Іштувегу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Іштувегу
Median Empire.jpg
Народився 7 століття до н. е.
Екбатана, Хамадан, Центральний округ[d]
Помер 6 століття до н. е.
Діяльність суверен
Титул цар Мідії[d]
Посада король
Конфесія Зороастризм
Батько Увахшатра
У шлюбі з Ариеніс[d]
Діти Мандана Медійська[d] і Амітіс Шахбану[d]

Іштувегу (Астіаг) (грец. Ἀστυάγης, аккд. Ištumegu, перс. ایشتوویگو) — цар Мідії в 585—550 р. до н. е.

Іштувегу був сином царя Увахшатри, останнім мідійським царем. В кінці його царювання Мідія була завойована перським царем Киром II. Про цю війну відомо дуже мало, відомо лише, що вона тривала три роки і була дуже напруженою. Спочатку вдача, начебто, була на боці мідійської армії. Іштувегу зумів розбити персів у відкритій битві і підійти до їхньої столиці Пасаргадам. Але тут він отримав поразку, начебто через те, що більша частина мідійської знаті зрадила Іштувегу і перейшла на бік Кіра. Іштувегу з залишками армії відступив.

Остання битва в цій війні відбулась бл. 550 р. до н. е. під стінами мідійської столиці Екбатанами. Тут мідійська армія отримала нищівну поразку, а сам Іштувегу був взятий у полон. Однак історики розбігаються у думках щодо подальшої долі Іштувегу. Геродот пише, що перси кинули його у в'язницю, де він і помер, грецький історик Ктесій згадує, що Іштувегу був призначений правителем Парфії, а згідно третьої версії зісланий в Гірканію. Також згадується, що після цього, під приводом поїздки до доньки, перси завели Іштувегу в пустелю і залишили його там. Як би там не було, зі смертю Астіага Мідійське царство припинило своє існування.

Згідно Геродота[1], Кір II був його онуком. Іштувегу побачив дивний сон, який був так витлумачений: начебто Кір (син його доньки і знатного перса) займе його трон, і Мідією заволодіють перси. Тоді він наказав сановнику Гарпагу вбити дитя Кіра, але Кір вижив у сім'ї пастуха. Потім омана розкрилась, Кір був посланий до його справжніх батьків, а Гарпага Іштувегу покарав тим, що зварив його сина і пригостив нічого не підозрюючого Гарпага під час святкового обіду, а потім показав йому залишки дитини, давши зрозуміти, чим насправді було частування. Гарпаг зачаїв злобу, і пізніше організував заколот і допоміг Кіру зайняти трон.

Примітки[ред. | ред. код]