевому результаті була визнана компанією, так колишній віце-президент Interactive Entertainment Business, Entertainment and Devices Division в Microsoft Пітер Мур (Peter Moore) визнав, що всі 11,6 млн консолей, випущених за перші 19 місяців продажу, мають серйозні недопрацювання, здатні привести до повної поломки системи. Проте, Microsoft не почала відкликати всі консолі, а замість цього збільшила термін гарантії до трьох років.

Надалі випуск консолей з браком припинили і почався випуск оновлених приставок. Проблема перегріву в них вирішується шляхом переходу на новий 65-нм техпроцес і збільшення ефективності охолодження системи за рахунок встановлення потужніших вентиляторів (причому тихіших, ніж у першій редакції), також був доданий додатковий радіатор. Пізніше надходили відомості про зламані консолях, зроблених вже по 65-нм техпроцесу, але ці випадки були одиничними і згодом було встановлено, що консолі були пошкоджені в результаті неправильної експлуатації (установка у джерел тепла, в замкнутому просторі, де порушена циркуляція повітря, переміщення консолі під час роботи і т. д.).

Другий технічною проблемою дуже часто називається те, що приставка нібито мимоволі дряпає диски. Однак навіть численні тести, що з'являються в пресі і які доводять, що найбільш часто цього схильні до приставки, обладнані приводом від Toshiba (нині встановлюються приводи Lite-On), не змогли вплинути на позицію Microsoft, яка стверджує, що проблема викликана виключно неправильної експлуатації приставки, про що свідчить те, що у всіх випадках диск дряпався через зміну положення консолі під час роботи.

Чергова проблема Microsoft Xbox 360 — помилка E74. Імовірно, ця проблема викликана поломкою ANA / HANA чипа, можливо, через «гарячого» підключення апарата до телевізора або проблемою з GPU.

Ревізії версій Xbox 360: Xenon — Zephyr — Falcon — Jasper (Головні відмінності)[ред.ред. код]

Перша версія «залізною начинки» (ревізія) приставки отримала назву Xenon. Її відмітними особливостями було те, що CPU і GPU (центральний процесор і графічний процесор) були виготовлені за 90nm технології. А також у консолей з залізом Xenon був відсутній HDMI вихід.

Xbox 360 комплектувався і комплектується кількома ревізіями материнських плат: Xenon, Zephyr, Falcon і Jasper. До Zephyr'a існувала тільки одна ревізія, Xenon, вона була базовою і з'явилася при виході Xbox 360 на ринок. На всіх материнських платах (крім Xenon) присутня покращена система охолодження і HDMI-вихід. Консолі на базі материнської плати Falcon комплектуються блоком живлення з вихідною потужністю 175 ват, на відміну від 203 ват на материнських платах Zephyr і старіших версіях. Пізніше вийшла ревізія Jasper з блоком живлення 150 ват.

Найстаріша (базова) ревізія Xbox 360 була ненадійна, основною проблемою цієї ревізії був перегрів GPU. Стару версію легко відрізнити від новіших, поліпшених — в ній відсутня HDMI порт. У даний момент ревізія без HDMI порту в продажу відсутні, починаючи з грудня 2007 року у продажу з'явилася ревізія Zephyr з HDMI і додатковим радіатором для охолодження GPU.

Наступною ревізією після Zephyr була ревізія Falcon. На відміну від Zephyr в ревізії Falcon ЦПУ був виготовлений за новою 65 нм технології, а ГПУ за старою 90 нм технології, проблема з перегрівом була вирішена, але з'явилася нова, помилка Е74. Відрізнити ревізію Falcon можна по БП потужністю 175 Ватт.

Починаючи з 23 жовтня 2008 року (першою була виявлена консоль з цією датою) з'явилася нова ревізія консолі Xbox 360 під назвою Jasper, її відмінність від Falcon і Zephyr полягає в тому, що і GPU і CPU зроблені за технологією 65 нм, що дозволяє зменшити тепловиділення і максимально виключити поломку консолі від перегріву. Першою з материнською платою ревізії Jasper у продажу з'явилася версія Xbox 360 Arcade.

Відрізнити Jasper можна по блоку живлення. Вихідна потужність БП ревізії Jasper — 150 ват, також змінилася сила струму: 12,1 А проти 14,2 А в Falcon і 16.5 А у Zephyr (дані про силу струму можна подивитися на самій консолі).

Розробка застосунків[ред.ред. код]

Розробка застосунків (в основному, ігрової спрямованості) тепер є дуже простою. За допомогою XNA Game Studio можна досить швидко створити високоякісну гру для Windows і відразу перенести її на XBOX360 і ZuneHD. XBOX 360 дозволяє завдяки .NET Framework використовувати безліч всіляких програм різної спрямованості. Створювати їх в цілому нескладно, знадобляться тільки Visual Studio і XNA Game Studio.

Джерела[ред.ред. код]

Офіційний сайт