Інтардер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Інтардер (англ. intarder) — ретардер поєднаний з коробкою передач. Інтардер являє собою гідродинамічне, або електродинамічне[1] гальмо-уповільнювач з інтенсивним теплообміном, що не зношується. Система створює гальмівне зусилля на валі відбору потужності коробки передач. Як робоча рідина використовується мастило. Перевага такого принципу роботи полягає в тому, що створюване гальмівне зусилля впливає безпосередньо на вихідний вал коробки передач і через карданний вал — на колеса автомобіля. Інтардер постійно підтримує гальмівне зусилля, навіть у момент перемикання передачі та не залежить від обертів двигуна і стану зчеплення. Застосовується на вантажівках, автобусах, тракторах і деяких видах бронетехніки.

Принцип роботи[ред. | ред. код]

При залученні функції гальма-сповільнювача гідронасос за короткий час подає необхідну кількість масла у внутрішню порожнину інтардеру, де обертається крильчатка ротора, з'єднаного з вихідним валом коробки передач через зубчасту передачу пускового приводу. Лопаті ротора і статора розташовуються зустрічно по відношенню один одному. Ротор розганяє потік масла в камері інардеру і воно нагнітається в порожнини нерухомих лопастей статора, звідки повертається назад на лопаті ротора. При попаданні зустрічного потоку масла на лопаті ротора виникає зворотний обертальний момент, проти напрямку обертання ротора. Таким чином і створюється гальмуючий момент, який передається назад на вихідний вал коробки передач, тобто на трансмісію. Відбувається гальмування автомобіля. Виникаюча при цьому енергія гальмування перетвориться в теплову, яка відводиться в контур охолодження двигуна[2].

Поява і необхідність системи[ред. | ред. код]

У середньо і великотоннажних вантажівках і автобусах, вага яких перевищує 20 тонн, вага деталей трансмісії може становити до 5 % ваги всієї машини. Звідси величезна інерція цих деталей. Тому є необхідність сповільнення ходу трансмісії, що і робить інтардер. Також інтардер допомагає темпомату контролювати обороти двигуна. На якій марці автомобіля вперше з'явився цей механізм, достеменно не відомо.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. http://trucks.autoreview.ru/archive/2007/04/retarder/ С вулкана - на ретардере(рос.)
  2. http://www.zf.com/eu/content/ru/russia/corporate_ru/products_services_ru/product_overview_ru/lkw_intarder_ru/lkw_intarder.html Интардер Безопасное торможение(рос.)