Автономний підводний апарат

Автономний підводний апарат (АПА) (англ. autonomous underwater vehicle, AUV) — робот, який рухається під водою самостійно без оператора. Такі апарати є частиною більшої групи підводних апаратів, що називаються безпілотні підводні апарати, цей клас охоплює неавтономні дистанційно-керовані підводні апарати (ROVs) – які управляються і живляться з берега оператором (пілотом), або за допомогою дистанційного керування[1].
Застосування[ред. | ред. код]
До відносно недавнього часу, АПА використовувались лише в обмежених областях застосування, в залежності від наявних технологій. З розвитком технологій обробки даних і високоефективних джерел живлення, АПА стали використовуватись частіше і розвиватися.
Комерційне[ред. | ред. код]
В нафто-газовій видобувній промисловості АПА використовуються для побудови детальних карт морського дна, перед будівництвом підводної інфраструктури; трубопроводів та ін. АПА дозволяють провести точні обстеження в районах, де традиційні батометричні засоби можуть бути менш ефективними або занадто дорогими. Крім того, тепер стає можливо проводити обстеження труб після прокладки.
Військове[ред. | ред. код]
АПА військового призначення застосовуються для патрулювання акваторій, протимінної оборони (виявлення та знищення мін), підводної розвідки[1]. Прикладом таких АПА є TALISMAN від BAE System[1].
24 березня 2023 року стало відомо, що Північна Корея провела випробування нового підводного безпілотника, здатного нести ядерну зброю. Уточнюється, що місія підводної ядерної стратегічної зброї полягає в тому, щоб потай зануритися в оперативну зону і викликати надпотужну радіоактивну хвилю з підводним вибухом для знищення груп кораблів противника і ключових портів операції. Нову підводну наступальну систему зброї прозвали назвали «ядерним безпілотним ударним судном Цунамі»[2].
Наука[ред. | ред. код]

Науковці використовують АПА для вивчення озер, океану і морського дна. Великий набір сенсорів може розташовуватись на АПА для заміру концентрацій різних елементів або компонентів, поглинання чи відбиття світла водою, і наявність мікроскопічного життя. Крім того, АПА можна сконструювати і як транспортний засіб для доставлення датчиків в певні місця.
Хобі[ред. | ред. код]
Багато роботицистів створюють АПА, в результаті свого хобі. Існують змагання, де такі створені в домашніх умовах АПА змагаються один з одним за першість при виконанні різноманітних завдань[3][4][5]. Як і в комерційних аналогів, такі АПА можуть бути оснащені камерами, світлом, або сонаром. Найпростіший АПА можна сконструювати з мікроконтролера, ПВХ корпусу, що витримає тиск, приводу для автоматичного дверного замка, шприцу і DPDT перемикача[6] Деякі учасники змагань створювати open-source проєкти.[7].
Дослідження авіакатастроф[ред. | ред. код]
Автономний підводний апарат, наприклад AUV ABYSS, був застосований для пошуку уламків зниклого літаку Air France Рейс 447[8].
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ а б в Слюсар В. И. Электроника в борьбе с терроризмом: защита гаваней. Часть 1. [Архівовано 17 липня 2019 у Wayback Machine.] // Электроника: наука, технология, бизнес. — 2009. — № 5. — C. 68 — 73
- ↑ Північна Корея випробувала підводний безпілотник, здатний нести ядерну зброю. 24.03.2023. Архів оригіналу за 24 березня 2023. Процитовано 24 березня 2023.
- ↑ Robosub competition. Архів оригіналу за 13 червня 2015. Процитовано 25 лютого 2015.
- ↑ Designspark ChipKIT Challenge [Архівовано 29 липня 2012 у Archive.is] (Ці змагання нині закриті)
- ↑ Autonomous Underwater Vehicle Competition
- ↑ Osaka University NAOE Mini Underwater Glider (MUG) for Education. Архів оригіналу за 13 березня 2011. Процитовано 25 лютого 2015.
- ↑ Cornell University Nova. Архів оригіналу за 28 квітня 2015. Процитовано 25 лютого 2015.
- ↑ Malaysia Airlines: World's only three Abyss submarines readied for plane search. Telegraph.co.uk. 23 березня 2014. Архів оригіналу за 1 листопада 2014. Процитовано 25 лютого 2015.