Бакалавр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Бакала́вр,[1] заст. бакаля́р[2] — це освітній ступінь, що здобувається на першому рівні вищої освіти та присуджується закладом вищої освіти у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти освітньо-професійної програми, обсяг якої становить 180—240 кредитів ЄКТС (Європейської системи трансферу оцінок)[3].

Перший (бакалаврський) рівень вищої освіти відповідає сьомому рівню Національної рамки кваліфікацій і передбачає здобуття особою теоретичних знань та практичних умінь і навичок, достатніх для успішного виконання професійних обов'язків за обраною спеціальністю.

Підготовка до освітнього ступеня бакалавр[ред. | ред. код]

Особа має право здобувати ступінь бакалавра за умови наявності в неї повної загальної середньої освіти.

Освітньо-професійна програма підготовки бакалавра реалізується закладами вищої освіти II—IV рівнів акредитації.

Термін навчання[ред. | ред. код]

  • Нормативний термін навчання визначається програмою, але не може перевищувати чотирьох—п'яти років.
  • Нормативний термін навчання осіб, що мають освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста за відповідною до напряму підготовки спеціальністю, зменшується на один — два роки.

Документи про здобуття освіти[ред. | ред. код]

Особи, які успішно пройшли державну атестацію, отримують документи встановленого зразка про здобуття вищої освіти за відповідним напрямом підготовки та кваліфікації бакалавра.

Особи, які в період навчання за освітньо-професійною програмою підготовки бакалавра у закладах вищої освіти другого — четвертого рівнів акредитації припинили подальше навчання, мають право за індивідуальною програмою здобути освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста за однією із спеціальностей, відповідних напряму підготовки бакалавра, у тому самому або іншому акредитованому закладі вищої освіти.

В Казахстані[ред. | ред. код]

Бакалавр — академічний ступінь, що присуджується особам, які засвоїли відповідні освітні програми вищої освіти. Особи, які завершили навчання за професійною програмою навчання вищої освіти з присудженням академічного ступеня «бакалавр», можуть займати посади, для яких кваліфікаційними вимогами передбачено наявність вищої освіти.

Зміст професійних навчальних програм вищої освіти передбачає вивчення циклу загальноосвітніх дисциплін, циклу базових дисциплін, циклу профілюючих дисциплін, а також проходження професійної практики за відповідними спеціальностями. Кожен цикл дисциплін складається з дисциплін обов'язкового компонента і компонента за вибором. Дисципліни з компонента за вибором учня в кожному циклі повинні змістовно доповнювати дисципліни обов'язкового компонента. Університети мають право на конкурсній основі розробляти і впроваджувати інноваційні освітні програми, що містять нові якісно вдосконалені технології, методи та форми навчання.

Термін освоєння професійних навчальних програм вищої освіти визначається державним загальнообов'язковим стандартом вищої освіти і повинен становити не менше 4 років[4].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Бакалавр // Словник української мови : у 20 т. — К. : Наукова думка, 2010—2022.
  2. Бакаляр // Словник української мови : у 20 т. — К. : Наукова думка, 2010—2022.
  3. Закон України про вищу освіту. Архів оригіналу за 9 травня 2015. Процитовано 24 червня 2015. 
  4. Закон Казахстану про вищу освіту. Архів оригіналу за 2 квітня 2019. Процитовано 1 червня 2019. 

Посилання[ред. | ред. код]