Програміст

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Програміст за роботою

Програміст, також програмник[джерело?] — фахівець, що займається програмуванням, виконує розробку програмного забезпечення (в простіших випадках — окремих програм) для програмованих пристроїв, які, як правило містять один чи більше CPU. Прикладами таких пристроїв є: настільні персональні комп'ютери, мобільні телефони, смартфони, комунікатори, ігрові приставки, сервери, суперкомп'ютери, мікроконтролери та промислові комп'ютери.

Робота програміста переважно високооплачувана, проте різниться залежно від організації, від країни та знань і практичного досвіду програміста. Останні два критерії чи не найголовніші.

Помилково програмістом деколи називають системного адміністратора та інших спеціалістів ІТ, які займаються налагодженням та підтримкою роботи комп'ютерної техніки з використанням уже готового програмного забезпечення.

Сленг[ред.ред. код]

В середовищі програмістів крім офіційної наукової термінології можна почути багатий комп'ютерний сленг. Переважно це перекручені на власний манер англомовні терміни, транслітерали або своєрідний їхній переклад. Також зустрічаються спрощення складних наукових термінів.

Інструменти програміста[ред.ред. код]

  • IDE — інтегроване середовище розробки, прикладами якого є Microsoft Visual Studio (мови Visual Basic .NET, C++ та ін.) і Embarcadero Delphi. В Linux/Unix-системах відомі, передусім, вільні відкриті інструментальні системи KDevelop і Eclipse (обидві підтримують декілька мов програмування: Java, C++, Python та ін.), які дозволяють розробляти програми як для Windows, так і для Linux.
  • SDK — Software Development Kit — набір програм, необхідних для розробки ПЗ на певній мові програмування.
  • DDK — Driver Development Kit — набір програм, необхідних для розробки драйверів.

Програми, які зазвичай входять в SDK:

  • Компілятор — транслює вихідний код, зрозумілий програмістові, в машинну мову, зрозумілу процесорові. Якщо програма призначена для виконання програм у певній віртуальній машині(наприклад, віртуальна машина Java) то компілятор виступає в ролі транслятора тексту програми у специфічний код даної віртуальної машини. Для виконання такого коду у SDK зазвичай включається відповідний інтерпретатор коду.
  • Зневаджувач (англ. debugger) — утиліта, що дозволяє спостерігати за процесом виконання програми, шляхом зупинення програми в певній точці та покрокового виконання інструкцій. При цьому можна контролювати зміну значень змінних, масивів, тощо. Таким чином відбувається виявлення та усунення багатьох вад програм.

Див. також[ред.ред. код]