Шприц

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Syringe with needle and needle cap.jpeg
Syringe.jpg

Шприц (нім. Spritze, від spritzen - бризкати) - загальна назва інструментів, що застосовуються у медицині, техніці та кулінарії для введення та виведення рідин і газів з використанням поршневого тиску.

Медичні шприци[ред.ред. код]

Залежно від об'єму циліндра шприци бувають:

МАЛОГО об'єму (0,3 мл, 0,5 мл і 1 мл)[ред.ред. код]

Використовуються для точного введення лікарського засобу в:

СТАНДАРТНОГО об'єму (від 2 мл до 22 мл)[ред.ред. код]

Застосовуються у всіх галузях медицини для виконання:

  • підшкірних (як правило, шприцами об'ємом до 2 мл)
  • внутрішньом'язових (як правило, шприцами об'ємом від 2 мл до 5 мл)
  • внутрішньовенних (як правило, шприцами об'ємом від 10 мл до 20 мл)

та інших видів ін'єкцій.

ВЕЛИКОГО об'єму (30, 50, 60 і 100 мл)[ред.ред. код]

Використовують для:

  • відсмоктування рідини
  • введення живильних середовищ
  • промивання порожнин

Класифікація шприців по типу з'єднання[ред.ред. код]

  • Луер / Luer - голка надягається на шприц. Універсальний тип з'єднання, є стандартом для шприців об'ємом від 1 до 100 мл. Використовують у всіх областях медицини для підшкірних, внутрішньом'язових, внутрішньовенних та інших ін'єкцій.
  • Луер Лок / Luer Lock - голка вкручується в шприц. Особливо цінно при введенні ліків в щільні тканини (під охрястя, під окістя), при заборі біологічного матеріалу, а також при введенні препаратів за допомогою мікроінфузійних помп, інфузійних насосів, перфузорів, інфузоматів. Такі пристрої застосовують в анестезіології, при проведенні інтенсивної терапії, в онкології, неонатології, коли необхідно повільне дозоване введення лікарських препаратів в невеликих обсягах протягом декількох годин або діб.
  • Катетер тип / Catheter Tip - з катетерним типом з'єднання, дуже зручні для живлення через зонд (в хірургії, неврології, педіатрії), а також для введення лікарських препаратів і розчинів через катетери (сечовий катетер, плевральний дренаж, промивання абсцесів і порожнин).
  • Інтегрована голка - незнімна голка, інтегрована в корпус циліндра. Дозволяє вводити препарати з мінімальними втратами. Інтегрованою голкою, як правило, комплектуються шприци малого об'єму - до 1 мл.

Кондитерський шприц[ред.ред. код]

Металевий або пластмасовий циліндр об'ємом від 200 до 2000 см,3 (2 л) з поршнем і вихідним отвором, призначений для розміщення і видавлювання різних кремів, наприклад для прикраси тістечок і тортів. Шприц має набір насадок, що мають різний перетин і профіль, через які крем поршнем видавлюється на поверхню кондитерських виробів.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]