Інцидент з втечею Василя Матузка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Інцидент з втечею Василя Матузка
Місце розташування Демілітаризована зона[1]
Дата й час 23 листопада 1984[1]
Час/дата початку 23 листопада 1984
Час/дата закінчення 23 листопада 1984
Учасник(и) Південна Корея[1], КНДР[1] і США[1]
Кількість постраждалих 10[1]
Кількість поранених 6[1] і 1[1]
Кількість загиблих 4[1], 3[1] і 1[1]
Описано за адресою nytimes.com/1984/11/27/world/dmz-defector-says-he-acted-freely.html(англ.)

Інцидент з втечею Василя Матузка — збройний конфлікт, що відбувся 23 листопада 1984 року в корейській демілітарізованій зоні.

Перебіг подій

[ред. | ред. код]

У 1984 році громадянин СРСР Василь Яковлевич Матузок, 22-річний студент МДІМВ, перебував на стажировці у КНДР. За одними даними його було відряджено до радянського посольства у Пхеньяні, за іншими — він перебував у складі делегації, яку очолював заступник міністра закордонних справ СРСР Михайло Капиця[2][3][4].

23 листопада Матузок у складі делегації з громадян соціалістичних держав відвідав частину демілітаризованої зони (Об'єднану зону безпеки) на кордоні з Південною Кореєю. Він вирішив використати цю можливість, щоб втекти в США, про що давно мріяв[2][5]..

Матузок зробив вигляд, що хоче зробити світлину з північнокорейським солдатом, наблизився до кордону, після чого перебіг на південнокорейський бік. Північнокорейські військові відкрили вогонь по Матузку з пістолетів, проте не влучили. Матузок пробіг повз американських солдатів зі спеціального американсько-південнокорейського підрозділу об'єднаних сил безпеки (англ. Joint Security Force), що стояли на посту біля кордону, і англійською мовою попросив їх допомогти та прикрити його.

Понад 20 північнокорейських солдатів кинулись навздогін за Матузком на південнокорейську сторону. Ті, що бігли попереду, почали стріляти в Матузка, але він знову залишився неушкодженим і зміг сховатися. Американські та південнокорейські солдати почали стріляти у північнокорейців. Почалась перестрілка. До американських та південнокорейських військових невдовзі прибуло підкріплення — взвод швидкого реагування, який очолював командир об'єднаних сил безпеки.

Засілих північнокорейців обстріляли з 40-мм гранатомета. Під час перестрілки було вбито одного південнокорейського солдата (рядовий 1-го класу або капрал Чан Мен-Гі[6][7]) та поранено одного американського. З північнокорейського боку було вбито трьох солдатів і поранено за деякими джерелами від одного до п'яти. Перестрілка тривала приблизно 20 хвилин.

Невдовзі засілі в садку північнокорейці підняли руки вгору, показуючи що вони здаються. Північнокорейський офіцер зателефонував американському офіцеру і попросив дозволу шести неозброєним північнокорейцям забрати вбитих та поранених. Після надання дозволу, американське командування наказало своїм силам припинити вогонь.

Згодом, північнокорейська пропаганда стверджувала, що Матузок випадково перетнув кордон з Південною Кореєю, а північнокорейські солдати просто хотіли попередити його, але американці та південнокорейці почали в них стріляти. За словами північнокорейської пропаганди американці викрали Матузка. Шведські та швейцарські спостерігачі, що перебували на північнокорейському боці, згодом стверджували, що одразу після перестрілки та запеклої суперечки, північнокорейський офіцер застрелив двох північнокорейських військовослужбовців (ймовірно, за те, що вони впустили Матузка).

Наслідки

[ред. | ред. код]

26 американських та 17 південнокорейських військовослужбовців, що брали участь у інциденті, отримали нагороди, зокрема, чотирьох американців було нагороджено «Срібною Зіркою»[8].

Василь Матузок перебрався у США. Він змінив прізвище, працював у готелі, вивчав міжнародні відносини в університеті. Його подальша доля невідома.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в г д е ж и к л м Haberman C. DMZ Defector Says He Acted FreelyНью-Йорк таймс, 1984.
  2. а б Hanson, Col. Thomas (31 березня 2017). A Forty-Minute Korean War: The Soviet Defector Firefight in the Joint Security Area, Panmunjom, Korea, 23 November 1984. Army Historical Foundation. Архів оригіналу за 15 August 2017.
  3. Студент перебежчик Вася Матузок и что с ним было дальше
  4. Ассоциация. Архів оригіналу за 13 лютого 2022. Процитовано 13 лютого 2022.
  5. Aeppel, Timothy (5 травня 1986). For defectors, life can be lonely. Christian Science Monitor. Архів оригіналу за 1 March 2016.
  6. General revisits deadly 1984 Thanksgiving firefight at DMZ. Архів оригіналу за 9 березня 2016. Процитовано 13 лютого 2022.
  7. A Forty-Minute Korean War: The Soviet Defector Firefight in the Joint Security Area, Panmunjom, Korea, 23 November 1984. Архів оригіналу за 15 серпня 2017. Процитовано 13 лютого 2022.
  8. Shadows of War. Архів оригіналу за 13 лютого 2022. Процитовано 13 лютого 2022.