Інформатик

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Інформатик [1] (нім. Informatiker, англ. computer scientist) — учений, що вивчає інформатику, науку про теоретичні основи інформації й обчислень та їх застосування[2].

Інформатики, як правило, працюють над теоретичною складовою комп'ютерних систем, на відміну від апаратної частини, на якій переважно зосереджені комп'ютерні інженери (хоча ці складові частково збігаються). Попри те, що інформатик може займатись і роботою в конкретній галузі (наприклад, алгоритми та структури даних, розробка і проєктування, розробка програмного забезпечення, теорія інформації, теорія баз даних, теорія складності обчислень, чисельний аналіз, теорія мов програмування, комп'ютерна графіка, комп'ютерний зір), його основним полем діяльності є теоретичні дослідження обчислювальної техніки, на яких ґрунтуються ці галузі[3].

Основне завдання інформатиків — розробити або перевірити моделі, часто математичні, для опису властивостей комп'ютерних систем (процесори, програми, комп'ютери, які взаємодіють з людьми, комп'ютери, які взаємодіють з іншими комп'ютерами тощо) із загальною метою пошуку системи, яка дає корисні переваги (швидше, менше, дешевше, точніше тощо).

Освіта

[ред. | ред. код]

Більшість інформатиків повинні мати ступінь доктора, магістра або бакалавра в галузі комп'ютерних наук чи подібних галузях, таких як інформація і комп'ютерні науки, або тісно пов'язаних дисциплінах, як математика[3] або фізика[4]. Для програміста важливою є схильність до математики.

Для інформатика важливі також хороші комунікативні навички, оскільки ключова роль хорошого вченого — це передавання результатів для використання іншими; як правило, за допомогою добре підготовлених публікацій та презентацій. Крім того, оскільки інформатики часто працюють в командах над реальними проєктами, вони повинні мати можливість ефективно спілкуватися з комп'ютерним персоналом, таким як програмісти й менеджери, а також з користувачами або іншим персоналом, який може не мати технічного досвіду роботи з комп'ютером[5].

Галузі спеціалізації

[ред. | ред. код]

Зайнятість

[ред. | ред. код]

Інформатиків часто наймають фірми, які випускають програмне забезпечення, науково-дослідні і дослідно-конструкторські організації, де вони розробляють теорії, що дозволяють створювати нові технології. Інформатики також працюють в освітніх установах, таких як університети. Інформатики можуть більш практично застосувати свої знання, займаючись розробкою програмного забезпечення тощо. Їх можна зустріти як у галузі консалтингу щодо інформаційних технологій, так і з математики, зважаючи на те, як галузь пов'язана з математикою[6]. Інформатики, що працюють у промисловості, можуть переходити на управлінські посади або керувати проєктами[5].

Вважається, що інформатики мають хороші перспективи працевлаштування. Це, зокрема, пояснюється дуже швидким зростанням галузі проєктування комп'ютерних систем та супутніх послуг, а також сфери розробки програмного забезпечення, яка, за прогнозами, є однією з найдинамічніших галузей економіки[3].

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Стан та перспективи компетентнісної підготовки фахівців–інформатиків за кредитно-модульною системою (PDF). https://dspace.uzhnu.edu.ua (укр.) . Закарпатський державний університет. Архів оригіналу (PDF) за 13 січня 2021. Процитовано 11 січня 2021. {{cite web}}: |first= з пропущеним |last= (довідка)
  2. Orsucci, Franco F.; Sala, Nicoletta (2008). Reflexing Interfaces: The Complex Coevolution of Information Technology Ecosystems, Information Science Reference. с. 335. ISBN 978-1599046273.
  3. а б в Computer and Information Research Scientists. U.S. Bureau of Labor Statistics. 29 березня 2012. Архів оригіналу за 2 квітня 2012. Процитовано 9 вересня 2019.
  4. Fields of Employment for Physics Bachelors in the Private Sector, tuty of 2010 & 2012 Combined. American Physical Society. Архів оригіналу за 17 жовтня 2011. Процитовано 9 вересня 2019.
  5. а б Perry, Benjamin Beau. What is a computer scientist?. The University of Newcastle. Архів оригіналу за 21 серпня 2016. Процитовано 11 січня 2021.
  6. Computing Disciplines & Majors (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 6 вересня 2019. Процитовано 9 вересня 2019.